Spektakl
15.10.2017

Marzec ’68. Pokaz koncepcji spektaklu "4 tygodnie"

projekt koncepcyjny, 4 tygodnie
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na pokaz koncepcji na projekt teatralny "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68": "4 tygodnie". Jest to drugi etap konkursu organizowanego przez Muzeum POLIN i TR Warszawa. 

  • 15 października (niedziela), godz. 18.00, (TR Warszawa, Sala Warsztatowa)

Pięć zespołów twórców młodego pokolenia prezentuje swoje projekty działań teatralnych. Zostaną one ocenione przez Jury oraz publiczność.  Do finału konkursu zakwalifikowane zostaną trzy z nich. Nazwiska zwycięzców poznamy w 50. Rocznicę wydarzeń Marca ’68. Więcej o projekcie >>

Twórcy koncepcji "4 tygodnie":

  • reżyseria: Aleksandra Jakubczak
  • dramaturgia: Krzysztof Szekalski  
  • wideo i światło:  Ewa Łuczak
  • asystentka twórczyni wideo: Agata Rucińska
  • performerka: Sonia Roszczuk

4 tygodnie - tyle zazwyczaj dostawały osoby pochodzenia żydowskiego na wyjazd z Polski w czasie antysemickiej kampanii w 1968 roku. Bohaterką projektu jest młoda dziewczyna, żyjąca współcześnie w Warszawie. Nie ma pochodzenia żydowskiego ani żadnych udokumentowanych związków z żydowską kulturą. Nie może jednak przestać myśleć o tym, że mogłaby być młodą Żydówką wypędzoną z własnego kraju. Przeprowadza na sobie eksperyment: w ciągu czterech tygodni zamyka swoje życie w Polsce. Pozbywa się mieszkania, psa, rzeczy osobistych, żegna z przyjaciółmi, rodziną, rezygnuje z pracy, by wyjechać z kraju na zawsze.

Twórców projektu interesuje zjawisko postpamięci związanej z losami Żydów w Polsce, a szczególnie z faktem wypędzenia ich w Marcu '68. Chodzi o przywłaszczanie przeszłych doświadczeń przez reprezentantów następnych pokoleń. Szczególnie ciekawa jest postpamięć osób z młodej generacji, które nie tylko nie doświadczyły wydarzeń marcowych bezpośrednio, ale nie mają żadnych udokumentowanych korzeni żydowskich. Nakładając na siebie żydowską traumę, próbują zadośćuczynić cierpieniu, które stało się udziałem polskich Żydów. W jaki sposób kolektywna pamięć może pracować w każdym z nas i jakie narracje tworzyć? Do czego może prowadzić pielęgnowanie cudzego doświadczenia? Jaki ma sens identyfikacja z ofiarami? Czy można odkupić niezawinione winy?

 

Organizatorzy

 

 

Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach. Obserwuj nas na facebook.com >>

Organizator     Mecenas   Współorganizator:
   

 

Wsparcie

   

David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer

Patron instytucjonalny

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni