Spacer
19.03.2017

Dworzec Gdański: pejzaż miejsca - spacer

Dworzec Warszawa Gdańska
Dworzec Warszawa Gdańska, fot. A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace)

Z Dworca Gdańskiego odjeżdżali Polacy pochodzenia żydowskiego na wymuszoną emigrację, będącą konsekwencją antysemickiej nagonki Marca ’68 roku. W czasie spaceru po dworcu próbowaliśmy opowiedzieć o tym, jak na przestrzeni kilku dziesiątków lat zmieniało się oblicze tej części miasta. Szukaliśmy śladów pierwotnego wyglądu stacji i opowiadaliśmy o jej architekturze.

  • 19 marca (niedziela), godz. 12:00

Dworzec Gdański kojarzy się dzisiaj z wyjazdami Polaków pochodzenia żydowskiego. Były one konsekwencją antysemickiej nagonki Marca ’68 roku. Spacer po Dworcu Gdańskim służył przypomnieniu historii tego miejsca.

Opowiadaliśmy, jak wyglądała okolica, zanim dworzec powstał i jak na przestrzeni kilku dziesiątków lat zmieniało się oblicze tej części miasta. Szukaliśmy śladów pierwotnego wyglądu dworca i opowiadaliśmy o jego architekturze.

Zastanawialiśmy się również, z czym kojarzyło się warszawiakom to miejsce, zanim wiedeńskie pociągi zaczęły zabierać z niego marcowych emigrantów.

Osoby zapisane na spacer otrzymają maila informującego o miejscu zbiorki na 4 dni przed datą spaceru.

 

Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

Organizator     Mecenas   Współorganizator:
   

 

Wsparcie

  

David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer

Patron instytucjonalny

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni