Kino POLIN na Łące 2024
image
image
image
image
image
image
W tym roku motywem letnich pokazów filmowych na polinowej łące będą powroty do krainy przodków i poszukiwanie swoich korzeni. Bohaterowie filmów, szukając informacji o swoich rodzinach lub członkach wspólnot, dowiadują się wiele o sobie i to pozwala im lepiej zrozumieć swoje miejsce w świecie.
- KIEDY: każda środa w sierpniu, godz. 21:00
- GDZIE: skwer za Muzeum POLIN
- Wstęp wolny
Zapraszamy na cztery wyjątkowe filmy, w których podróż oznacza nie tylko geograficzne przekraczanie granic, ale również zajrzenie w głąb samego siebie.
- 28 sierpnia, godz. 21:00, "Delegacja"
Bycie nastolatkiem nie jest łatwe. Bycie nastolatkiem z Izraela bywa nawet trudniejsze, szczególnie jeśli akurat przebywa się na wycieczce mającej na celu zetknięcie z tragiczną historią. Stojący u progu dorastania Nitzan, Frisch i Ido przyjeżdżają wraz z rówieśnikami do Polski, gdzie w nazistowskich obozach doszło do zagłady Żydów. Chcą oddać należny hołd i pamięć ofiarom tych zbrodni. Ta podróż zmieni ich samych i pokaże, jak wielkie dramaty historii i małe dramaty codzienności potrafią na siebie wzajemnie wpływać.
Minione pokazy
- 7 sierpnia, godz. 21:00, "Wszystko jest iluminacją"
Młody Amerykanin żydowskiego pochodzenia przybywa na Ukrainę w poszukiwaniu kobiety, która w czasie wojny ocaliła jego dziadka. W pogmatwanych, lecz zabawnych poszukiwaniach pomagają mu wyjątkowo niekompetentny tłumacz i starzec nawiedzany przez wojenne wspomnienia.
- 14 sierpnia, godz. 21:00, "Podróż poślubna"
Młodzi paryżanie, Anna i Adam, wyruszają w spóźnioną podróż poślubną do egzotycznej dla nich Polski. Ona chce lepiej poznać żydowskie korzenie rodziny, on liczy po prostu na beztroskie wakacje we dwoje. Czeka na nich kraj pełen absurdów, serdeczności, piękna i smutku. Debiut Élise Otzenberger to komedia o odkrywaniu żydowskiej tożsamości, podnosząca na duchu, ale momentami nieoczekiwanie rozdzierająca serce.
- 21 sierpnia, godz. 21:00, "Ostatni człowiek"
Marcus Schwarz (Mario Adorf) jest ocalałym z obozów w Terezinie i Auschwitz. Jego sposób na życie po wojnie to zapomnienie i odrzucenie żydowskiego dziedzictwa. Jednak przeszłość zdołała go dopaść. Marcus chciałby być pochowany jako Żyd, pośród swoich. Ku swojemu zaskoczeniu musi najpierw udowodnić, że naprawdę jest Żydem. Potrzebuje dokumentów i zeznań świadków. Żeby je zdobyć, udaje się wraz z młodą pół Niemką, pół Turczynką Gül (Katarina Derr) do kraju swojego dzieciństwa, na Węgry. Podczas tej pełnej tragicznych i komicznych zdarzeń podróży Gül i Marcus poznają się wzajemnie, ale też uważniej wsłuchają się w samych siebie. Marcusa czeka w jego rodzinnym mieście Vác ważne spotkanie.
Współpraca: