Wydarzenie
22.09.2024, Góra Kalwaria

Szlakiem pożydowskich miasteczek – wycieczki rowerowe

Kilka osób stoi przy rowerach. Niektórzy czytają coś z ulotki.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na wycieczki rowerowe, których celem jest poznanie historii pięciu miejscowości wokół Warszawy, w których znaczną część mieszkańców przed drugą wojną światową stanowili Żydzi. Każde z nich to osobna i złożona historia osób, miejsc oraz przedmiotów.

  • Zbiórka: 22 września, godz. 10:30 przed budynkiem stacji kolejowej w Górze Kalwarii
  • Bilety na wycieczkę do Góry Kalwarii: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł, KUP BILET →
  • 22 września przewoźnicy kolejowi oferują promocyjne bilety lub darmowe przejazdy z okazji Europejskiego Dzienia bez Samochodu

W czerwcu zwiedzimy Otwock, Falenicę i Grodzisk Mazowiecki, a we wrześniu udamy się do Wołomina oraz Góry Kalwarii. Start wycieczek o godz. 11:00 na stacji kolejowej w danej miejscowości. W nieśpiesznym rodzinnym tempie zwiedzimy pożydowskie miejsca, których historii często nie znamy. Wycieczki poprowadzą Tomasz Kaczor oraz Szczepan Żurek z Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz.

8 września, godz. 11:00 (niedziela), Wołomin →

22 września, godz. 10:30 (niedziela), Góra Kalwaria →

Góra Kalwaria, znana wśród przedwojennych żydów jako Ger, od połowy XIX wieku była siedzibą dynastii cadyków rodu Alterów. Silny ruch chasydzki był bezpośrednim bodźcem do rozwoju społeczności żydowskiej na tym terenie. W okresie międzywojennym Ger to przede wszystkim centrum życia społecznego i politycznego, a także cel licznych pielgrzymek chasydów z całej polski i nie tylko.

Od połowy XIX wieku aż do wybuchu II wojny światowej żydzi stanowili połowę mieszkańców miasta. Podczas wycieczki rowerowej do Góry Kalwarii odwiedzimy te miejsca, które są świadkami żydowskiej społeczności tego miasta.

Informacje organizacyjne:

  • Warunkiem udziału w wycieczce jest posiadanie własnego roweru (organizator nie zapewnia sprzętu).
  • Udział w wycieczce jest możliwy po zakupieniu biletów. Obowiązuje limit miejsc.
  • W przypadku burzy lub intensywnego deszczu organizator zastrzega sobie możliwość odwołania wydarzenia.
  • Organizator nie zapewnia pożywienia.
  • Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wypadki w trakcie wycieczki. Prowadzący będzie jednak wyposażony w podstawową apteczkę (woda utleniona, plaster, gaziki).

 

Prowadzący:

  • Tomasz Kaczor – fotograf, animator kultury i edukator, laureat World Press Photo 2020. Członek Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz, w wolnych chwilach ultramaratończyk.
  • Szczepan Żurek – geograf, kartograf, hydrolog, absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz, wielbiciel mikrowypraw i podróży w miejsca nieoczywiste.
  • Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz to stowarzyszenie skupiające krajoznawców, pasjonatów mikrowypraw i wszelkiego rodzaju szwendania się po Polsce. Jego celem jest przede wszystkim zachęcanie innych do podejmowania własnych małych odkryć krajoznawczych. Stowarzyszenie promuje krajoznawstwo poprzez organizację wypraw, spotkań, obozów dla dzieci i warsztatów, wydawanie map, plakatów i przewodników.

Wydarzenie dobywa się w ramach letniego programu "POLIN na Łące".

Logo Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz.

Logotypy organizatorów i partnerów wystawy (po)ŻYDOWSKIE.