Żydowskie dziedzictwo kulturowe

"Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" – siła różnorodności

Prelegenci siedzą w półkole podczas konferencji.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Od konferencji naukowej poświęconej narracjom grup mniejszościowych w edukacji do lokalnych działań upamiętniających nieistniejące społeczności żydowskie i objazdowej ekspozycji w niewielkich miejscowościach – nasza jesienna oferta wydarzeń obejmuje szerokie spektrum tematów.

Międzynarodowa konferencja edukacyjna

W dniach 3-5 listopada 2022 r. zorganizowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami z Falstad Centre w Norwegii międzynarodową konferencję edukacyjną "Jak mówimy o sobie, jak mówią o nas? (Re)prezentacja grup mniejszościowych w edukacji". Wzięli w niej udział eksperci oraz przedstawiciele mniejszości: żydowskiej, ukraińskiej, wietnamskiej czy czeczeńskiej, którzy zastanawiali się nad percepcją mniejszości w Polsce oraz nad wyzwaniami i nowymi trendami w edukacji o różnorodności. Konferencja była już trzecim tego typu wydarzeniem w ramach projektu ŻDK.

Czytaj więcej >>

Nowe oznakowania cmentarzy żydowskich

Wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i partnerami lokalnymi rozpoczęliśmy drugą edycję uroczystych prezentacji oznakowań cmentarzy żydowskich w ramach programu zainicjowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 27 października 2022 odsłonięto tablicę upamiętniającą cmentarz żydowski w Bączku k. Skarszew (woj. pomorskie). Wcześniej w tym roku podobne oznaczenia pojawiły się na cmentarzach w Janowie Lubelskim (woj. lubelskie) i Brzozowie (woj. podkarpackie). W listopadzie 2022 roku odsłonimy zaś tablice w Stepnicy (woj. zachodniopomorskie) i Olesnie (woj. opolskie). Do 2024 roku w każdym z 16 województw wprowadzimy nowe oznakowania cmentarzy żydowskich oraz zrealizujemy warsztaty edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży.

Czytaj więcej >>

Trasa "Muzeum na kółkach"

"Muzeum na kółkach" to podróżująca wystawa edukacyjna, która odwiedza miejscowości liczące do 50 000 mieszkańców, przybliżając historię polskich Żydów i przywracając pamięć o ich lokalnych społecznościach. To także doskonała platforma współpracy z lokalnymi aktywistami i partnerami instytucjonalnymi, którzy realizują własny program wydarzeń edukacyjnych towarzyszących wystawie w swojej miejscowości. Tegoroczna trasa obejmuje aż 10 miejscowości zlokalizowanych w województwach: świętokrzyskim, śląskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim. Ostatni przystanek w tym roku to Brześć Kujawski, gdzie gościliśmy w dn. 23-25 października.

Czytaj więcej >>

Dzień Darczyńcy

Z myślą o osobach, które przekazały pamiątki, dokumenty, książki i zdjęcia do stale rozbudowywanej kolekcji Muzeum POLIN przygotowaliśmy 23 września specjalną uroczystość. Tego dnia zaprosiliśmy wszystkich naszych Darczyńców na wspólne spotkanie, połączone z prezentacją rezultatów rocznego projektu filmowo-muzycznego prowadzonego przez artystkę wizualną Jaśminę Wójcik i kompozytora Mikołaja Trzaskę. Projekt zobrazował rolę Darczyńców oraz ich wkład w tworzenie społeczności i kolekcji Muzeum POLIN. Dzień Darczyńcy odbył się w ramach Europejskiego Dnia Kultury Żydowskiej.

Czytaj więcej >>

Kolejne nagrody dla projektów ŻDK

W tegorocznej XVI edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA" Muzeum POLIN zdobyło dwie nagrody za realizację działań w ramach projektu ŻDK. W kategorii "Projekt edukacyjny" zajęliśmy trzecie miejsce ex aequo za projekt "Muzeum w pudełku", zaś w kategorii "Muzea w sieci" otrzymaliśmy trzecie miejsce ex aequo za projekt pt. "Historie osobiste – cykl filmów oraz konferencja edukacyjna". 

W 13. edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w kategorii "Instytucje artystyczne i muzea" nasza muzealna koleżanka, Katarzyna Jankowska otrzymała II nagrodę za projekt literacko-historyczny "Rówieśnicy – Przewodnicy. Zainspirowani dziedzictwem".

Pierwsze miejsce w kategorii kampanii promocyjno-marketingowych zdobyliśmy natomiast w prestiżowym konkursie "Muzeum Widzialne" Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, w którym wyróżniane są muzea realizujące najlepsze działania wizerunkowe i promocyjne. Tym razem doceniono kampanię projektu "Akcja Żonkile 2021", będącą częścią projektu ŻDK.

Save the date – międzynarodowy kongres ŻDK w 2023 roku

"Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe: praktyki, perspektywy, wyzwania" – pod takim hasłem spotkamy się w dniach 19-20 października 2023 roku na międzynarodowym kongresie podsumowującym realizację naszego wieloletniego projektu.

Do uczestnictwa w kongresie chcieliśmy zaprosić uczestników różnorodnych działań edukacyjnych i kulturalnych, które wspólnie z naszymi norweskimi partnerami oraz Żydowskim Instytutem Historycznym podejmujemy od 2020 roku, a także naszą stałą publiczność i osoby związane z Muzeum.

Mamy nadzieję, że to szczególne wydarzenie będzie wielkim świętem dla edukacji o różnorodności, a także platformą do omówienia nowych tematów i interpretacji roli kultury i historii Żydów we współczesnej Europie. Już dziś prosimy wszystkich naszych przyjaciół o rezerwację daty 19-20 października 2023 roku w Waszych kalendarzach!

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl