Wydarzenie
18.05.2024

Noc Muzeów – w żydowskim miasteczku

Po raz kolejny zapraszamy Was na Noc Muzeów, która odbędzie się 18 maja pod hasłem "W żydowskim miasteczku".

W tym roku nasze hasło łączy się z nową wystawą czasową. Przeniesiemy się w świat żydowskiego miasteczka, które w swoich pełnych kolorów, wyobraźni i humoru obrazach przedstawiał malarz Majer Kirszenblat.

Zapraszamy na wyjątkowe spacery ścieżkami wystawy stałej z przewodnikami i przewodniczkami w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Po wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata" o godz. 19:30 oraz 20:15 oprowadzać będzie jej kuratorka: dr Justyną Koszarska-Szulc. Mamy nadzieję, że wystawa zainspiruje zwiedzających do samodzielnego odkrywania historii swoich miejsc.

Miasteczko to place, ulice, budynki, ale i zakamarki. Muzeum również ma swoje "zaułki" po których w Noc Muzeów przeprowadzą Was pracowniczki i pracownicy muzeum, którzy specjalnie podczas Nocy Muzeów zamienią się w przewodników i przewodniczki, pokazujących swoje miejsca pracy, niedostępne na co dzień dla zwiedzających. Zainspirowani światem miasteczkowych zabaw zachęcamy najmłodszych do wspólnego tworzenia zabawek w Miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia".

Program Nocy Muzeów 2024 – w żydowskim miasteczku

Ścieżki wystawy stałej

  • Spacery w języku polskim: godz. 20:00, 21:30, 23:00
  • Spacery w języku ukraińskim: godz. 21:00 i 22:30
  • Spacery w języku angielskim: godz. 20:30 i 22:00
  • Miejsce zbiórki: hol główny

Zapraszamy do spacerów po ulicach Miasteczka z przewodnikami i przewodniczkami. Opowiemy jakie budynki i instytucje znajdowały się w sztetlu. Zajrzymy do synagogi w Gwoźdźcu i do żydowskiego domu. Opowiemy o ludziach, którzy zamieszkiwali sztetle oraz zwykłych i niezwykłych aspektach życia codziennego Żydów polskich.

Ścieżki wystawy czasowej

  • Spacer w języku polskim tłumaczony na polski język migowy: godz. 19:30
  • Spacer w języku polskim: godz. 20:15

Po wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata" oprowadzi jedna z kuratorek wystawy, dr Justyną Koszarska-Szulc. 

Ukryte ścieżki muzeum

  • Spacery prowadzone przez pracowników i pracowniczki: godz. 19:45, 20:45, 21:15. 21:45, 22:15, 22:45
  • Zbiórka w holu głównym
  • Czas trwania: ok. 30 minut
  • Liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszenia do punktu informacji przed spacerem

Każde muzeum, tak jak i miasteczko działa dzięki pracy wielu osób. Jak co roku kontynuujemy cieszące się dużą popularnością spacery po muzeum. Pracownicy i pracowniczki jedynie tej nocy otworzą dla Was przestrzenie biurowe i pracownie, żeby opowiedzieć o swoim warsztacie pracy.

Zajrzymy do pracowni konserwatorskiej, do biur, do podziemi muzeum, ale również na jego dach. Podczas zwiedzania sali koncertowej, pomieszczeń technicznych i realizacyjnych, będziemy mieć okazję wcielenia się w rolę reżysera dźwięku i zmiksowania koncertu na dużym systemie nagłośnieniowym w Audytorium. Nie zapomnimy również o pracowni kulinarnej. W końcu pierwszym obrazem, który namalował Majer Kirszenblat, była właśnie kuchnia jego matki.

Harmonogram:

  • 19:45 – przestrzenie biurowe – Patrycja Mędza – zastępczyni dyrektora ds. finansowych i administracyjnych,
  • 20:45 – spacer po budynku w języku ukraińskim – Mychajło Zubar – specjalista ds. promocji Działu Komunikacji,
  • 21:15; 21:45 – pracownia konserwatorska i magazyn zbiorów – Agnieszka Cyrulik – adiunktka konserwatorska, Marta Frączkiewicz – kuratorka zbiorów,
  • 22:15 – pomieszczenia techniczne i realizacji dźwięku – Łukasz Cieślak – starszy specjalista ds. technicznych i realizacji dźwięku,
  • 22:45 – Dział Bezpieczeństwa – Jacek Szczygieł, kierownik Działu Bezpieczeństwa.

Wieczorne warsztaty w miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia"

  • Godz. 19:00-22:00
  • Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia"
  • Dzieci z opiekun(k)ami mogą wchodzić na warsztaty bez kolejki (wejście administracyjne od strony ul. Anielewicza)

Na wieczornych warsztatach poznamy świat małego miasteczka, widzianego oczami dziesięcioletniego Majera. Czegóż tam nie ma? Wyścigi ślimaków, pokazy cyrkowe, targ i człowiek mucha! Zainspirowani tymi rozrywkami wspólnie wykonamy przypinki, ruchome figurki cyrkowe i kolorowe ślimaki.

Wirtualny świat Majera Kirszenblata

  • Instalacja multimedialna w holu głównym budynku Muzeum POLIN oraz warsztaty z wybranych technik pracy z projekcjami: godz. 19:00-1:00

"Zalewają mnie wspomnienia, a ja podążam za nimi" (Majer Kirszenblat) – na ścianach holu głównego pojawią się motywy korespondujące z wystawą. Wyświetlane obrazy będą przygotowane z użyciem oryginalnych motywów z prac Majera Kirszenblata i bezpośrednio nimi inspirowane. Całość będzie mieć charakter zbliżony do wystawy immersyjnej – z tą różnicą, że ekranami projekcyjnymi będą ściany holu muzeum.

Tej nocy również każdy będzie miał szansę zostać twórcą i współtworzyć wyświetlane motywy i obrazy. Twórcami instalacji są Ula Milanowska i Sylwester Łuczak, którzy łączą wiele rodzajów aktywności artystycznej oraz eksperymentują z różnymi technikami wizualnymi. Ich specjalnością jest aranżacja nietypowych i oryginalnych przestrzeni za pomocą projekcji, światła i scenografii. Projektują i tworzą autorskie instalacje multimedialne podczas ważnych wydarzeń, widowisk, koncertów i festiwali. Prowadzą też warsztaty technik wizualnych.

Z wizytą w zakładzie fotograficznym – nocna fotobudka

  • Godz. 19:00-1:00

Zapraszamy do holu głównego na pamiątkowe zdjęcie.

Przez całą noc zachęcamy do odwiedzenia restauracji oraz sklepu muzealnego.

Przed muzeum oczekiwanie w kolejce umilą nasi wolontariusze i nasze wolontariuszki, którzy pokażą, jak grać w gry podwórkowe żydowskiego miasteczka: drejdla, fruckę i kulołapkę.

Logotypy organizatora, współorganizatora i partnerów Nocy Muzeów 2024.