Dyskusja
13.01.2022 - online

Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo. Janusz Korczak

Janusz Korczak w otoczeniu dzieci z prowadzonego przez niego Domu Sierot
Janusz Korczak. fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na ostatnie spotkanie w ramach cyklu "Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo". Bohaterem spotkania będzie Janusz Korczak – pedagog, lekarz, pisarz, publicysta i działacz społeczny.

Był jednym z prekursorów nowoczesnej pedagogiki, uznającej dziecko za odrębną, pełnoprawną istotę. Jego postulat poszanowania dziecka na równi z dorosłym: "Nie ma dziecka, jest człowiek" wyprzedził swoją epokę.

W dyskusji wezmą udział:

dr Agnieszka Witkowska-Krych – absolwentka kulturoznawstwa i hebraistyki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz socjologii w Collegium Civitas, doktor wiedzy o kulturze i religii na podstawie pracy dotyczącej opieki nad dziećmi w getcie warszawskim.

Laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców w 2020 roku. Zainteresowana szczególnie historią i kulturą Żydów warszawskich oraz ich wpływem na tożsamość miasta.

Opublikowała szereg artykułów dotyczących życia i działalności Janusza Korczaka oraz prowadzonych przez niego instytucji m.in. w "Zagładzie Żydów", "Kwartalniku Historii Żydów", "Tekstach Drugich", "Pamiętniku Literackim" oraz "Almanachu Muzealnym". Autorka książki "Mniej strachu. Ostatnie chwile z Korczakiem" uhonorowanej w 2019 roku Nagrodą KLIO w kategorii: varsaviana.

Magdalena Kicińska – reporterka, redaktorka naczelna "Pisma. Magazynu Opinii", publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Polityce", "Tygodniku Powszechnym". Absolwentka i wykładowczyni Polskiej Szkoły Reportażu.

Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej i Mediatorów 2016. Autorka książki "Pani Stefa" (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, nominowano ją także do Nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. Współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki "Teraz ’43. Losy" (Wielka Litera, 2018). W 2018 roku ukazał się zbiór reportaży "Przecież ich nie zostawię" (wyd. Czarne), którego była współautorką i współredaktorką.

Spotkanie poprowadzi:

Justyna Suchecka – dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej, w przeszłości związana z "Gazetą Wyborczą" (2008-2019), od 2019 roku w tvn24.pl. Autorka książki "Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat", laureatka nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne.

 

Cykl dyskusji "Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo" finansowany jest ze środków Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.

Wydarzenie towarzyszy programowi poświęconemu galerii "Dziedzictwo".

Logo Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga