Spotkanie
2.09.2021 - online

Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo. Józef Rotblat

Józef Rotblat – wybitny polski fizyk pochodzenia żydowskiego, współpracownik projektu Manhattan, pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla - będzie bohaterem kolejnego spotkania z cyklu „Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo”.

Podczas spotkania szerzej przyjrzymy się jego doświadczeniu w projekcie Manhattan. Porozmawiamy o zaangażowaniu w ruch Pugwash, a także zastanowimy się z czego wynika niepamięć o nim we współczesnej Polsce?

W dyskusji wezmą udział:
Joanna Roszak dr habilitowana, profesor w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, poetka. Ostatnio wydała książki: Miejsce i imię. Poeci niemieckojęzyczni żydowskiego pochodzenia (2014), Słyszysz synagoga. Wychodząc spod poznańskiej synagogi przy Wronieckiej (2015), Żuraw z origami. Opowieść o Józefie Rotblacie (2019). Zredagowała m.in. monografie poświęcone: F. Pessoi, I. Bachmann, P. Celanowi, M. Świetlickiemu, N. Sachs, P. Matywieckiemu, musicalom. Poetka (m.in. Tego dnia, Przyszli niedokonani, Ploso). Współfundatorka i wiceprezeska Fundacji Józefa Rotblata.

Marek Górlikowski jest reporterem i wieloletnim dziennikarzem Gazety Wyborczej. Przez lata swojej działalności zawodowej miał on okazję rozmawiać z wybitnymi osobowościami ze świata show-biznesu, polityki, jak również mediów społecznych. Twórczość Literacka Marka Górlikowskiego to reportaże opisujące działalność wybitnych Polaków. Stworzone przez Górlikowskiego utwory „Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie” czy „Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój”, zostały nominowane do nagrody Grand Press w kategoriach Dziennikarstwo Śledcze, Wywiad i Publicystyka.

Spotkanie poprowadzi:
Agnieszka Lichnerowicz dziennikarka Radia TOK FM, gdzie prowadzi program Światopodgląd. Pracuje też jako reporterka, relacjonowała wybory, konflikty i międzynarodowe spotkania na szczycie na całym świecie (podróżowała m.in. do Rosji i Gruzji, na Białoruś i Ukrainę, do ogarniętej tzw. Arabską Wiosną Afryki Północnej). Prowadziła też warsztaty w przechodzącej transformację Mjanmie). Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego. Prowadzi też zajęcia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej.


Cykl dyskusji „Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo” finansowany jest ze środków Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.

Wydarzenie towarzyszy programowi dedykowanemu galerii "Dziedzictwo".