Dworzec Gdański: pejzaż miejsca - spacer
Z Dworca Gdańskiego odjeżdżali Polacy pochodzenia żydowskiego na wymuszoną emigrację, będącą konsekwencją antysemickiej nagonki Marca ’68 roku. W czasie spaceru po dworcu próbowaliśmy opowiedzieć o tym, jak na przestrzeni kilku dziesiątków lat zmieniało się oblicze tej części miasta. Szukaliśmy śladów pierwotnego wyglądu stacji i opowiadaliśmy o jej architekturze.
- 19 marca (niedziela), godz. 12:00
Dworzec Gdański kojarzy się dzisiaj z wyjazdami Polaków pochodzenia żydowskiego. Były one konsekwencją antysemickiej nagonki Marca ’68 roku. Spacer po Dworcu Gdańskim służył przypomnieniu historii tego miejsca.
Opowiadaliśmy, jak wyglądała okolica, zanim dworzec powstał i jak na przestrzeni kilku dziesiątków lat zmieniało się oblicze tej części miasta. Szukaliśmy śladów pierwotnego wyglądu dworca i opowiadaliśmy o jego architekturze.
Zastanawialiśmy się również, z czym kojarzyło się warszawiakom to miejsce, zanim wiedeńskie pociągi zaczęły zabierać z niego marcowych emigrantów.
Osoby zapisane na spacer otrzymają maila informującego o miejscu zbiorki na 4 dni przed datą spaceru.
Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68 pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.
Organizator | Mecenas | Współorganizator: | |||
Wsparcie
David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer
Patron instytucjonalny
Patroni medialni