TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia: SĄSIEDZI
Czwarta edycja TISZ* Festiwalu Żydowskiego Jedzenia odbędzie się pod hasłem SĄSIEDZI. W tym roku przyjrzymy się naszym relacjom z sąsiadami – tymi najbliższymi, za ścianą czy po drugiej stronie ulicy, ale też tymi dalszymi. Tegoroczny program składa się z wydarzeń zarówno stacjonarnych, jak i online, z myślą o naszych odbiorcach z różnych miejsc Polski i świata.
- 22-26 września 2021 (środa - niedziela)
Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy zarówno ekspertów od kuchni żydowskiej jak i przedstawicieli mniejszości etnicznych i językowych oraz migrantów. Wspólnie porozmawiamy o jedzeniu żydowskim w perspektywie lokalnej wymiany. TISZ Festiwal będzie także okazją, aby zastanowić się nad tym jak gotowanie i jedzenie łączą się ze świadomością ekologiczną i społeczną.
Ostatni rok, kolejne fale pandemii i restrykcje, które utrudniały wychodzenie z domu, spotykanie się z bliskimi i korzystanie z uroków restauracji i kawiarni pokazały nam, jak ważne jest najbliższe otoczenie – nasz dom i nasi sąsiedzi, którzy są najbliżej i mogą poratować, gdy czegoś nam zabraknie. Podczas TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia zwrócimy się do naszych sąsiadów, tych nowych i tych, którzy są z nami od wielu lat i zapoznamy się z ich kuchnią. Spojrzymy na nas – jakimi sąsiadami jesteśmy? Przyjrzymy się, jak bliskie są związki między kuchniami sąsiedzkimi, w tym także daniami żydowskimi i polskimi, jak przenikają się oraz wzajemnie inspirują.
Na 5 festiwalowych dni Muzeum POLIN przygotowało spotkania online z przedstawicielami sąsiedzkich mniejszości a także spacery kulinarne po Warszawie, zarówno tej dawnej żydowskiej jak i współczesnej, w którym nadal mieszają się ze sobą różne języki, smaki i zapachy. Uczestnicy Festiwalu będą mogli kontynuować wspólne wyszywanie wyjątkowego, festiwalowego obrusu, zapleść chałkę bez wychodzenia z domu, nauczyć się słówek w jidysz, a także zasiąść przy stole na szabatowej kolacji czy stać się współtwórcą szykowanej przez Muzeum POLIN wystawy o żydowskim jedzeniu.
Sprawdzimy, jak można uprawiać warzywa i kwiaty w mieście, gdzie spotkamy się z rolnikiem oraz czy warto jeść sezonowo. W sobotni wieczór przekonamy się, czy jedzenie może mieć wpływ tam, gdzie nie wystarcza polityka.
Polecamy też wizytę w muzealnej restauracji Warsze, która z okazji festiwalu przygotowała specjalne degustacyjne menu.
Ze względu na krytyczną sytuację na granicy polsko-białoruskiej musieliśmy zrezygnować z planowanego w ramach TISZ Festiwalu spotkania z Fundacją Ocalenie. Chcąc wesprzeć ich działania informujemy, że przychód z pokazu filmu "Breaking Bread" (sobota, 25.09, godz. 20:00) zostanie w całości przekazany Fundacji Ocalenie, która pomaga uchodźcom, imigrantom i cudzoziemcom.
TISZ* (jid. stół) - w tradycji żydowskiej radosny czas spędzany na jedzeniu, piciu, śpiewaniu i rozmowach przy wspólnym stole.
TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia jak co roku odbywa się w trakcie radosnego, żydowskiego święta Sukkot.
Program TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia: SĄSIEDZI >>
Organizator festiwalu
Sponsor festiwalu
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl
Partnerzy: