Wystawy
17.01.2020

Galeria Dziedzictwo – program towarzyszący

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy do udziału w spotkaniach, warsztatach, dyskusjach poświęconych dorobkowi wybitnych Żydów polskiego pochodzenia, których dokonania, życiorysy, idee prezentujemy w najnowszej galerii "Dziedzictwo".

We wrześniu zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach naszych stałych cykli: "Meet The Family", "Pragmatycy i wizjonerzy", a także na spacer miejski. W tym miesiącu bliżej przyjrzymy się takim postaciom jak I.B. Singer, Helena Rubinstein i Józef Rotblat.

2 września o postaci Józefa Rotblata, wybitnego polskiego fizyka pochodzenia żydowskiego, współpracownika projektu Manhattan, laureata Pokojowej Nagrody Nobla w ramach cyklu "Pragmatycy i wizjonerzy" rozmawiać będą Joanna Roszak, Marek Górlikowaski i Agnieszka Lichnerowicz.

Pragmatycy i wizjonerzy | Józef Rotblat | Facebook

5 września zapraszamy na niezwykły spacer miejski śladem słynnego pisarza I.B. Singera. Podczas spaceru po dawnej dzielnicy żydowskiej, przywołamy świat zaklęty w jego książkach. 

Warszawa Singera - spacer miejski | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

12 września w ramach cyklu "Meet The Family" spotkamy się z wnuczką Heleny Rubinstein, Suzanne Slesin, która w rozmowie z Barbarą Kirchenblatt-Gimblett opowie o dorobku tej słynnej założycielki przedsiębiorstwa kosmetycznego Helena Rubinstein Inc. oraz wybitnej kolekcjonerce sztuki.

Meet The Family: Helena Rubinstein | Facebook

Również 12 września spotkamy się z Państwem podczas spaceru z cyklu "Znakomitości Galerii Dziedzictwo". Poznamy bliżej życie naszych bohaterów i bohaterek, a także czasy w których żyli. Zastanowimy się, na ile ich pochodzenie żydowskie ułatwiało bądź też utrudniało im dążenie do wyznaczonego celu.

Znakomitości galerii "Dziedzictwo" | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
 

Chcemy, aby losy polskich Żydów były dowodem na to, że nawet w niepewnych czasach można pokonywać ograniczenia, że warto dążyć do celu, brać odpowiedzialność za życie swoje i innych. Dziedzictwo tych wielkich ludzi może być zachętą oraz inspiracją także dla nas. Okazją do postawienia sobie pytań o własne korzenie, cele czy aspiracje.

Program "Dziedzictwo" przysporzy ku temu okazji – przez cały 2021 rok!