Na biało-czerwonej fladze znajduje się napis Obcy w domu. Wokół Marca '68.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich
Muzeum

Obcy w domu. Wokół Marca ’68

W 2018 mija 50. rocznica rozpoczęcia największej antysemickiej kampanii w powojennej historii Polski. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68", który przywraca pamięć o jej przyczynach, przebiegu i skutkach.

50 lat temu komunistyczne władze Polski rozpętały antysemicką kampanię, której kulminacją było wygnanie z kraju ok. 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego. Aby przypomnieć o przyczynach, przebiegu i dalekosiężnych skutkach wydarzeń z 1968 r. Muzeum POLIN zrealizowało rozbudowany program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”. Składający się m.in. z wystawy czasowej, cyklu debat, spektakli teatralnych, oraz projektów edukacyjnych i naukowych. Program skłaniał do refleksji, czym grozi bierność w sytuacjach dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka. Głównym wydarzeniem była wystawa czasowa, otwarta 9 marca 2018, która była dostępna dla zwiedzających do 24 września 2018.

Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

 

Organizator     Mecenas   Współorganizator:
   

Wsparcie

    

David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer

Patron instytucjonalny

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni