Relacja audio: Ewa Herbst. Dokument Podróży. Marzec ‘68 - Czytelnia POLIN
Spotkanie wokół tomiku "Dokument podróży". To historia przeżyć Ewy Herbst zapisana w wierszach, które powstały w ciągu pierwszych dwóch lat jej emigracji z Polski.
Wysłuchaj relacji ze spotkania wokół poezji Ewy Herbst >>
Ewa Herbst wyjechała w 1969 roku, w ramach pomarcowej emigracji, mając 21 lat. Była wtedy po drugim roku elektroniki na Politechnice Warszawskiej. W Szwecji ukończyła studia, zrobiła doktorat i zaczęła karierę naukową. Od 1986 roku mieszka w USA. Pracowała jako profesor inżynierii biomedycznej oraz główny inżynier badawczy w firmie medycznej. Od wielu lat prowadzi własną firmę badawczo-rozwojową.
W kwietniu zeszłego roku znalazłam przypadkiem wiersze, pisane przeze mnie w latach 1969-1971, w ciągu dwóch pierwszych lat pomarcowej emigracji. Był to okres bardzo dla mnie trudny. Pisanie pomagało mi poradzić sobie emocjonalnie z utratą wszystkiego, co było dla mnie do tej pory istotne – mówi autorka.
Wiersze te stanowią dla mnie świadectwo tamtych czasów i odbicie nas samych z tamtych lat. (…) Odarci z utraconego obywatelstwa, przynależności narodowej, utraconej tożsamości, a nawet związku z rodzimym krajobrazem wyjeżdżaliśmy stąd na dobre, zabierając razem z nami cząstkę tamtej, ówczesnej Polski.
Z przedmowy Michała Sobelmana
Prowadzenie spotkania: Remigiusz Grzela, reżyser, prozaik i dramaturg. Wiersze czytała aktorka, Jadwiga Jankowska-Cieślak.
Spotkanie przygotowaliśmy we współpracy z Festiwal Singera - Festiwalem Kultury Żydowskiej Warszawa Singera organizowanym przez Fundację Shalom od 2004 roku. Jego inicjatorką i twórcą jest Gołda Tencer, Dyrektor Fundacji, aktorka, scenarzystka, reżyser oraz Dyrektor Teatru Żydowskiego im. E. Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.
W ciągu kilku festiwalowych dni jego uczestnicy mogą zapoznać się z całym bogactwem kultury żydowskiej, poprzez różne środki wyrazu: teatr, film, taniec, spotkania literackie, język jidysz, sesje naukowe, sztuki wizualne, muzykę oraz wystawy z udziałem najwybitniejszych artystów z Polski i całego świata.
Tegoroczna, XIV edycja odbędzie się w dniach 26 sierpnia – 3 września 2017 roku.
Wydarzenie w ramach programu Obcy w domu. Wokół Marca ‘68. Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68 pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach. Obserwuj nas na facebook.com >>
Organizator | Mecenas | Współorganizator: | |||
Wsparcie
David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer
Patron instytucjonalny
Patroni medialni