Spotkanie
13.06.2021 - online

Meet the Family: Moshe Rynecki

Elizabeth Rynecki w rozmowie z Barbarą Kirshenblatt-Gimblett opowie o swoim pradziadku, Moshe Ryneckim, utalentowanym i znanym w przedwojennej Warszawie malarzu, który zginął w czasie Zagłady. Tylko niewielka część jego obrazów przetrwała wojnę. W 100. rocznicę I Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki Żydowskiej wspomnimy tragicznie zmarłego artystę, porozmawiamy o znaczeniu jego dziedzictwa dla Elizabeth i kolejnych pokoleń.

"Meet the family" to cykl rozmów online z potomkami wybitnych polskich Żydów. Te pasjonujące spotkania przygotowuje i prowadzi prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett – główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN. Co miesiąc poznajemy losy innej postaci i jej dokonania przez pryzmat rodzinnych wspomnień i doświadczeń młodszych pokoleń.

Bohaterem najbliższego spotkania "Meet the Family" jest Moshe Rynecki, utalentowany malarz, absolwent przedwojennej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zamknięty w getcie warszawskim , został najprawdopodobniej zamordowany  w obozie na Majdanku. Przetrwała jedynie niewielka część z 800 obrazów, które ukrył na początku wojny. Jego prawnuczka, Elizabeth dokumentuje odnalezione, często po wielu latach poszukiwań, prace, tworząc katalog twórczości artysty. Podczas rozmowy opowie o życiu i spuściźnie swojego pradziadka, a także o tym, jakie ma znaczenie dla niej oraz dla kolejnych pokoleń.

Spotkaniem poświęconym Moshe Ryneckiemu nawiązujemy do 100. rocznicy otwarcia I Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki Żydowskiej (3 czerwca 1921 r.). Była to pierwsza tak wielka manifestacja żydowskich talentów z Polski. Wydarzenie to dało początek kolejnym podobnym wystawom żydowskich artystów, w których uczestniczył także Moshe Rynecki. 
Więcej o I Ogólnopolskiej Wystawie Sztuki Żydowskiej>>

Cykl "Meet the Family" jest częścią całorocznego programu "Dziedzictwo" organizowanego przez Muzeum POLIN w 2021 roku. Głównym elementem programu jest otwarcie nowej galerii wystawy stałej muzeum, która prezentuje dwudziestu sześciu polskich artystów, działaczy, naukowców, czy finansistów żydowskiego pochodzenia. Ludzi, którzy zmienili nie tylko swój kraj, ale odcisnęli piętno na losach świata.

Cykl rozmów "Meet the Family" poszerza grono tych wybitnych postaci o kolejnych bohaterów, których dokonania i życiorysy stanowią wyjątkowy wkład w historię ludzkości. Ich potomkowie opowiedzą o tym, jak ich rodzice lub dziadkowie pokonywali ograniczenia i nie ustawali w dążeniu do celu, biorąc przy tym odpowiedzialność za siebie i innych. Mamy nadzieję, że historie tych wyjątkowych osób będą dla nas źródłem inspiracji.
 

Barbara Kirshenblatt-Gimblett jest Główną kuratorką wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, na stanowisku imienia Ronalda S. Laudera, profesor emerytowana na Uniwersytecie Nowojorskim. Autorka między innymi książek: “Destination Culture: Tourism, Museums, and Heritage”; “Image Before My Eyes: A Photographic History of Jewish Life in Poland, 1864–1939” (z Lucjanem Dobroszyckim), i “They Called Me Mayer July: Painted Memories of Jewish Life in Poland Before the Holocaust” (z Mayerem Kirshenblattem). Otrzymała honorowe doktoraty z Jewish Theological Seminary of America, na Uniwersytecie w Hajfie i Uniwersytecie Indiany. Członkini Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. W 2020 została laureatką Nagrody im. Dana Davida. Jest członkinią rady Council of American Jewish Museums, Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, Muzeum Żydowskiego w Berlinie oraz Żydowskiego Muzeum i Centrum Tolerancji w Moskwie, doradza przy projektach muzealnych na Litwie, Białorusi, w Albanii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Elizabeth Rynecki jest prawnuczką Moshe Ryneckiego (1881–1943). Dorastała wśród obrazów pradziadka wiszących na ścianach jej rodzinnego domu. Od wczesnych lat rozumiała, że prace te zapewniają łączność jej samej z odległym czasem i „starym kontynentem”. W 1999 r. Elizabeth stworzyła stronę internetową „Moshe Rynecki: Portrait of a Life in Art”, która była początkiem ambitnego projektu udokumentowania twórczości jej pradziadka. Elizabeth ukończyła Bates College (1991) oraz obroniła dyplom magisterski z dziedziny retoryki i komunikacji na University of California, Davis (1994). Jej praca dyplomowa dotyczyła dzieci osób, które przeżyły Zagładę. Jej książka “Chasing Portraits: A Great Granddaughter's Quest for Her Lost Art Legacy” została wydana przez Penguin Random House w 2016r. Film dokumentalny “Chasing Portraits”, zrealizowany przez Elizabeth Rynecki, miał premierę w 2018r.

Moshe (Mojżesz) Rynecki (1881–1943) urodził się w Międzyrzecu Podlaskim w religijnej rodzinie. Zainteresował się sztuką w bardzo młodym wieku. Ukończył jesziwę, następnie rosyjską szkołę średnią i został studentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W Warszawie poślubił Perlę (Paulę) Mittelsbach. Kiedy Rynecki uczył się jeszcze w Akademii Sztuk Pięknych, żona zajmowała się domem i prowadziła mały sklepik z książkami, materiałami piśmienniczymi i malarskimi przy ulicy Kruczej. Niedługo po otwarciu wspomnianego sklepu Paula urodziła córkę Bronisławę, a półtora roku później syna Jerzego. Obrazy Ryneckiego to sceny z życia codziennego, jak choćby mężczyźni grający w szachy czy kobiety wykonujące domowe obowiązki. Uwieczniają także miejsca i wydarzenia typowe dla społeczności żydowskiej, której autor był częścią. Artysta był zaangażowany w życie społeczności żydowskich artystów w Warszawie, wiele z jego prac było wystawianych w stołecznych galeriach i drukowanych w żydowskiej prasie. Jednak nigdy nie osiągnął wielkiej sławy. Kopia jednego z jego obrazów, znajdującego się w rodzinnej kolekcji Ryneckich, jest pokazana na Wystawie Stałej Muzeum POLIN. 
Po wybuchu II wojny światowej Rynecki ukrył ok. 800 obrazów na terenie Warszawy. Listę z adresami otrzymała jego żona, córka oraz syn. Po utworzeniu getta w Warszawie Rynecki dobrowolnie zamieszkał w nim. Starał się dalej malować. Spośród prac namalowanych w tym czasie, przetrwały jedynie trzy. W 1943 r. Mojżesz Rynecki został najprawdopodobniej zamordowany w obozie na Majdanku.
Jego żona oraz syn - Jerzy wraz z żoną i dzieckiem zdołali przetrwać Zagładę. Córka zginęła w getcie. Spośród 800 ukrytych w 1939 r. obrazów ocalało ok. 120. Wiele lat po wojnie okazało się, że jednak część rzekomo zaginionych obrazów przetrwała. Obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego znajdują się 54 obrazy Ryneckiego.
Więcej o Moshe Ryneckim >>

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl