Warsztaty
Zgłoszenia do 12.03.2025

Antysemityzm i inne przejawy dyskryminacji w przestrzeni publicznej – identyfikacja i reagowanie

Uczestniczki i uczestnicy zajęć edukacyjnych w Muzeum POLIN pracują w grupie. Uśmiechają się.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy osoby pracujące w instytucjach kultury na szkolenie dotyczące antysemityzmu i dyskryminacji.

  • 17 marca (poniedziałek), godz. 10:00–15:00
  • Zgłoszenia do 12 marca (środa), wypełnij formularz →
  • Wyniki rekrutacji ogłosimy 13 marca (czwartek)
  • Prowadzenie: Gerard Bah

Program szkolenia →

Wiele osób postrzega różnorodność jako zagrożenie dla swoich wartości. Broniąc swoich przekonań, niejednokrotnie zapominamy o fundamentalnej zasadzie, iż wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność innej osoby. Edukacja o prawach człowieka to nie tylko nauczanie, czym one są i jakie są ich źródła. To przede wszystkim kreowanie rzeczywistości, w której będą one respektowane, a traktowanie każdego człowieka oparte będzie na zasadach wzajemnego szacunku, równości i sprawiedliwości.

Zapraszamy na szkolenie, które odbędzie się w formie warsztatowej. Celem warsztatów jest poszerzenie wiedzy na temat mechanizmu funkcjonowania i utrzymywania się dyskryminacji, ze szczególnym uwzględnieniem antysemityzmu, oraz podniesienie świadomości w zakresie konsekwencji społecznego przyzwolenia na nią. Podczas zajęć praktycznych wyjaśnimy, czym jest tożsamość i co się na nią składa. Pokażemy, jak pozornie neutralny język wpływa na postrzeganie grup mniejszościowych. Wspólnie zastanowimy się, jak budować społeczeństwo obywatelskie w duchu demokracji i poszanowania wartości bliskim większości przy jednoczesnym dostrzeganiu i uwzględnianiu potrzeb grup mniejszościowych.

Gerard Bah – młodszy inspektor Policji w stanie spoczynku, z wykształcenia politolog, doktorant Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent Helsińskiej Szkoły Praw Człowieka oraz kierunku Prawa i wolności człowieka PAN. W latach 2012–2016 członek Rady Konsultacyjnej ds. przeciwdziałania rasizmowi, ksenofobii i związanej z nimi nietolerancji przy Radzie Ministrów RP oraz Pełnomocnik Wojewody Świętokrzyskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W latach 2012–2022 nauczyciel stowarzyszony Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Certyfikowany trener kompetencji wielokulturowych oraz z obszaru przeciwdziałania mowie nienawiści, dyskryminacji, przemocy i wykluczeniu w środowisku szkolnym i życiu publicznym. Autor i współautor szkolnych oraz miejskich programów profilaktycznych i edukacyjnych, a także debat społecznych poświęconych reagowaniu i przeciwdziałaniu agresji rówieśniczej. Inicjator licznych kampanii profilaktycznych, a także wielu spotkań z nauczycielami, dyrektorami szkół, rodzicami, innymi osobami dorosłymi oraz młodzieżą na terenie całego kraju. Koordynator i trener programu "Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka. Jak przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole?" Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Biura Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa. W 2014 roku nominowany do prestiżowej nagrody Okulary Równości.

Logotypy projektu CERV: Muzeum POLIN, Auschwitz Jewish Center Foundation, Stowarzyszenia Żydowskiego Czulent i UE z dopiskiem dofinansowane przez Unię Europejską