Trasa "Muzeum na kółkach" 2024
"Muzeum na kółkach" to podróżująca wystawa edukacyjna przygotowana przez Muzeum POLIN, która odwiedza miejscowości liczące poniżej 50 tysięcy mieszkanek oraz mieszkańców, a także miasta, w których realizowane są festiwale kulturalne, popularyzujące historię żydowskiej lub wielokulturowej przeszłości.
"Muzeum na kółkach" już po raz ósmy wyruszyło w trasę po Polsce. W 2024 roku odwiedziło 10 miejscowości z województw świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego.
Ostatni punkt na trasie:
- Wisznice (15–17 czerwca 2024).
"Muzeum na kółkach" to nie tylko wystawa przygotowana przez Muzeum POLIN, przybliżająca historię oraz kulturę polskich Żydów oraz przywracająca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej w odwiedzanej miejscowości. To cały projekt edukacyjny oraz doskonała platforma współpracy z lokalnymi aktywistkami i aktywistami oraz partnerami instytucjonalnymi, którzy realizują własny, ciekawy program wydarzeń, towarzyszący ekspozycji wystawy "Muzeum na kółkach".
W ramach działań lokalnych odbywały się m.in. koncerty, warsztaty, spacery szlakiem lokalnej społeczności żydowskiej, a nawet gry miejskie.
Projekt powstał w 2014 roku z myślą o osobach z mniejszych miejscowości, w każdym wieku, dla których przyjazd do Warszawy oraz udział w wydarzeniach kulturalnych wciąż może być przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym. Więcej o "Muzeum na kółkach" →
Partnerzy lokalni 2024:
- Gminny Ośrodek Kultury w Końskowoli,
- Park Kultury w Starachowicach,
- Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach,
- Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej,
- Gminne Centrum Kultury w Żabnie,
- Buskie Samorządowe Centrum Kultury,
- Stowarzyszenie Propagujące Idee Kazimierzowskie (Niepołomice),
- Dąbrowski Dom Kultury,
- II Liceum Ogólnokształcące w Tomaszowie Lubelskim,
- Muzeum Regionalne im. dr Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim,
- Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Życia "Istnienie" (Wisznice).
Realizacja projektu jest możliwa dzięki środkom Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.