Spotkanie
9.01.2022 - online

Wszystkie odcienie historii: Krajobraz po Zagładzie

Otwarty laptop. Na jego ekranie wyświetla się praca Wilhelma Sasnala - mężczyzna przygląda się rowerowi stojącemu na terenie obozu koncentracyjnego.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Ślady II wojny światowej i Zagłady Żydów pozostały w polskim krajobrazie. Wilhelm Sasnal zadaje w swojej twórczości pytania o to, co czynimy z wiedzą o tragedii, która rozegrała się na polskiej ziemi. Zapraszamy na trzeci webinar z cyklu "Wszystkie odcienie historii: edycja online", podczas którego zmierzymy się z tym problemem.

  • 9 stycznia 2022 (niedziela), godz. 17.00
  • czas trwania: 60 min.
  • miejsce: Zoom
  • liczba miejsc ograniczona

UWAGA: Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania webinaru przy niewystarczającej liczbie sprzedanych biletów.

Będziemy rozmawiać o twórczości artysty, ale także o upamiętnianiu miejsc związanych z Zagładą, o kształcie funkcjonujących na ich terenie ekspozycji muzealnych oraz o architekturze pamięci. Przyjrzymy się formom plastycznym pomników, tablic i innych obiektów stworzonych, by przypominały przeszłość. Zapytamy również o niepamięć. Zastanowimy się, dlaczego miejsca Zagłady niszczały, a niektóre niszczeją do dziś. Historia materialnych obiektów i przedmiotów posłuży refleksji nad tym, jak ewoluowała pamięć społeczna: jakie postaci i wydarzenia uznawano za warte upamiętnienia, jak zmieniało się postrzeganie Zagłady i w jakim stopniu wpływała na nie polityka.

Wydarzenie towarzyszące finisażowi wystawy "Taki pejzaż".

Prowadzenie: Kasia Jankowska/Mariusz Jastrząb