Edukacja

Warsztaty dla przedszkoli

Odkrywaj, doświadczaj, dotykaj - zapraszamy do Muzeum POLIN, w którym tworzymy przestrzeń przyjazną dzieciom. Z myślą o przedszkolakach, przygotowaliśmy warsztaty dostosowane do możliwości poznawczych i zainteresowań dzieci w wieku 3-6 lat.

Łączymy elementy zabawy, nauki, muzyki i sztuki. Rozbudzamy ciekawość poprzez opowieści, samodzielne odkrycia  oraz kontakt z przedmiotami związanymi z kulturą i tradycją żydowską. Na każdym spotkaniu powstaje także pamiątkowa praca, którą dzieci zabierają ze sobą. Zajęcia prowadzimy na interaktywnej wystawie stałej i w miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" - bajecznej przestrzeni rozwijającej naturalną ciekawość dziecka i odpowiadającej na jego potrzebę ruchu.

Pracujemy także z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, tworząc bezpieczną dla nich przestrzeń.

Zobacz listę tematów zajęć z pełnymi opisami >>
 


Podstawowe informacje organizacyjne:

 • czas trwania: 90 minut
 • cena biletów: 160 zł / grupa, opiekun wchodzi bezpłatnie
 • rezerwacja: rezerwacje@polin.pl
 • zapisy na warsztaty ruszą 1 września. Jeśli są Państwo zainteresowani zajęciami jeszcze w okresie wakacyjnym, zachęcamy do kontaktu mailowego.

Zobacz pełne informacje organizacyjne >>

 

 

Warsztaty w miejscu edukacji rodzinnej

 

Mali badacze

Skąd wiemy, jak wyglądał kiedyś świat? Czy przedmioty mogą opowiadać historie? Wspólnie wybierzemy się na wystawę i poszukamy rzeczy należących do dawnych podróżników, kupców i królów. Dzieci zbadają je, używając lup, miarek i wag. Na koniec zrobią własne przyrządy miernicze, które zabiorą ze sobą do domu.

Odwiedzimy galerię: Pierwsze spotkania.

 

Dźwięki żydowskiego wesela

Zapraszamy do tańca! Jakie dźwięki można było usłyszeć na dawnych żydowskich weselach? Kto na nich grywał? Na warsztatach nie zabraknie zadań ruchowych i rytmicznych. Dzieci poznają historię starego Jankiela, żydowskiego muzykanta, którego odwiedzą na wystawie. Obejrzą tam dawne stroje weselne i piękny baldachim ślubny. W sali każde dziecko zrobi własny instrument.

Odwiedzimy galerię: Wyzwania nowoczesności.

 

W państwie króla Maciusia

Kto rządzi państwem? Czy na królewskim tronie mogłoby zasiąść dziecko? Jak wówczas zmieniłby się świat? Na wystawie dzieci przyjrzą się portretom dawnych władców i dowiedzą, co robili kiedyś królowie. W sali zaprosimy je do zabaw ruchowych i muzycznych, dzięki którym poznają niezwykłe przygody Króla Maciusia I z powieści Janusza Korczaka. Na pamiątkę każde dziecko zabierze ze sobą wykonaną samodzielnie figurkę małego króla.

Odwiedzimy galerię: Wyzwania nowoczesności.

 

Dawno temu w miasteczku

Co jest potrzebne do tego, aby działało miasto? Jak różni ludzie mogą wspólnie dbać o swoje miejsce? Odwiedzimy dawne miasteczko i sprawdzimy, co się w nim znajdowało, a także kto w nim mieszkał. Dzieci poznają wiersz Juliana Tuwima i nauczą się nazw kilku dawnych zawodów. Na koniec, korzystając ze specjalnie przygotowanych zestawów klocków, wspólnie zbudują makietę dawnego miasteczka.

Odwiedzimy galerię: Miasteczko.

 

Świat ze starej fotografii

Taśmy filmowe są jak skarbnice wiedzy o minionych czasach. Na zajęciach obejrzymy krótki fragment starego dokumentu, a potem cofniemy się w czasie o 100 lat i odwiedzimy dawną ulicę z kawiarnią i kinem. Zaprowadzi nas tam Felek – chłopiec, którego historię dzieci poznają. Na koniec stworzą własne taśmy filmowe i uwiecznią na nich zapamiętane miejsca i przedmioty.

Odwiedzimy galerię: Na żydowskiej ulicy.

 

Ene, due, rabe… Dawne gry podwórkowe

W co bawiły się dzieci sto lat temu? Czy dzisiaj te zabawy są dla nas atrakcyjne? Sprawdźmy to razem! Zagrajcie z nami w klasy, drejdla i kulołapkę. Na warsztatach dzieci odkryją, jak wyglądały dawne podwórka i klasy szkolne, a w sali stworzą własne zabawki, które zabiorą ze sobą na pamiątkę.

Odwiedzimy galerię: Na żydowskiej ulicy.

 

Czym pachnie Szabat?

Szabat to jedno z najważniejszych świąt żydowskich. Na warsztacie nauczymy się świątecznej piosenki i poznamy zwyczaje szabatowej kolacji. Dzieci pobawią się puzzlami, które pomogą im lepiej zapamiętać to, czego się dowiedziały. Na koniec wykonają besamimki, czyli pojemniki na pachnące zioła.

Odwiedzimy galerię: Miasteczko.

 

Warsztaty odbywają się w miejscu edukacji rodzinnej oraz na wystawie stałej. 

Kliknij obrazek poniżej i pobierz folder z ofertą warsztatów
Warsztaty edukacyjne dla grup przedszkolnych 2019/2020

 


Informacje organizacyjne

Cena: 160 zł / grupa wraz z opiekunkami (opiekunami)

Płatności dokonuje się za pośrednictwem linku PayU bądź w kasie muzealnej najpóźniej 10 dni przed terminem zajęć.

Z warsztatów można zrezygnować bez ponoszenia kosztów 7 dni przed planowaną wizytą (zwracamy pełną kwotę taką samą formą, jaką dokonana została płatność).

Kiedy: Warsztaty prowadzone są w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 10:15–11:45 (we wtorki muzeum jest nieczynne).

Każda grupa zobowiązana jest, by przyjść do muzeum 15 minut przed rozpoczęciem zajęć ze względu na kontrolę bezpieczeństwa. Miejscem zbiórki jest hol główny Muzeum.

W miejscu edukacji rodzinnej przebywa się w obuwiu zmiennym lub w skarpetkach .

Czas trwania: 90 minut (60 minut zajęć merytorycznych, 30 minut zabawy "U króla Maciusia")

Maksymalna liczba osób w grupie: 30 dzieci oraz 3-5 opiekunów. 

Jesteśmy w stanie przeprowadzić warsztaty dla 2 grup jednocześnie. W takim przypadku prosimy o wybór 2 różnych tematów zajęć.

Rezerwacje: rezerwacje@polin.pl

Rezerwacji należy dokonywać co najmniej 2 tygodnie przed planowanymi warsztatami. W szczególnych sytuacjach losowych zastrzegamy sobie prawo do odwołania zajęć lub zmiany ich tematu.

W zgłoszeniu bardzo prosimy o zawarcie informacji:

 • proponowany termin zajęć,
 • temat warsztatów,
 • wiek dzieci,
 • liczba dzieci i opiekunów,
 • nazwa i adres przedszkola,
 • kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy),
 • dodatkowe informacje o grupie (np. niepełnosprawności, profil, etc.),
 • ewentualnie: dane do faktury.

Regulamin uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych znajdą Państwo pod linkiem >>

 

Miejsce edukacji rodzinnej

Darczyńcy

           Bank BNP Paribas

Patroni medialni