Spektakl
14.10.2017

Marzec ’68. Pokaz koncepcji spektaklu "NotFound: Structure of Virtual Freedom"

NotFound: Structure of Virtual Freedom - zdjęcie archiwalne.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na pokaz koncepcji na projekt teatralny "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68": "NotFound: Structure of Virtual Freedom" - doświadczenie VR. Jest to drugi etap konkursu organizowanego przez Muzeum POLIN i TR Warszawa. 

  • 14 października, sobota, godz. 19.00 i 20.00 (TR Warszawa, Duża Scena)

Pięć zespołów twórców młodego pokolenia prezentuje swoje projekty działań teatralnych. Zostaną one ocenione przez Jury oraz publiczność.  Do finału konkursu zakwalifikowane zostaną trzy z nich. Nazwiska zwycięzców poznamy w 50. Rocznicę wydarzeń Marca ’68. Więcej o projekcie >>

Twórcy koncepcji "NotFound: Structure of Virtual Freedom":

  • Marta Navrot 
  • Jagoda Wójtowicz
  • Justyna Górowska
  • Maciej Gniady
  • Eugeniusz Sinicyn

Instalacja oraz wydarzenie performatywne, będące zarazem doświadczeniem VR (virtual reality), inspirowane wydarzeniami Marca '68, emigracją ludności żydowskiej, a także  współczesnym kryzysem migracyjnym. Projekt oparty na idei wirtualnej osady, stanowi próbę wytworzenia immersyjnego środowiska VR jako przestrzeni wyrwanej ze szczeliny rzeczywistości, powstałej pomiędzy utraconą ojczyzną, a miejscem niematerialnego, wyobrażonego azylu. Dziewicza wyspa wirtualności staje się lądem wolnym od polityki wszystkich czasów i przestrzeni.

Uczestnicy wyposażeni w okulary VR przyjmują nową tożsamość i pod postacią sterowanego przez siebie awatara stają się częścią zdigitalizowanego środowiska. „NotFound” to próba wykreowania nowej platformy, wolnej od ograniczeń, podziałów, zależności i praw świata rzeczywistego, która  staje się polem dla badań nad mechanizmami konstruowania zbiorowej tożsamości, zarówno realnej jak i wirtualnej.

Na miejscu do dyspozycji widzów będzie 20 zestawów okularów VR. Przestrzeń VR będzie również widoczna na ekranie i dostępna na urządzeniach elektronicznych: widzowie proszeni są o zabranie ze sobą na pokaz smartfonów, laptopów lub tabletów.

 

Organizatorzy

 

 

Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

Organizator     Mecenas   Współorganizator:
   

 

Wsparcie

   

David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer

Patron instytucjonalny

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni