Meet the Family: Rodzinne rozmowy w Muzeum POLIN
"Meet the family" to cykl rozmów online z potomkami wybitnych polskich Żydów. Te pasjonujące spotkania przygotowuje i prowadzi prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett – główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN.
- Spotkania odbywają się co miesiąc w niedzielę (poza lipcem i sierpniem), godz. 20.00 CET, 14.00 EST / 11:00 PST, 21:00 Izrael
- Udział bezpłatny, rejestracja nie jest wymagana
- Spotkanie w języku angielskim na żywo na anglojęzycznym profilu Muzeum POLIN na Facebooku
- Link do odcinka o Sholemie Ashu
Co miesiąc poznamy losy innej postaci i jej dokonania przez pryzmat rodzinnych wspomnień i doświadczeń młodszych pokoleń. Potomkowie opowiedzą, jakie znaczenie ma dla nich spuścizna ich przodków i jaki wpływ ma na dzisiejszy świat. Ich historie pozwolą nam lepiej zrozumieć wspólne, polsko-żydowskie dziedzictwo.
To właśnie ta cenna kulturowa spuścizna jest motywem przewodnim całorocznego programu "Dziedzictwo" organizowanego przez Muzeum POLIN w 2021 roku. Głównym elementem programu jest otwarcie nowej galerii wystawy stałej muzeum, która prezentuje dwudziestu sześciu polskich artystów, działaczy, naukowców, czy finansistów żydowskiego pochodzenia. Ludzi, którzy zmienili nie tylko swój kraj, ale odcisnęli piętno na losach świata.
Cykl rozmów "Meet the Family" poszerza grono tych wybitnych postaci o kolejnych bohaterów, których dokonania i życiorysy stanowią wyjątkowy wkład w historię ludzkości. Poznamy ich historie z niecodziennej perspektywy, bowiem Barbarze Kirshenblatt-Gimblett udało się dotrzeć do potomków tych postaci!
Wielu z gości Barbary Kirshenblatt-Gimblett dokłada wszelkich starań, by zachować dziedzictwo swoich przodków. Opowiedzą nam o tym, jak ich rodzice lub dziadkowie pokonywali ograniczenia i nie ustawali w dążeniu do celu, biorąc przy tym odpowiedzialność za siebie i innych. Mamy nadzieję, że historie tych wyjątkowych osób będą dla nas źródłem inspiracji. Dzięki rozmowom dowiemy się, jak życiorysy tych postaci wpłynęły na historię Żydów polskich oraz jak historia kształtowała ludzkie losy.
Rozmowy w języku angielskim transmitowane będą na żywo na Facebooku, na stronie Friends of POLIN.
Barbara Kirshenblatt-Gimblett, Główna kuratorka wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, na stanowisku imienia Ronalda S. Laudera, profesor emerytowana na Uniwersytecie Nowojorskim.
Autorka między innymi książek: “Destination Culture: Tourism, Museums, and Heritage”; “Image Before My Eyes: A Photographic History of Jewish Life in Poland, 1864–1939” (z Lucjanem Dobroszyckim), i “They Called Me Mayer July: Painted Memories of Jewish Life in Poland Before the Holocaust” (z Mayerem Kirshenblattem).
Otrzymała honorowe doktoraty z Jewish Theological Seminary of America, na Uniwersytecie w Hajfie i Uniwersytecie Indiany. Członkini Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. W 2020 została laureatką Nagrody im. Dana Davida.
Jest członkinią rady Council of American Jewish Museums, Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, Muzeum Żydowskiego w Berlinie oraz Żydowskiego Muzeum i Centrum Tolerancji w Moskwie, doradza przy projektach muzealnych na Litwie, Białorusi, w Albanii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych.