image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Warsztaty dla przedszkoli
Odkrywaj, doświadczaj, dotykaj – zapraszamy do Muzeum POLIN! Z myślą o przedszkolakach przygotowaliśmy warsztaty dostosowane do możliwości poznawczych i zainteresowań dzieci w wieku 3-6 lat.
Łączymy elementy zabawy, nauki, muzyki i sztuki. Rozbudzamy ciekawość poprzez opowieści, samodzielne odkrycia oraz kontakt z przedmiotami związanymi z kulturą i tradycją żydowską.
Zajęcia prowadzimy w Muzeum POLIN: na interaktywnej wystawie stałej "1000 lat historii Żydów polskich" i w Miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia"– bajecznej przestrzeni rozwijającej naturalną ciekawość dziecka i odpowiadającej na jego potrzebę ruchu. W ofercie mamy także warsztaty online.
Zobacz listę tematów zajęć z pełnymi opisami >>
Podstawowe informacje organizacyjne:
- Czas trwania:
- warsztaty stacjonarne: 90 min (60 min zajęć merytorycznych, 30 min swobodnej zabawy "U króla Maciusia"),
- warsztaty online: 45 min (do 60 min z uwzględnieniem czasu na ustalenie kwestii technicznych).
- Cena:
- warsztaty stacjonarne: 250 zł / grupa z opiekunami,
- warsztaty online: bezpłatne.
- Rezerwacja: [email protected]
Zobacz pełne informacje organizacyjne >>
Warsztaty stacjonarne
Sekrety książek [NOWOŚĆ]
Za siedmioma górami, za siedmioma morzami, gdzieś "Na wyspach Bergamutach", pan Hilary w siedmiomilowych butach poszukuje zgubionych okularów. Razem z nim i innymi postaciami z wierszy Brzechwy i Tuwima wyruszymy w niezwykłą podróż do świata książek. Podczas warsztatu odwiedzimy wystawę i sprawdzimy działanie prasy drukarskiej. Zajrzymy do ulubionej kawiarni Tuwima, a także na dworzec kolejowy, z którego odjeżdżała "Lokomotywa". Przyjrzymy się różnym książkom i księgom, a na zakończenie wykonamy magiczne pamiątki.
Słowa kluczowe: książki, Brzechwa, Tuwim, wiersze.
Miejsce warsztatów: Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia", galerie wystawy stałej: "Paradisus Iudaeorum", "Na żydowskiej ulicy", "Wyzwania nowoczesności".
Zapomniane zawody [NOWOŚĆ]
Co robił bednarz, mincerz, szewc? Przed nami niezwykła wyprawa do dawnego miasteczka, w którym kiedyś pracowali rzemieślnicy. Dzięki obrazom z dawnego Opatowa poznamy ich warsztaty. Na wystawie odwiedzimy podobne miasteczko i sprawdzimy, co można było kupić na targu, zajrzymy do żydowskiego domu i kolorowej synagogi. Będziemy rozwiązywać zagadki, a na zakończenie sami zamienimy się w rzemieślników i stworzymy własną biżuterię.
Słowa kluczowe: dawne zawody, rzemieślnicy, miasto, dom żydowski, synagoga.
Miejsce warsztatów: Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia", galeria wystawy stałej: "Miasteczko".
Raz, dwa, trzy – zwierza tropisz Ty!
Który zwierzak jest najbardziej pracowity? Co wiewiórka robi w synagodze? Zapraszamy do zwiedzania wystawy stałej, pełnej wizerunków zwierząt. Wspólnie rozwiązywać będziemy obrazkowe i dźwiękowe zagadki. Wytropimy zwierzaki w muzealnym lesie oraz na kolorowym dachu synagogi. Wysłuchamy opowieści, a własnoręcznie wykonanego zwierzaka zabierzemy ze sobą do domu.
Słowa kluczowe: zwierzęta, synagoga, symbole.
Miejsce warsztatów: Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia", galerie wystawy stałej: "Las" oraz "Miasteczko".
Urodziny drzew
Jak stare są drzewa? Co im zawdzięczamy? Jak możemy je chronić? Tu bi – Szwat, czyli Nowy Rok Drzew, to dzień, w którym sadzi się drzewa i spożywa ich owoce. Podczas warsztatu poznamy ciekawostki związane z drzewami, porozmawiamy o ekologii. Wyruszymy na spacer po naszej wystawie w poszukiwaniu tego, co zawdzięczamy drzewom. Świętujmy razem urodziny drzew!
Słowa kluczowe: drzewa, ekologia, Nowy Rok Drzew.
Miejsce warsztatów: Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia", galerie wystawy stałej: "Las", "Pierwsze spotkania" oraz "Miasteczko".
Tradycja od kuchni
Czym są latkesy, holiszki i blincesy? Jak przenikają się smaki różnych kultur? Przed nami wyprawa do świata kuchni. Dowiemy się, jak wyglądają świąteczne potrawy, będziemy odgadywać zapachy przypraw. Poznamy przepis na czulent i nauczymy się zaplatać pluszową chałkę.
Słowa kluczowe: tradycyjne potrawy, święta, chałka.
Miejsce warsztatów: Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia", galeria wystawy stałej: "Miasteczko".
Ene, due, rabe… Dawne gry podwórkowe
W co bawiły się dzieci sto lat temu? Czy dzisiaj też chcielibyśmy tak spędzać czas? Sprawdźmy to razem! Podczas warsztatu zagramy w klasy, drejdla i kulołapkę. Zajrzymy na dawne podwórka i do szkolnych sal. Stworzymy także własne zabawki.
Słowa kluczowe: dawne zabawy podwórkowe, różnorodność, codzienne życie dzieci.
Miejsce warsztatów: Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia", galeria wystawy stałej: "Na żydowskiej ulicy".
Warszawa sprzed stu lat
Czy w Warszawie zawsze było tyle samochodów na ulicach? Czy sto lat temu dzieci chodziły z rodzicami do kina? O tym wszystkim opowie nam Felek! Razem z nim odwiedzimy dawną ulicę, przy której znajdowała się kawiarnia i kino. Obejrzymy też krótki film – bez kolorów i głosu! Na koniec wspólnie wykonamy pracę plastyczną, zainspirowaną naszymi odkryciami.
Słowa kluczowe: dawna Warszawa, kino nieme, różnorodność.
Miejsce warsztatów: Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia", galeria wystawy stałej: "Na żydowskiej ulicy".
Mali badacze
Skąd wiemy, jak kiedyś wyglądał świat? Czy przedmioty mogą opowiadać historie? Wspólnie wybierzemy się na wystawę i poszukamy rzeczy należących do dawnych podróżników, kupców i królów. Po powrocie z wystawy dzieci wcielą się w role małych badaczy i będą poznawać różne przedmioty przy pomocy lup, miarek i wag. Na koniec zrobią własne przyrządy miernicze, które zabiorą ze sobą do domu.
Słowa kluczowe: średniowiecze, kupcy, podróżnicy, handel.
Miejsce warsztatów: Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia", galeria wystawy stałej: "Pierwsze spotkania".
W państwie króla Maciusia
Kto rządzi państwem? Czy na królewskim tronie mogłoby zasiąść dziecko? Na wystawie obejrzymy portrety dawnych władców i porozmawiamy o tym, co kiedyś robili królowie. Oglądając animację, poznamy niezwykłe przygody Króla Maciusia I z powieści Janusza Korczaka, a na zakończenie ozdobimy figurki małego króla.
Słowa kluczowe: Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy, król dzieci, państwo.
Miejsce warsztatów: Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia", galeria wystawy stałej: "Na żydowskiej ulicy".
Warsztaty online
Wędrując po Polin
Przed nami wspólna wyprawa w przeszłość. Zapraszamy na warsztat online, w trakcie którego odwiedzimy pięć najciekawszych miejsc na wystawie stałej Muzeum POLIN. Dzięki krótkim filmom najmłodsi dowiedzą się, jak wyglądało życie przed wiekami: zajrzą do średniowiecznych grodów oraz na targ, na którym mieszały się języki i tradycje kulinarne. Odwiedzą także synagogę. Podczas wyprawy poznają piękno różnorodności wielokulturowej Polski. Filmom towarzyszyć będą kreatywne zadania, umożliwiające dzieciom wielozmysłowe poznanie.
Słowa kluczowe: muzeum, historia, Żydzi, wielokulturowość, synagoga.
Miejsce warsztatów: platforma Zoom.
Informacje organizacyjne |
Warsztaty stacjonarne
Warsztaty online
Rezerwacje: [email protected] Płatności dokonuje się za pośrednictwem linku PayU lub w kasie muzealnej najpóźniej 10 dni przed terminem zajęć. Udział w zarezerwowanych warsztatach można odwołać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w terminie do 7 dni kalendarzowych przed wyznaczonym terminem warsztatów. Pełną kwotę zwracamy w taki sam sposób, w jaki dokonana została płatność. Rezerwacji należy dokonywać co najmniej 2 tygodnie przed planowanymi warsztatami. W szczególnych sytuacjach losowych zastrzegamy sobie prawo do odwołania zajęć lub zmiany ich tematu. W treści zgłoszenia powinny być zawarte następujące informacje:
"Kulturalny przedszkolak" – wizyta w Muzeum POLIN może być rozliczona w ramach warszawskiego programu dofinansowania wycieczek. Regulamin uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych >> Zasady współpracy podczas zajęć edukacyjnych dla nauczycielek/nauczycieli przedszkolnych >> Kontakt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ul. Anielewicza 6, 00-157 Warszawa Tel. +48 22 47 10 301 |
Miejsce edukacji rodzinnej
Darczyńcy
Patroni medialni