Wystawy

Wystawa prac Wilhelma Sasnala

W maju 2021 roku w Muzeum POLIN zostanie otwarta wystawa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, Wilhelma Sasnala. Znajdą się na niej prace artysty, w których podejmuje on tematykę Zagłady i pamięci o niej.

Ekspozycja wpisuje się w program działań realizowanych przez Muzeum POLIN, w których artyści mierzą się z historią, kulturą i dziedzictwem polskich Żydów. Zakłada pokaz około 60 prac artysty: zarówno już istniejących, jak i nowych, które autor stworzy specjalnie na potrzeby i w kontekście wystawy w Muzeum POLIN.

Ekspozycja będzie ważnym wydarzeniem z dziedziny sztuki współczesnej – nie tylko polskiej, ale i światowej, Sasnal jest bowiem artystą, którego prace od lat cieszą się międzynarodowym uznaniem. 

Wilhelm Sasnal w 2007 roku znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu najwybitniejszych artystów młodego pokolenia wiodącego europejskiego magazynu sztuki „Flash Art”. W roku 2006 otrzymał nagrodę imienia Vincenta van Gogha – prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie, przyznawane co dwa lata europejskiemu artyście, który w ocenie jury będzie miał znaczący i trwały wpływ na sztukę współczesną. Sasnal jest także kawalerem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej”.

Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach na świecie, m.in. w Museum of Modern Art i w Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, a także w Tate Modern i Saatchi Gallery w Londynie. Artysta brał udział w wielu zagranicznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: w Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, Camden Arts Centre w Londynie, Stedelijk Museum w Amsterdamie czy Kunsthalle Basel w Bazylei.

Co jest tajemnicą sukcesu Sasnala? Artystę w dużym stopniu inspirują przekazy wizualne zaczerpnięte z różnych źródeł i kontekstów, w tym środków masowego przekazu – telewizji, Internetu, prasy, a także prace plastyczne innych, ważnych dla niego artystów, i oczywiście fotografia. Jego sztuka mówi o życiu codziennym, o przemianach ustrojowych, opowiada, jak jego pokolenie zmaga się z rzeczywistością. To oczywiście temat podejmowany przez wielu twórców, jednak zawsze aktualny. Sasnal od kilkunastu lat kręci również filmy, zarówno pełno- jak i krótkometrażowe, które, tak jak jego obrazy, są doceniane i nagradzane również poza Polską. Ich współautorką jest Anka Sasnal, żona artysty. 

Relacja oka i pamięci, szukanie wizualnego języka opisu historii bezpośrednio nieprzekazywalnej, a więc Holokaustu, zajmują ważne miejsce w twórczości Sasnala. Jego obrazy często nawiązują do innych znanych dzieł, takich jak komiks Arta Spiegelmana Maus, film Claude’a Lanzmanna Shoah czy opowiadania Tadeusza Borowskiego.

Na pytanie – dlaczego temat żydowski, a szczególnie temat Zagłady jest dla niego tak istotny, Sasnal odpowiada: „Z jakiegoś nieświadomego poczucia braku, który trudno zdefiniować. A może z poczucia winy, jakie, będąc wychowanym w tradycji chrześcijańskiej Polakiem, noszę. Żydowskimi tematami nie zainteresowałem się na pewno z sentymentu, bardziej z własnej troski. I teraz jest mi łatwiej, bo wiele tematów przerobiłem i je nazwałem. Jan Tomasz Gross ma rację, mówiąc: „Polacy powinni to załatwić dla siebie, nie dla kogoś”.

Wystawa Wilhelma Sasnala w Muzeum POLIN, które jako nowoczesna, otwarta instytucja kultury nie boi się stawiać trudnych pytań i zachęcać swoich Widzów do osobistych interpretacji i dialogu z historią, tym razem jest ciekawą propozycją nie tylko dla osób zainteresowanych relacjami polsko-żydowskimi, ale także sztuką współczesną i wydarzeniami wystawienniczymi/kulturalnymi z kategorii tych o zasięgu ogólnoświatowym.

Kuratorem ekspozycji jest Adam Szymczyk, który w 2016 roku znalazł się na drugim miejscu listy najbardziej wpływowych kuratorów świata sztuki, prowadzonej przez magazyn „ArtReview”.