Spektakl
22.10.2017

Marzec ’68. Pokaz koncepcji spektaklu "Juden (R)aus Arras"

Juden (R)aus Arras
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na pokaz koncepcji na projekt teatralny "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68": "Juden (R)aus Arras". Jest to drugi etap konkursu organizowanego przez Muzeum POLIN i TR Warszawa.

  • 22 października, niedziela, godz. 16.00 (Muzeum POLIN, audytorium)

Pięć zespołów twórców młodego pokolenia prezentuje swoje projekty działań teatralnych. Zostaną one ocenione przez Jury oraz publiczność.  Do finału konkursu zakwalifikowane zostaną trzy z nich. Nazwiska zwycięzców poznamy w 50. Rocznicę wydarzeń Marca ’68. Więcej o projekcie >>

Twórcy koncepcji projektu spektaklu "Juden (R)aus Arras":

  • reżyseria: Jędrzej Piaskowski
  • dramaturgia: Hubert Sulima 
  • obsada: Sebastian Pawlak, Janek Dravnel, Rafał Maćkowiak
  • kostiumy: Hanka Podraza

Projekt "Juden (r)aus Arras" to teatralna fantazja odnosząca się do wielowiekowej historii i kultury Żydów w Polsce. Inspiracją są wydarzenia Marca’68 oraz powieść Andrzeja Szczypiorskiego "Msza za miasto Arras", będąca parabolą wypadków marcowych. Historyczne fakty i literacka fikcja łączą się w historii niepełnosprawnego umysłowo chłopca, który w obliczu antysemickiej nagonki zostaje zmuszony do konfrontacji ze swoim żydowskim pochodzeniem oraz koniecznością wyjazdu z Polski. Aby przetrwać opresję, przetwarza wrogą rzeczywistość w baśń.

Głównym tematem projektu jest figura Żyda, obecna w polskiej pamięci zbiorowej. Nakładające się plany czasowe tworzą baśniową rzeczywistość polsko-żydowskiego uniwersum, w którym Władysław Gomułka i uchodźcy marcowi spotykają się m.in. z Kazimierzem Wielkim i Esterą, średniowiecznymi rycerzami, chasydami z Kresów, Saulem Wahlem - jednodniowym królem Polski, czy postaciami Żydów i ich pogromowych oprawców z XV i XVII wieku. Twórcy chcą zadać pytanie o naturę i mechanizmy pogromu, a także o granice poprawności wobec tematów żydowskich, obowiązujące w dzisiejszej debacie publicznej.

 

Organizatorzy

 

 

Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

Organizator     Mecenas   Współorganizator:
   

 

Wsparcie

   

David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer

Patron instytucjonalny

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni