Spotkanie
2.09.2021 - online

Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo. Józef Rotblat

Józef Rotblat – wybitny polski fizyk pochodzenia żydowskiego, współpracownik projektu Manhattan, pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla - będzie bohaterem kolejnego spotkania z cyklu "Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo".

Podczas spotkania szerzej przyjrzymy się jego doświadczeniu w projekcie Manhattan. Porozmawiamy o zaangażowaniu w ruch Pugwash, a także zastanowimy się z czego wynika niepamięć o nim we współczesnej Polsce?

W dyskusji wezmą udział:
Joanna Roszak dr habilitowana, profesor w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, poetka. Ostatnio wydała książki: Miejsce i imię. Poeci niemieckojęzyczni żydowskiego pochodzenia (2014), Słyszysz synagoga. Wychodząc spod poznańskiej synagogi przy Wronieckiej (2015), Żuraw z origami. Opowieść o Józefie Rotblacie (2019). Zredagowała m.in. monografie poświęcone: F. Pessoi, I. Bachmann, P. Celanowi, M. Świetlickiemu, N. Sachs, P. Matywieckiemu, musicalom. Poetka (m.in. Tego dnia, Przyszli niedokonani, Ploso). Współfundatorka i wiceprezeska Fundacji Józefa Rotblata.

Marek Górlikowski jest reporterem i wieloletnim dziennikarzem Gazety Wyborczej. Przez lata swojej działalności zawodowej miał on okazję rozmawiać z wybitnymi osobowościami ze świata show-biznesu, polityki, jak również mediów społecznych. Twórczość Literacka Marka Górlikowskiego to reportaże opisujące działalność wybitnych Polaków. Stworzone przez Górlikowskiego utwory „Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie” czy „Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój”, zostały nominowane do nagrody Grand Press w kategoriach Dziennikarstwo Śledcze, Wywiad i Publicystyka.

Spotkanie poprowadzi:
Agnieszka Lichnerowicz dziennikarka Radia TOK FM, gdzie prowadzi program Światopodgląd. Pracuje też jako reporterka, relacjonowała wybory, konflikty i międzynarodowe spotkania na szczycie na całym świecie (podróżowała m.in. do Rosji i Gruzji, na Białoruś i Ukrainę, do ogarniętej tzw. Arabską Wiosną Afryki Północnej). Prowadziła też warsztaty w przechodzącej transformację Mjanmie). Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego. Prowadzi też zajęcia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej.

Wydarzenie towarzyszy programowi dedykowanemu galerii "Dziedzictwo".

Cykl dyskusji "Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo" finansowany jest ze środków Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.