Spotkanie
8.08.2024

Oto obiekt: "Romnija" Małgorzaty Mirgi-Tas. Sztuka wobec pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

Sierpniowe spotkanie w cyklu "Oto obiekt" nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Punktem wyjścia do rozmów będzie praca Małgorzaty Mirgi-Tas "Romnija", którą nabyliśmy do naszych zbiorów.

  • 8 sierpnia (czwartek), godz. 18:00, BRAK MIEJSC
  • Wprowadzenie historyczne: dr Joanna Talewicz
  • Gościnie: Małgorzata Mirga-Tas, dr Monika Weychert, Małgorzata Bogdańska-Krzyżanek
  • Prowadzenie: Małgorzata Waszczuk
  • Zaopiekuj się kolekcją →

2 sierpnia 2024 przypada 80. rocznica likwidacja tzw. obozu cygańskiego (Zigeunerlager) w Auschwitz-Birkenau. W komorach gazowych zamordowano wówczas około 4200-4300 osób. Łącznie w Auschwitz-Birkenau znalazło się około 23 tysięcy Romów i Sinti. Szacuje się, że na terenach okupowanych przez III Rzeszę w czasie drugiej wojny światowej zginęła połowa przebywającej tam społeczności romskiej. 2 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

Sztuka Małgorzaty-Mirgi Tas stała się w ostatnich latach bardzo ważnym, rozpoznawalnym głosem w obszarze tożsamości polsko-romskich oraz widzialności narracji mniejszościowych. Artystka w swoich pracach podejmuje także temat pamięci o Zagładzie Romów i Sinti – temat nadal mało znany w Polsce. Jej praca "Romnija" stanie się punktem wyjścia do rozmowy o historii Zagłady Romów i Sinti, o sztuce wobec doświadczeń drugiej wojny światowej oraz o kształtowaniu się pamięci społecznej.

Wstęp do dyskusji wygłosi dr Joanna Talewicz, która zarysuje najważniejsze fakty historyczne związane z Zagładą Romów i Sinti oraz powojennymi staraniami środowisk romskich o upamiętnienie historii. Postawi także pytania o odpowiedzialność społeczeństwa większościowego w zakresie budowania pamięci.

W dyskusji wezmą udział:

Małgorzata Mirga-Tas (ur. 1978 w Zakopanem) – polsko-romska artystka, edukatorka i aktywistka działająca na rzecz społeczności romskiej. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Artystka mieszka i pracuje w Czarnej Górze. Laureatka Paszportu "Polityki" i artystycznej Nagrody Sztuki im. Marii Anto i Elsy von Freytag-Loringhoven w 2020 roku. Reprezentowała Polskę podczas 59. Biennale sztuki w Wenecji w 2022 roku, prezentując swoje dzieła na indywidualnej wystawie "Przeczarowując świat".

Jej prace były prezentowane także na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym: Bonnefanten (2024), Centro Andaluz de Arte Contemporáneo (2023-2024), Kortrijk Triennial (2024), Barbican (2023), Brücke Museum (2023), 14th Gwangju Biennale (2023), Göteborgs Konsthall (2023), Documenta15 (2022), w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (2022), Guangzhou Triennale in China (2022), 11th Berlin Biennale (2020), Art Encounters Biennale in Timișoara (2019, 2021), 3rd Autostrada Biennale in Prizren (2021), Moravian Gallery in Brno (2017), w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2020) i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2020).

Dr Monika Weychert – kulturoznawczyni, adiunktka i koordynatorka kierunku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Jednocześnie kierowniczka działu edukacji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Od 2016 roku współpracuje także z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej warszawskiej ASP. Autorka artykułów naukowych i krytycznych; członkini AICA. W Toruniu prowadziła m.in. niezależną galerię dla… (2000-2008), była związana z TVP Kultura, warszawską Galerią Foksal i Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni (oddział MNW). Kuratorka kilkudziesięciu wystaw.

Małgorzata Bogdańska-Krzyżanek – historyczka sztuki, kuratorka zbiorów współczesnych Muzeum POLIN, współkuratorka pokazu "Ręka umarłej. Ilustracje Olgi Siemaszko z kolekcji Muzeum POLIN". Współautorka publikacji m.in.: "Bardzo nam się podoba. Sztuka. Współczesna. Pytania" (2015) oraz "Grafika polska w CBWA 1956–1971" (2021), tomu II i III z cyklu "Kolekcje. Rekomendacje i dobre praktyki w zakresie ochrony zbiorów w instytucjach kultury" wydawanego przez Muzeum POLIN (2021, 2022).

Prowadzenie:

Małgorzata Waszczuk – kierowniczka Sekcji Programów Międzykulturowych i Liderskich w Muzeum POLIN. Socjolożka i absolwentka podyplomowych studiów "Romowie. Wiedza i praktyki instytucjonalne". Od 2007 roku pracuje w obszarze edukacji obywatelskiej, międzykulturowej i antydyskryminacyjnej, od 2014 roku organizuje w Muzeum POLIN wydarzenia związane z pamięcią o Zagładzie Romów i Sinti.

Wprowadzenie historyczne:

Dr Joanna Talewicz – badaczka, edukatorka, autorka, działaczka. Od dwudziestu lat zajmuje się działalnością na rzecz społeczności romskiej i praw mniejszości. Współzałożycielka i prezeska Fundacji w Stronę Dialogu oraz współtwórczyni Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie. Doktor antropologii kulturowej. Pracowała jako adiunkt w Instytucie Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka i redaktorka książek i artykułów naukowych. Publikowała m.in. na łamach "Gazety Wyborczej", tygodnika "Newsweek" oraz magazynu "Vogue".

 

Wydarzenia organizowane są w partnerstwie z Fundacją w Stronę Dialogu.

Logo Fundacji w Stronę Dialogu

Dofinansowano:

Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych