"(Nie)pamięć o wojnie". Kurs edukacyjny wokół wystawy czasowej

Zapraszamy na bezpłatny kurs edukacyjny "(Nie)pamięć o wojnie", którego tematem przewodnim jest wpływ przeżyć z czasów wojny na wybory życiowe po jej zakończeniu. Czy są to historie znane? Czy może przemilczane? W jaki sposób można budować na nowo życie po katastrofie, która dotyka na różne sposoby wszystkich uczestników tragicznych wydarzeń. W jaki sposób współcześnie, wykorzystując formę komiksu, przedstawić strategie wybranych bohaterek i bohaterów "na po wojnie". Chcielibyśmy zaprosić na kurs osoby pochodzące z różnych krajów, gdyż wojny i konflikty zbrojne ciągle są obecne w naszej rzeczywistości i wiele osób ciągle stoi przed wyborem, jak dalej żyć i jakiego dokonać wyboru.

Przemysław Kaniecki ogląda leżącą na stole planszę komiksu "Achtung Zelig!".
Copyrights
Plansza komiksu "Achtung Zelig!", rys. K. Gawronkiewicz, scen. K. Rosiński. fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich
Czarno-biała plansza komiksowa "Ale ty nie wyjedziesz, prawda" autorstwa Moniki Powalisz i Jacka Michalskiego.
Copyrights
Monika Powalisz, Jacek Michalski, plansza komiksowa "Ale ty nie wyjedziesz, prawda?" z projektu "Historie i kreski", 2016 r., MPOLIN-M1174. Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich
Komiks przedstawia chłopca, który obejmuje długimi rękami kilka domów.
Copyrights
fot. scen. Monika Powalisz, rys.Olga Wróbel
Strona czarno-białego komiksu.
Copyrights
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zajęcia w formie hybrydowej:

  • 25 maja (niedziela), godz. 10:00–18:00, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
  • 3 czerwca (wtorek), godz. 18:00–19:30, online
  • Zgłoszenia do 18 maja (niedziela), wyślij zgłoszenie →
  • Cykl pomyślany jest jako całość, nie można dołączyć do pojedynczych zajęć
  • Wszystkie spotkania będą odbywały się w języku polskim, ale zapraszamy również osoby, które dopiero uczą się języka i ich znajomość polskiego pozwala im, aby zrozumieć wykłady i warsztaty.
  • Kurs przeznaczony tylko dla osób dorosłych!

Podczas kursu, w trakcie zwiedzania wystawy czasowej "1945. Nie koniec, nie początek", przedstawimy różne perspektywy osób doświadczających wojny. Dowiemy się, jaki wpływ na decyzje podejmowane po wojnie miały doświadczenie wojenne i przeżyta trauma. Warsztaty będą okazją do opowiedzenia o tych wyborach: na podstawie losów wybranych bohaterek i bohaterów, przy wykorzystaniu jednej z form narracyjnych, jaką jest komiks.

Zachęcamy do uczestnictwa w kursie, który nie tylko przybliży powojenną rzeczywistość Polski, ale odniesie się również do uniwersalnych doświadczeń powojennych. Dodatkowym atutem kursu będzie możliwość poznania techniki tworzenia komiksu jako jednej z form wykorzystywanej podczas opowieści o doświadczeniach wojennych.

Program kursu →

Wszystkie osoby chcące wziąć udział w kursie proszone są o wypełnienie formularza. Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 18 maja (włącznie). Wyniki ogłosimy 20 maja 2025 roku.

Liczba miejsc w programie jest ograniczona. W przypadku większej liczby zgłoszeń niż miejsc zastrzegamy sobie prawo wyboru uczestników na podstawie aplikacji.

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką programu pod adresem: [email protected]