Wystawy
wrzesień 2024

Wydarzenia towarzyszące wystawie "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"

Wystawa "(po)ŻYDOWSKIE". Kobieta opiera się o ścianę, a mężczyzna siedzi na ławce. W tle obrazy Majera Kirszenblata.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Polskie miasteczka skrywają wiele historii. Poznaj tę o naszych żydowskich sąsiadach, których już nie ma. Na nowej wystawie czasowej opowiemy o codzienności Żydów i Żydówek w około tysiącu przedwojennych miasteczek nazywanych sztetlami. Poznaj wydarzenia towarzyszące wystawie, która potrwa do 16 grudnia 2024 roku.

Podcast: Cykl "Życie na cudzym"

  • Cykl 5 podcastów

Pożydowskie, poniemieckie, poziemiańskie itd. Co zostało? Co z tym robimy? Mienie, kultura materialna i niematerialna, tradycja, pamięć. Jak traktujemy to, co zostało po zabitych, po wypędzonych, po nieobecnych? Jak różni się nasz stosunek do tego, co pozostało po Niemcach, po Żydach, po ziemiaństwie. Jak się zapisali w naszej pamięci?

Prowadzący:

  • Michał Nogaś

 

Sztetl – specyfika żydowskiego miasteczka. Bezpłatne zajęcia dla osób 60+

  • 12 września (czwartek), godz. 11:00-12:30
  • Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc
  • Zapisy otwieramy 2 września (poniedziałek). Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie w godz. 10:00-15:00 pod numerem: 22 471 03 01 wew. 2, można też wysłać e-mail na adres: [email protected]

Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy czasowej "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata". Na podstawie wybranych przykładów z kinematografii dowiemy się, jak niewielkie miasteczka - takie jak Opatów - zostały uwiecznione w dawnych filmach. Przyjrzymy się, jak wyglądało życie w polskich sztetlach przed II wojną światową.

Oprowadzanie autorskie po wystawie czasowej (po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata w 100. rocznicę urodzin poety Jerzego Ficowskiego 

  • 14 września (sobota), godz. 12:00, KUP BILET →
  • Wystawa czasowa "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"
  • Bilety: normalny 35 zł, ulgowy 25 zł

Zapraszamy na cykl oprowadzań po nowej wystawie czasowej, podczas których kuratorki – dr Justyna Koszarska-Szulc i dr Natalia Romik – przybliżają kulisy jej powstawania i opowiadają, jak wiele znaczeń niesie ze sobą słowo "pożydowskie". Spacer odbywa się z okazji 100. urodzin wybitnego poety Jerzego Ficowskiego, którego wiersz "Pożydowskie" był jedną z inspiracji dla tworzących wystawę kuratorek.

Miasteczko Opatów – spacery z przewodnikiem po wystawie czasowej

  • 15 września (niedziela), godz. 12:00, KUP BILET →
  • Bilety: normalny 35 zł, ulgowy 25 zł

Jak żyło się przed wojną w Opatowie? Jakie sprawy zajmowały ówczesnych mieszkańców? Jak przygotowywano się do świąt? O tym wszystkim opowiemy podczas spaceru po wystawie "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata".

Poranne ptaszki – zwiedzanie wystawy "(po)ŻYDOWSKIE..." dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu

  • 22 września (niedziela), godz. 8:00-10:00
  • Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • Wymagana rezerwacja miejsc: [email protected]

W trakcie wydarzenia uczestnicy mają wystawę czasową na wyłączność. Spotykamy się bowiem jeszcze przed oficjalnym otwarciem muzeum. Podczas zajęć ograniczamy dźwięki i światła na wystawie, by przestrzeń była przyjazna dla dzieci wrażliwych na bodźce sensoryczne. Zapewniamy także przestrzeń do wyciszenia dla tych, którzy będą chcieli zrobić sobie przerwę.

Szlakiem pożydowskich miasteczek – rajdy rowerowe

Zapraszamy na wycieczki rowerowe, których celem jest poznanie historii pięciu miejscowości wokół Warszawy, w których znaczną część mieszkańców przed drugą wojną światową stanowili Żydzi. Każde z nich to osobna i złożona historia osób, miejsc oraz przedmiotów.

Wykład: Sztuka naiwna

  • 23 września (poniedziałek), godz. 18:00
  • Sala A
  • Wstęp wolny

Co decyduje o tym, że dzieło zalicza się do kategorii sztuki dawniej nazywanej prymitywną lub naiwną, a dziś – intuicyjną? Czy istotny jest status wytwórcy, który tworzy poza systemem decydującym o kwalifikacjach zawodowych? Na te wszystkie pytania odpowie historyczka sztuki dr Grażyna Bastek, a pretekstem do spotkania będzie twórczość Majera Kirszenblata, artysty-amatora i kronikarza żydowskiego Opatowa, który opuścił jako osiemnastolatek w 1934 roku.

Oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej (po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata z okazji 10. urodzin Muzeum POLIN

  • 28 września (sobota), godz. 12.00, BEZPŁATNĄ WEJŚCIÓWKĘ POBIERZESZ po 16 września →
  • 29 września (niedziela), godz. 12.00, BEZPŁATNĄ WEJŚCIÓWKĘ POBIERZESZ po 16 września →

Zapraszamy na bezpłatne oprowadzania po nowej wystawie czasowej z okazji 10. urodzin muzeum. Kuratorki dr Justyna Koszarska-Szulc i dr Natalia Romik przybliżą kulisy powstawania ekspozycji i opowiedzą, jak wiele znaczeń niesie ze sobą słowo "pożydowskie".

Logotypy organizatorów i partnerów wystawy (po)ŻYDOWSKIE.