Wystawy
Opatów, 22-24.05.2024

Trasa "Muzeum na kółkach" 2024

"Muzeum na kółkach" to podróżująca wystawa edukacyjna przygotowana przez Muzeum POLIN, która odwiedza miejscowości liczące poniżej 50 tysięcy mieszkanek oraz mieszkańców, a także miasta, w których realizowane są festiwale kulturalne, popularyzujące historię żydowskiej lub wielokulturowej przeszłości.

"Muzeum na kółkach" już po raz ósmy wyruszy w trasę po Polsce. W 2024 roku odwiedzi 10 miejscowości z województw świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego.

Trasa 2024:

Miejscowości te zostały wyłonione w konkursie na koordynację działań lokalnych.

"Muzeum na kółkach" to nie tylko wystawa przygotowana przez Muzeum POLIN, przybliżająca historię oraz kulturę polskich Żydów oraz przywracająca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej w odwiedzanej miejscowości. To cały projekt edukacyjny oraz doskonała platforma współpracy z lokalnymi aktywistkami i aktywistami oraz partnerami instytucjonalnymi, którzy realizują własny, ciekawy program wydarzeń, towarzyszący ekspozycji wystawy "Muzeum na kółkach".

W ramach działań lokalnych, mieszkańców i mieszkanki odwiedzanych miejscowości czekają m.in. koncerty, warsztaty, spacery szlakiem lokalnej społeczności żydowskiej, a nawet gry miejskie.

Projekt powstał w 2014 roku z myślą o osobach z mniejszych miejscowości, w każdym wieku, dla których przyjazd do Warszawy oraz udział w wydarzeniach kulturalnych wciąż może być przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym. Więcej o "Muzeum na kółkach" →

Partnerzy lokalni 2024:

Realizacja projektu jest możliwa dzięki środkom Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Logotyp Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych