Warsztaty
13.06.2024

Sztetl – jak wyglądał koszerny dom? Bezpłatne zajęcia dla seniorów

Grupa osób w wieku emerytalnym podczas zwiedzania wystawy stałej Muzeum POLIN. Przewodniczka ubrana jest w historyczny strój karczmarki.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na pierwsze z pięciu spotkań, podczas których przyjrzymy się, jak wyglądało życie w polskich sztetlach przed II wojną światową. Zajęcia będą teoretyczne, połączone ze zwiedzaniem wystawy czasowej "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata".

  • 13 czerwca (czwartek), godz. 11:00-12:30
  • Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc
  • Przyjmujemy zapisy telefonicznie w godz. 10:00-15:00 pod numerem: 22 471 03 01 wew. 2, można też wysłać e-mail na adres: [email protected]

Dom jest najważniejszym miejscem dla religijnych Żydów. To tu cała rodzina spotyka się przy stole podczas wspólnych posiłków oraz świąt. 

Zajęcia "Sztetl – jak wyglądał koszerny dom?" poświęcimy codziennemu życiu w żydowskich miasteczkach. Podczas warsztatów pokażemy oryginalne przedmioty, które znajdują się w takim domu, poznamy ich historię oraz tradycyjne zastosowanie.

Wstąpimy do XVIII-wiecznego żydowskiego domu na naszej wystawie stałej, a dzięki obrazom Majera Kirszenblata na wystawie czasowej zanurzymy się w opowieść o żydowskim domu w Opatowie z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Podczas spotkania będziemy również omawiać wybrane historie, oglądać fotografie i fragmenty filmów.

Logotypy organizatorów i partnerów wystawy (po)ŻYDOWSKIE.