19 kwietnia weź udział w akcji Żonkile upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim. Pobierz bezpłatne materiały edukacyjne i zorganizuj w swojej szkole, bibliotece, instytucji kultury zajęcia upamiętniające rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Pobierz materiały do pracy ze swoimi uczniami i uczennicami:
W tym roku ofertę materiałów edukacyjnych towarzyszących akcji Żonkile poszerzymy o niezwykłe premiery literackie nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów – miłość. Do stworzenia opowiadań i reportaży zaprosiliśmy Annę Bikont, Marcina Szczygielskiego oraz Pawła Beręsewicza.
Dla wszystkich osób zgłoszonych do akcji zorganizujemy szkolenia online dotyczące wykorzystania materiałów edukacyjnych towarzyszących akcji Żonkile. O terminach szkoleń będziemy informować drogą mailową.
Sprawdź, które z naszych propozycji możesz zastosować w pracy ze swoimi uczniami i uczennicami. Wszystkie materiały zostaną udostępnione zgłoszonym placówkom na początku kwietnia.
Klasy 1-3 szkoły podstawowej >>
NOWOŚĆ dla uczniów i uczennic klas 1-3!
Specjalnie na potrzeby akcji Żonkile opowiadanie napisał Paweł Beręsewicz, laureat Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. "Strasznie strasznie" to niezwykle poruszająca i pełna miłości historia relacji ojca i synka, dotykająca tematu wojny w sposób przystosowany do potrzeb i możliwości młodego czytelnika, polecamy wykorzystanie jej w pracy z klasami trzecimi.
Trzecioklasistom i trzecioklasistkom oferujemy również opowiadanie "Historia pewnej ulicy" Justyny Bednarek, a dla młodszych klas szkoły podstawowej przygotowaliśmy baśniowe opowiadanie Zofii Staneckiej "Pamięć drobinek". Oba teksty w formie e-booków zostały wzbogacone o piękne ilustracje.
Wszystkie teksty uzupełniają scenariusze lekcji oraz karty pracy, które będą Państwo mogli wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami. Opowiadania dostępne będą również w wersji audio, czytane przez Ambasadorów akcji Żonkile.
Pobierz opowiadanie Zofii Staneckiej "Pamięć drobinek" >>
Pobierz opowiadanie Justyny Bednarek "Historia z pewnej ulicy" >>
Klasy 4-6 szkoły podstawowej >>
NOWOŚĆ dla uczniów i uczennic klas 4-6!
Marcin Szczygielski, autor m.in. "Arki Czasu" stworzył na potrzeby akcji Żonkile opowiadanie "Prawdziwi przyjaciele", które przypomina znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Tekst został uzupełniony scenariuszem lekcji dla klas 4-6 oraz kartami pracy, które będą Państwo mogli wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.
Uczniów i uczennice klas 4-6 zapraszamy również do obejrzenia filmu "Będę pisać", który opowiada o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Ich historię poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.
Klasy 7-8 szkoły podstawowej >>
NOWOŚĆ dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych!
Marcin Szczygielski, autor m.in. "Arki Czasu" stworzył na potrzeby akcji Żonkile opowiadanie "Prawdziwi przyjaciele", które przypomina znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Tekst został uzupełniony scenariuszem lekcji dla klas 7-8 oraz kartami pracy, które będą Państwo mogli wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.
Uczniów uczennice klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych zapraszamy również do obejrzenia stworzonego w stylistyce youtuberskiej filmu "Muranów – Dzielnica Północna".
Szkoły ponadpodstawowe >>
NOWOŚĆ dla uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych!
Dziennikarka, reporterka i pisarka Anna Bikont – autorka takich książek, jak "My z Jedwabnego", "Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej" (współautorka) i "Sendlerowa. W ukryciu" – przygotowała reportaż dla szkół ponadpodstawowych. Przybliża w nim postać Ireny Sendlerowej i jej relacji z Adamem Celnikierem, młodym żydowskim prawnikiem, który w czasie okupacji znalazł się za murami warszawskiego getta.
Tekst uzupełnia scenariusz lekcji i karty pracy, które będą Państwo mogli wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.
Uczniów i uczennice szkół ponadpodstawowych zapraszamy również do obejrzenia stworzonego w stylistyce youtuberskiej filmu "Muranów – Dzielnica Północna".
Osoby z niepełnosprawnościami >>
Materiały edukacyjne do akcji Żonkile powstały z myślą o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
NOWOŚĆ! Adaptacje opowiadań
W tym roku przygotowaliśmy adaptacje opowiadań "Strasznie strasznie" i "Prawdziwi przyjaciele" dostosowane do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz w spektrum autyzmu powyżej 4 klasy szkoły podstawowej. Adaptacje zostały uzupełnione o scenariusz lekcji, karty pracy oraz ilustracje.
Pliki w wersji dostępnej
Klasy 1-3 szkoły podstawowej
Wszystkie opowiadania i teksty oraz towarzyszące im karty pracy i scenariusze lekcji oferujemy w wersji dostępnej. Skierowane do uczniów i uczennic klas 1-3 opowiadania "Pamięć drobinek" i "Historia pewnej ulicy" oferujemy również w formie słuchowisk.
Pobierz opowiadanie Zofii Staneckiej "Pamięć drobinek" w wersji dostępnej >>
Pobierz opowiadanie Justyny Bednarek "Historia z pewnej ulicy" w wersji dostępnej >>
Klasy 4-6 i klasy 7-8 szkoły podstawowej
Do filmów dla klas 4-6 oraz 7-8 i starszych opracowano audiodeskrypcję, tłumaczenie PJM oraz napisy.
Film "Będę pisać" – wersja z audiodeskrypcją
Film "Będę pisać" – tłumaczenie PJM oraz napisy
Film "Muranów – Dzielnica Północna" – wersja z audiodeskrypcją
Film "Muranów – Dzielnica Północna" – tłumaczenie PJM oraz napisy
Szkoły ponadpodstawowe
Biblioteki i instytucje kultury >>
Jak zwykle zapraszamy do organizacji w bibliotekach i instytucjach kultury wydarzeń związanych z akcją Żonkile. W tym roku szczególnie zachęcamy do organizacji w Państwa placówkach wydarzeń literackich wokół premier tekstów autorstwa Anny Bikont, Marcina Szczygielskiego i Pawła Beręsewicza.
Osobom, które zgłoszą swoją bibliotekę lub instytucję kultury do akcji, zaproponujemy szkolenie dotyczące dobrych praktyk w organizacji wydarzeń upamiętniających rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Wykorzystanie logotypu akcji >>
Jeżeli planują Państwo zorganizowanie w swojej placówce wydarzenia upamiętniającego powstanie w getcie warszawskim, mogą Państwo użyć logotypu akcji Żonkile na plakatach, ulotkach lub w materiałach elektronicznych, wykorzystując poniższe szablony do pobrania:
Przypominamy, że logo akcji Żonkile jest znakiem zastrzeżonym i powinno być stosowane zawsze z logo Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN podpisanym jako Organizator akcji Żonkile.
Do udziału w akcji Żonkile można zgłaszać się do 15 kwietnia.
Koordynatorzy akcji skontaktują się z Państwem w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty wypełnienia zgłoszenia.
Jeżeli po upływie tego czasu nie dostali Państwo od nas wiadomości (prosimy o sprawdzenie, czy nie trafiła ona do folderu ze spamem), prosimy o kontakt na adres: [email protected]
19 kwietnia uczennice i uczniowie warszawskich szkół aktywnie włączali się w akcję, by rozdawać na ulicach Warszawy papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu. Jednak w tym roku, ze względu na trwającą pandemię, postanowiliśmy znacząco ograniczyć formułę wolontariatu i nie organizować otwartej rekrutacji wśród uczniów warszawskich szkół.
Wszystkie szkoły zachęcamy do organizacji zajęć z wykorzystaniem przygotowanych przez nas materiałów edukacyjnych.
Kontakt:
[email protected]
+48 507 953 578 - linia telefoniczna jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00.
>
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl
Działania edukacyjne w ramach Akcji Żonkile wspiera Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.