Spektakl
22.10.2017

Marzec ’68. Pokaz koncepcji spektaklu "sześć osiem"

Czarno-biała fotografia. Tłum ludzi na spotkaniu.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na pokaz koncepcji na projekt teatralny "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68": "sześć osiem". Jest to drugi etap konkursu organizowanego przez Muzeum POLIN i TR Warszawa. 

Pięć zespołów twórców młodego pokolenia prezentuje swoje projekty działań teatralnych. Zostaną one ocenione przez Jury oraz publiczność.  Do finału konkursu zakwalifikowane zostaną trzy z nich. Nazwiska zwycięzców poznamy w 50. Rocznicę wydarzeń Marca ’68. Więcej o projekcie >>

Twórcy koncepcji projektu spektaklu "sześć osiem":

  • Reżyseria: Grzegorz Jaremko
  • Dramaturgia: Łukasz Wojtysko
  • Wideo: Ewa Polska
  • Występują: Lena Schimscheiner, Maciej Grubich, Konrad Wosik

W marcu 1968 roku posłowie koła "Znak" wraz z pisarzem Jerzym Zawieyskim jako jedyni działacze polityczni PRL stanęli w obronie studentów pobitych przez milicję. Miesiąc później Zawieyski wygłosił jeszcze jedno przemówienie, w którym wstawił się za represjonowanymi studentami i Stefanem Kisielewskim, pobitym przez "nieznanych sprawców". I prosił z mównicy sejmowej, by z "bycia Polakiem" nie wykluczać nikogo.

ale kim tak naprawdę był @@@@@zawieyski, żeby coś takiego mówić? był posłem na sejm, ale kim jeszcze???!!! prawda jest taka, że ś.p.  poseł j. zawieyski był!!!!!!! katolikiem. członkiem komunistycznego rządu. prezesem klubu inteligencji katolickiej i czynnym homoseksualistą. był też żydem z tzw. pochodzenia. postacią o zbyt wielu kochankach i zbyt wielu twarzach. Tożsamościowa żydo-ciota o niemożliwych do pogodzeniach elementach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! czy taki ktoś powinien być bohaterem spektaklu o wydarzeniach  marcowych? czy takiego bohatera nie lepiej usunąć??? wymienić na innego, wręczyć mu paszport i zaprosić, jak obcego, do wyjazdu?

Twórcy "sześć osiem" odnoszą się do Marca ’68, ale nie będą rekonstruować politycznego kalendarium, protestów studenckich, ani też odtwarzać biografii Jerzego Zawieyskiego. W tamtej historii ich uwagę zwraca przede wszystkim handel tożsamościami i sprawnie działający mechanizm wykluczania, wypierania i zapominania.

 

Organizatorzy

 

 

Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach. Obserwuj nas na facebook.com >>

Organizator     Mecenas   Współorganizator:
   

 

Wsparcie

   

David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer

Patron instytucjonalny

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni