Życie na cudzym
W specjalnym cyklu podcastów towarzyszących naszej wystawie czasowej, wychodząc od dziedzictwa (po)żydowskiego, zastanowimy się także nad innymi (po-): poniemieckim, poziemiańskim, połemkowskim czy popolskim. Prowadzący rozmowy Michał Nogaś z radiowej Trójki wraz z zaproszonymi gośćmi przeprowadzą nas przez labirynt złożonej historii polskich ziem i tych, którzy kiedyś je zamieszkiwali.
- Rozmowy prowadzi Michał Nogaś (radiowa Trójka)
- Słuchaj na polin.pl, Spotify i w innych aplikacjach podcastowych, a także na YouTube
Czy blisko 80 lat po wojnie czujemy się intruzami, czy już jesteśmy u siebie? Co zostało po nieobecnych, tych zamordowanych, jak i wypędzonych, wywłaszczonych czy przesiedlonych? I co my, dzisiejsi mieszkańcy, z tym dziedzictwem, tak materialnym, jak i niematerialnym, robimy? W pięcioodcinkowym cyklu "Życie na cudzym" porozmawiamy o tożsamości, świadomości, pamięci w tej części Europy, którą Timothy Snyder nazywa "skrwawionymi ziemiami".
Porozmawiamy m.in. o naszym stosunku do tego, co pozostało po Niemcach, Żydach czy ziemiaństwie, o wypieraniu pamięci o dawnych mieszkańcach, ale i wzroście zainteresowania lokalnością. To będą niezwykłe spotkania z przeszłością, które rzuca nowe światło na naszą teraźniejszość i przyszłość.
Pożydowskie
W pierwszym odcinku porozmawiamy o naszym stosunku do pożydowskości. Nawiązując do naszej wystawy czasowej "(po)ŻYDOWSKIE... Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata", zastanowimy się, jak daleko w głąb polskiej przestrzeni, tożsamości, świadomości i pamięci sięgają żydowskie korzenie, a także co my dziś z tym dziedzictwem robimy.
Transkrypcja pierwszego odcinka podcastu "Życie na cudzym" [.docx] →
Poniemieckie
W drugim odcinku porozmawiamy o naszym stosunku do poniemieckości, a naszym gościem będzie Zbigniew Rokita, pisarz, reportażysta, dziennikarz, laureat Nagrody Literackiej Nike za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku", autor książki poświęconej wędrówkom po ziemiach odzyskanych lub pozyskanych, "Odrzania".
Transkrypcja drugiego odcinka podcastu "Życie na cudzym" [.docx] →
Poziemiańskie
W trzecim odcinku porozmawiamy o poziemiańskim, a gościnią Michała Nogasia będzie autorka książki "Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami", Marta Strzelecka.
Transkrypcja trzeciego odcinka podcastu "Życie na cudzym" [.docx] →
Połemkowskie
W czwartym odcinku porozmawiamy o połemkowskim, a gościnią Michała Nogasia będzie pisarka, antropolożka i szefowa Wydawnictwa Czarne, Monika Sznajderman.
Transkrypcja czwartego odcinka podcastu "Życie na cudzym" [.docx] →
Popolskie
W ostatnim już, piątym odcinku porozmawiamy o popolskim, a gościnią Michała Nogasia będzie pisarka reporterka i pisarka Magdalena Grzebałkowska, autorka książki "1945. Wojna i pokój".
Transkrypcja piątego odcinka podcastu "Życie na cudzym" [.docx] →
Prowadzenie:
Michał Nogaś – dziennikarz w latach 2000–2016 związany z Programem III Polskiego Radia, później z "Gazetą Wyborczą" i Radiem Nowy Świat. Od lutego 2024 roku zastępca redaktor naczelnej Programu III Polskiego Radia.
Cykl podcastów "Życie na cudzym" realizowany jest w ramach programu towarzyszącego wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE. Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata".