Spotkanie
online

Dziedzictwo Niepodległej

Bohaterowie serii "Dziedzictwo Niepodległej" opowiadają o swoich mistrzach i dziedzictwie, które po sobie zostawili. Andrzej Seweryn, Dawid Szurmiej, Anda Rottenberg, dr hab. Katarzyna Mąka-Malatyńska oraz Wojciech Grochowalski przybliżą nam sylwetki polskich artystów żydowskiego pochodzenia, których aktywność przypadła na lata międzywojenne, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

W kolejnych odcinkach:

  • Dziedzictwo Niepodległej: opowieść o Aleksandrze Fordzie

    Dlaczego tak niewiele wiemy o życiu prywatnym Aleksandra Forda? Z jakiego powodu zmienił nazwisko? O enigmatycznej postaci reżysera opowiada dr hab. Katarzyna Mąka-Malatyńska z łódzkiej filmówki.
  • Dziedzictwo Niepodległej: opowieść o Arturze Rubinsteinie

O tym, jak muzyka łódzkich Cyganów zafascynowała Artura Rubinsteina oraz o tym, dlaczego Józef Stalin zakazał pianiście przyjazdu do Polski, opowiada historyk Wojciech Grochowalski.

  • Dziedzictwo Niepodległej: opowieść o Henryku Berlewim

Czym jest mechanofaktura? Kto był prekursorem op-artu? O fascynacji mechanicznością i radykalnej awangardowości malarza oraz grafika Henryka Berlewiego opowiada historyczka sztuki Anda Rottenberg.

  • Dziedzictwo Niepodległej: opowieść o Arnoldzie Szyfmanie

Skąd u Arnolda Szyfmana wzięła się fascynacja teatrem? Dlaczego postanowił stworzyć Teatr Polski? O reżyserze, dramaturgu i dyrektorze Teatru opowiada jego następca Andrzej Seweryn. 

  • Dziedzictwo Niepodległej: opowieść o Idzie Kamińskiej

Czy Idzie Kamińskiej udało się ocalić kulturę jidysz od zapomnienia? O nominacji do Oscara, niemym kinie żydowskim i debiucie aktorki w wieku pięciu lat opowiada aktor i reżyser Dawid Szurmiej.

  • Dziedzictwo: wprowadzenie

Jak pochodzenie polsko-żydowskie wpłynęło na życiorysy dwudziestu sześciu bohaterów nowej galerii Dziedzictwo w Muzeum POLIN? Czy po tylu latach ich historia może być dla nas źródłem inspiracji?

 

Projekt "Dziedzictwo Niepodległej" sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystko pisane szarymi literami, oprócz członu Kultury w kolorze czerwonym. Obok napisu, po lewej stronie godło Polski.Logo programu Niepodległa.

Projekt towarzyszy otwarciu programu #online poświęconego galerii “Dziedzictwo” – nowej części wystawy stałej Muzeum POLIN.