
MNIEJSZOŚCI I OSOBY Z DOŚWIADCZENIEM MIGRACJI
Od początku naszej działalności prowadzimy w muzeum programy związane z szeroko rozumianym dialogiem międzykulturowym i staramy się tworzyć przestrzenie dla narracji mniejszościowych.
Tworzymy kursy edukacyjne i warsztaty, które pozwalają pogłębiać wiedzę o wielokulturowym dziedzictwie, o współczesnej różnorodności oraz poznawać się w międzykulturowych grupach.
Organizujemy wydarzenia, w których szczególną uwagę zwracamy na potrzeby osób, dla których polski nie jest pierwszym językiem: regularnie organizujemy oprowadzania po naszych wystawach w językach ukraińskim i białoruskim. Zapraszamy także na specjalne oprowadzania w innych językach (do tej pory były to m.in. oprowadzania w języku rosyjskim, farsi, arabskim, wietnamskim i śląskim). Staramy się, żeby nasze działania dla szerokiej publiczności były również dostępne językowo, m.in. poprzez tłumaczenie wybranych materiałów i zapewnianie tłumaczeń podczas wybranych wydarzeń.
Włączamy się także w obchody ważnych dni związanych z misją naszego muzeum: Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej, Światowego Dnia Uchodźcy, Międzynarodowego Dnia Migrantów oraz Europejskiego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.
Bardzo ważnym aspektem działań jest dla nas partnerska współpraca z organizacjami pozarządowymi pracującymi na co dzień z osobami z grup mniejszościowych i osobami z doświadczeniem migracji i uchodźczym.
Programami dla osób dorosłych z grup mniejszościowych i osób z doświadczeniem migracji zajmuje się Sekcja Programów Międzykulturowych i Liderskich.
Programami dla szkół, dzieci i rodzin zajmuje się Dział Edukacji, więcej informacji: