Dyskusja
18.03.2021 - online

Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo. Róża Luksemburg

Zapraszamy na drugą z cyklu dyskusji pt. "Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo". Podczas spotkania zastanowimy się dlaczego Róża Luksemburg – jej osoba, dokonania i poglądy są dziś uznawane za kontrowersyjne.

Jaki był jej stosunek do marksizmu oraz do idei państwa narodowego? Czy była feministką? Jak jej postawa może być odbierana w kontekście buntu kobiet, który dzisiaj jest tak obecny zarówno na ulicy, jak w debacie publicznej. Dlaczego pojawia się w gronie wybranych kobiet, które prezentujemy w nowej galerii? A może są jeszcze inne kobiety, o których walce, zaangażowaniu w idee warto wiedzieć, ale które historia nieco ukryła?

W dyskusji wezmą udział:

Prof. Michał Kozłowski – Filozof, badacz społeczny, publicysta. Pracuje na Wydziale filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat związany z kwartalnikiem Bez Dogmatu i polską edycją Le Monde Diplomatique. Członek kolektywu Rok Antyfaszystowski. Ostatnio publikował artykuły; Czerwony nacjonalizm? Przyczynek do genealogii polskiego stalinizmu);  Propaganda faszystowska. O nieuchwytnej istocie faszyzmu historycznego;  Goodbye Nasser: Dynamics and. Contradictions of Gender Politics in the. Middle East. (2019) ; L’empire contre la démocratie ? Sur la généalogie impériale de l’universalisme (2020)

Aneta Górnicka-Boratyńska – pisarka, dziennikarka, polonistka, krytyczka literacka i feministka. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Warszawskim, napisała pracę o polskich emancypantkach „Stańmy się sobą”. Publikowała w takich czasopismach jak Ex Libris, Gazeta Wyborcza, Polityka, Res Publica Nowa, Wysokie Obcasy

Spotkanie poprowadzi prof. Magdalena Środa –  polska etyk, filozofka, publicystka, doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesor na Uniwersytecie Warszawskim, feministka, w latach 2004–2005 pełnomocniczka rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn. W 2020 roku opublikowała książkę „Obcy, inny, wykluczony”.

 

Wydarzenie towarzyszy programowi dedykowanemu galerii "Dziedzictwo" >>

Cykl dyskusji „Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo” finansowany jest ze środków Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.