Jak upamiętnić Zagładę Romów i Sinti? – spotkanie online

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu online, podczas którego osoby eksperckie z sektora kultury i edukacji podzielą się swoimi pomysłami na projekty artystyczne i edukacyjne upamiętniające Zagładę Romów i Sinti.
- 27 listopada (środa), godz. 11:00–12:30
- Spotkanie online, ZAPISZ SIĘ →
- Język spotkania: angielski
2 sierpnia 2024 roku był ważnym dniem dla społeczności Romów i Sinti na całym świecie. Od 2015 roku, decyzją Parlamentu Europejskiego, 2 sierpnia obchodzony jest jako Europejski Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. W tym roku data ta miała szczególne znaczenie ze względu na przypadającą tego dnia 80. rocznicę likwidacji tzw. obozu cygańskiego w Auschwitz-Birkenau.
Czy jednak mogliśmy obserwować dużą widoczność tej daty w polskich i europejskich mediach lub w programach publicznych instytucji kulturalnych i edukacyjnych?
Nawiązując do tej symbolicznej rocznicy, we współpracy z trzema organizacjami partnerskimi: European Roma Institute for Arts and Culture, Fundacją w Stronę Dialogu oraz Muzeum Kultury Romskiej w Brnie, stworzyliśmy program edukacyjny skierowany do osób pracujących w sektorze kultury i edukacji.
Osoby uczestniczące z Polski, Niemiec, Czech oraz innych krajów europejskich pracowały w międzysektorowych zespołach, w których przygotowywały koncepcje różnorodnych inicjatyw upamiętniających Zagładę Romów i Sinti. Podczas pracy z takimi tematami jak: upamiętnienie w przestrzeni publicznej, aktywizm cyfrowy i media społecznościowe, działania edukacyjne dla szerokiej publiczności, szkolenia dla grup zawodowych oraz sztuka jako forma upamiętnienia zaproponowali koncepcje wykraczające poza samo podnoszenie świadomości o tym historycznym wydarzeniu. Starali się także szukać rozwiązań współczesnych problemów, jak dyskryminacja Romów, przemoc i uprzedzenia, oraz zachęcać potencjalną publiczność do zmierzenia się z trudnymi pytaniami.
Zarejestruj się, a prześlemy Ci link do spotkania na Zoom.
Partnerzy:
Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ i Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec w ramach programu MŁODZI PAMIĘTAJĄ.