Spacer
16, 23.11.2024

Oprowadzania autorskie po wystawie "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"

Dwie kobiety patrzą na zdjęcie przedstawiające gwiazdę Dawida. Stoją tyłem do fotografa.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na cykl oprowadzań po nowej wystawie czasowej, podczas których kuratorki – dr Justyna Koszarska-Szulc i dr Natalia Romik – przybliżą kulisy jej powstawania i opowiedzą, jak wiele znaczeń niesie ze sobą słowo "pożydowskie".

  • 16 listopada (sobota), godz. 12:00, KUP BILET →
  • 23 listopada (sobota), godz. 12:00, KUP BILET →
  • Wystawa czasowa "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"
  • Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 25 zł
  • Prowadzenie: dr Natalia Romik

Opatów to niewielkie miasto w dzisiejszym województwie świętokrzyskim, którego większość mieszkańców przed wojną była Żydami. Zagładę przeżyli nieliczni, a jeśli nawet ktoś na chwilę wrócił, nie zdecydował się zostać. Miejsca po Żydach zniknęły lub zyskały nowe funkcje, ich najcenniejsze rzeczy zostały zabrane przez Niemców, pozostałe oferowano polskim mieszkańcom na licytacjach. Duża część tego mienia została rozkradziona i rozszabrowana. Podobnie jak w setkach innych miejscowości w Polsce na części rozkładano całe budynki, drewniane domy przenoszono z miejsca na miejsce. Po żydowskim życiu pozostała, zarówno w Opatowie, jak i w całej Polsce, pustka. Pokazane na wystawie obrazy Majera Kirszenblata to nie jedynie barwny zapis wspomnień z dzieciństwa żydowskiego chłopca przed Zagładą. To także świadectwo bardzo bliskiej relacji młodego człowieka z miejscem dorastania i atmosferą żydowskiego świata, którego był częścią.

Dr Natalia Romik – absolwentka politologii, praktyczka architektury, projektantka, artystka. W 2018 roku otrzymała tytuł doktora w Bartlett School of Architecture na University College London za rozprawę "Post-żydowska architektura pamięci w byłych wschodnioeuropejskich sztetlach". Łączy badania akademickie z metodami sztuki współczesnej i architektury. Romik otrzymała liczne granty, w tym London Arts and Humanities Partnership, Gerda Henkel Stiftung. W latach 2007–2014 współpracowała ze studiem Nizio Design i była konsultantką m.in. projektu wystawy stałej Muzeum POLIN, współautorką rewitalizacji synagogi w Chmielniku. Romik jest członkinią kolektywu architektonicznego SENNA, odpowiedzialnego za projekty m.in. wystawy w Muzeum Żydów Górnośląskich w Gliwicach oraz wystawy stałej na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie w Warszawie "Beit Almin  Wieczny Dom".

W 2018 roku współkuratorowała wystawę "Obcy w Domu. Wokół Marca 1968" (Muzeum Żydów Polskich POLIN). Członkini Stowarzyszenia Architektów Polskich. Obecnie stypendystka (badania podoktorskie) Gerda Henkel Stiftung w ramach projektu: Hideouts: the architectural analysis of the secret infrastructure of Jewish survival during the Second World War". W 2022 roku otrzymała nagrodę Dan David Prize.