Spacer
20.08.2023

"Poznajemy żydowski Muranów"

Uczestnicy spaceru z przewodnikiem idą ulicą ulicą Anielewicza. W tle drzewa i budynek Muzeum POLIN.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Autorskie spotkania z przewodniczkami i przewodnikami z Białorusi i Ukrainy, którzy zabiorą nas w podróż w czasie po żydowskim Muranowie.

Spacery w języku białoruskim:

Spacery w języku ukraińskim:

Nasze spotkanie rozpoczniemy od wystawy stałej Muzeum POLIN, w galerii "Na żydowskiej ulicy", gdzie dowiemy się, jak wyglądało życie żydowskie w międzywojennej Warszawie, poznamy znane miejsca, takie jak Związek Literatów i Dziennikarzy Żydowskich, Wielka Synagoga na Tłomackiem, redakcja gazety dziecięcej "Mały Przegląd" i wiele innych.

Następnie udamy się na Muranów, gdzie będziemy szukać śladów tego życia i miejsc, które kiedyś istniały. Zobaczymy również, jak wygląda współczesne życie w dawnej żydowskiej Dzielnicy Północnej. Poznamy unikalną koncepcję osiedla mieszkaniowego Muranów, zbudowanego na gruzach getta, oraz poznamy ciekawe przykłady pamięci o dawnych mieszkańcach w postaci murali.

UWAGA: Prosimy przygotować się do przejścia około dwóch kilometrów w zmiennych warunkach atmosferycznych. Należy założyć wygodne buty, na wypadek niepogody mieć ze sobą parasol i płaszcz przeciwdeszczowy, a w upalny dzień – wodę do picia i nakrycie głowy. Na trasie spaceru znajdują się wzniesienia i schody.