Spektakl
21.10.2017

Marzec ’68. Pokaz koncepcji spektaklu "Second-hand '68"

Second-hand '68
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na pokaz koncepcji na projekt teatralny "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68": "Second-hand '68". Jest to drugi etap konkursu organizowanego przez Muzeum POLIN i TR Warszawa. 


21 października (sobota), godz. 20.30 (Muzeum POLIN, galeria G9), POBIERZ BEZPŁATNĄ WEJŚCIÓWKĘ >>

Pięć zespołów twórców młodego pokolenia prezentuje swoje projekty działań teatralnych. Zostaną one ocenione przez Jury oraz publiczność.  Do finału konkursu zakwalifikowane zostaną trzy z nich. Nazwiska zwycięzców poznamy w 50. Rocznicę wydarzeń Marca ’68. Więcej o projekcie >>

Twórcy koncepcji "Second-hand '68":

  • reżyseria / dramaturgia: Patrycja Kowańska 
  • przestrzeń / kostiumy: Paula Grocholska
  • performerzy: Magdalena Fejdasz, Karol Kubasiewicz, Agata Woźnicka
  • współpraca koncepcyjna: Bartosz Ostrowski

Po blisko 50 latach od wydarzeń marcowych Muzeum Polin odnalazło zapomniany drewniany kontener - jeden z tzw. „liftów”, do którego emigrujący z Polski Żydzi zmuszeni byli pakować swój dobytek. Trójka performerów w roli kustoszy oficjalnie otworzy skrzynię i zbada jej zawartość w obecności widzów. Co stało się z rzeczami, które trafiły do środka pół wieku temu? 

"Second-hand '68" to projekt instalacji performatywnej, której podstawę stanowi praca z obiektem. Umieszczone w skrzyni przedmioty to pretekst do analizy zjawiska emigracji – tej sprzed 50 lat i obecnego kryzysu uchodźczego. Gdzie leżą ich punkty wspólne? Dlaczego te wydarzenia są wypierane ze świadomości zbiorowej? Materiał dla twórców stanowią anonimowe relacje świadków historii Marca’68, współczesne reportaże ukazujące rzeczywistość emigrantów i uchodźców, a także doświadczenia własne związane z funkcjonowaniem tematu migracji w dyskursie publicznym i rozmowach prywatnych. Znajdująca się w centrum przestrzeni skrzynia z przedmiotami emigrantów staje się czarną skrzynką pamięci - prowokuje pytania, domaga się odpowiedzi, zbliża nas do doświadczenia.

 

Organizatorzy

 

 

Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach. Obserwuj nas na facebook.com >>

Organizator     Mecenas   Współorganizator:
   

 

Wsparcie

   

David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer

Patron instytucjonalny

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni