Spotkanie
8.03.2017

Relacja audio: Jak zostaliśmy wygnani do raju… - historie z marca ’68. Spotkanie w czytelni POLIN

Pierwszy w Szwecji kryminolog, perkusistka z doktoratem, wybitny architekt, dokumentalistka z tytułem szwedzkiego fotografa roku, psychoanalityczka z literackim dorobkiem... Creme de la creme szwedzkiego społeczeństwa, a wszyscy to… emigranci z Polski, których wygnała antysemicka nagonka w 1968 roku.

Książka "Wygnani do raju" Krystyny Naszkowskiej to szczere i przejmujące rozmowy z ludźmi, dla których przymusowa emigracja była nie tylko osobistą katastrofą, ale również bodźcem, by zacząć życie na nowo. Jak to się stało, że ludzie, którzy w bagażu mieli niewiele więcej niż wspomnienia z ojczyzny, stali się współtwórcami sukcesu kraju, do którego rzucił ich los ofiar politycznej nagonki?

Wspaniała opowieść o tym, że nawet najgorszy los można odmienić, jeśli wystarczająco tego chcemy i nie dajmy się złamać okolicznościom.

W spotkaniu uczestniczyła autorka oraz dwoje bohaterów książki: Joanna Helander oraz Tadeusz Gruber. Rozmowę poprowadzi Remigiusz Grzela.

***

Joanna Helander to fotografka, dokumentalistka filmowa, pisarka. Znana dokumentalistka życia codziennego w PRL, autorka filmowych i fotograficznych portretów przedstawicieli polskiej kultury. Urodzona w Rudzie Śląskiej w 1948 roku, studiowała romanistykę w Krakowie, w 1971 roku wyemigrowała do Szwecji. W 1978 roku wydała swój pierwszy album – "Kobieta". Za swoje zdjęcia w 1983 otrzymała w Szwecji tytuł Fotografa Roku. Rozgłos i uznanie przyniosła jej książka "Gerard K. – listy z Polski", oparta na listach, jakie pisał do niej pozostały w kraju ojciec. Wspólnie z Bo Perssonem zrealizowała wielokrotnie nagradzane filmy dokumentalne, m.in. "Teatr Ósmego Dnia", "Walc z Miłoszem", "Watching the Moon at Night".

Tadeusz Gruber wyjechał z Polski pod koniec 1968 roku z całą rodzina – rodzicami i dwiema siostrami – z zamiarem emigracji do Kanady. Ostatecznie po kilkumiesięcznym oczekiwaniu we Włoszech na kanadyjską wizę rodzina Gruberów zdecydowała się na emigrację do Szwecji. Miał wtedy dwadzieścia jeden lat. Został przedsiębiorcą, wybitnym specjalistą od modemów.

Krystyna Naszkowska jest publicystą i reporterką Gazety Wyborczej od pierwszego numeru.  Związana z opozycją demokratyczną  od połowy lat 70. W czasach "pierwszej Solidarności" pracowała w Agencji Prasowej Solidarność (AS). Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z podziemnym Tygodnikiem Mazowsze, który drukowano w jej podwarszawskim domu. Autorka książek: "Jedz, co chcesz" i "Polskie rody biznesowe". Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach. Obserwuj nas na facebook.com >>

Organizator     Mecenas   Współorganizator:
   

 

Wsparcie

  

David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer

Patron instytucjonalny

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni