Razem czy obok – o wyzwaniach współpracy międzykulturowej

Kurs wzmacniający kompetencje międzykulturowe dla liderek i liderów społeczności mniejszościowych.
- 7 listopada–7 grudnia 2024
- Rekrutacja do 27 października (niedziela), wypełnij formularz zgłoszeniowy →
Kogo zapraszamy?
Zapraszamy osoby, które działają na rzecz społeczności mniejszościowych, czują się częścią mniejszości narodowej, religijnej czy etnicznej lub zajmują się edukacją międzykulturową (zarówno tą formalną, nieformalną, jak i pozaformalną).
Dlaczego?
Żyjemy w coraz bardziej mobilnych oraz wielokulturowych społeczeństwach, a kompetencje międzykulturowe stają się coraz ważniejsze w pracy oraz życiu codziennym. Szczególnie dla osób działających w organizacjach tworzonych przez społeczności mniejszościowe lub zajmujące się dialogiem międzykulturowym czy międzyreligijnym. Program kursu został zbudowany tak, by wzmocnić kompetencje oraz pogłębić wiedzę osób uczestniczących w szeroko rozumianym obszarze międzykulturowości.
Program
Podczas serii spotkań online i dwóch zjazdów stacjonarnych (w Warszawie i w Białymstoku) uczestnicy i uczestniczki poznają innych aktywistów i aktywistki działających na rzecz społeczności mniejszościowych w Polsce. Pogłębią swoją wiedzę dotyczącą przeciwdziałania dyskryminacji oraz wzmocnią swoje umiejętności w zakresie efektywnej komunikacji z osobami z różnych kultur. Zwiększą świadomość własnych filtrów kulturowych, lepiej zrozumieją potencjalne bariery i nieporozumienia kulturowe. Będą mogli i mogły zastanowić się nad wyzwaniami stojącymi przed osobami działającymi w organizacjach mniejszościowych, dzieląc się swoimi doświadczeniami, oraz porozmawiać o możliwych obszarach współpracy bez względu na zaszłości historyczne lub obecną sytuację polityczną.
Częścią programu będzie wizyta na Podlasiu – wyjątkowym regionie na mapie Polski, którego historyczna i współczesna wielokulturowość będzie punktem wyjścia do dyskusji o wyzwaniach współpracy międzykulturowej.
Wstępny program
- 7 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:00–19:30 – spotkanie online
Wprowadzenie do programu
- 8–10 listopada 2024 (piątek do 17:00–niedziela do 15:00) – zjazd stacjonarny w Muzeum POLIN w Warszawie
Międzykulturowa integracja przy wspólnie przygotowanej kolacji, warsztaty antydyskryminacyjne, wstęp do komunikacji międzykulturowej, zajęcia na wystawie stałej i czasowej Muzeum POLIN
- 14 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:00–19:30 – spotkanie online
Judaizm, islam, prawosławie – prezentacje i dyskusja
- 21 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:00–19:30 – spotkanie online
Antydyskryminacja w praktyce.
- 28 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:00–19:30 – spotkanie online
Warsztaty dot. komunikacji międzykulturowej
- 30 listopada–1 grudnia 2024 (sobota–niedziela) – zjazd stacjonarny w Białymstoku
Zajęcia dot. historii Podlasia, wizyty w miejscach związanych z kulturą żydowską, tatarską i białoruską
- 5 grudnia 2024 (czwartek), godz. 18:00–19:30
Podsumowanie
Informacje organizacyjne:
- Udział w programie jest bezpłatny.
- Zajęcia będą prowadzone w języku polskim.
- Podczas zajęć w Warszawie i Białymstoku organizujemy nocleg oraz zwracamy koszty podróży do i z miejsca prowadzenia zajęć. Regulamin →
- Liczba miejsc w programie jest ograniczona. W przypadku większej liczby zgłoszeń niż miejsc organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru uczestników na podstawie aplikacji.
- Rekrutacja trwa do 27 października 2024 roku.
- Wyniki rekrutacji prześlemy mailowo do 28 października 2024 roku.
- W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką programu pod adresem: [email protected]