Trasa "Muzeum na kółkach" 2024

"Muzeum na kółkach" to podróżująca wystawa edukacyjna przygotowana przez Muzeum POLIN, która odwiedza miejscowości liczące poniżej 50 tysięcy mieszkanek oraz mieszkańców, a także miasta, w których realizowane są festiwale kulturalne, popularyzujące historię żydowskiej lub wielokulturowej przeszłości.

Grupa zgromadzona wokół makiety podczas spotkania po wystawie "Muzeum na kółkach" z przewodniczką.
Copyrights
fot. A. Szulc
Warsztaty towarzyszące wystawie "Muzeum na kółkach". Trzej mężczyźni siedzą przy stoliku, na którym znajdują się kredki, kolorowe kartki, nożyczki, srebrne besaminki.
Copyrights
fot. A. Szulc
Starsza kobieta i młody mężczyzna rozmawiają ze sobą podczas spotkania na wystawie "Muzeum na kółkach". Za nimi, w tle banery z napisami polski i jidysz.
Copyrights
fot. A. Szulc
Grupa dzieci i nastolatków zgromadzona wokół makiety na wystawie "Muzeum na kółkach".
Copyrights
fot. A. Szulc
Grupa młodzieży z niepełnosprawnością stoi wokół makiety na wystawie "Muzeum na kółkach". Przewodniczka trzyma jeden z elementów makiety.
Copyrights
fot. J. Nowotyński
Przewodniczka stoi z trzema starszymi kobietami przy makiecie prezentowanej na wystawie "Muzeum na kółkach" w Cieszynie.
Copyrights
fot. A. Szulc
Kobieta i mężczyzna oglądają ekspozycję "Muzeum na kółkach" w Kielcach. Czytają opisy i oglądają zdjęcia umieszczone na ścianie.
Copyrights
fot. A. Szulc
Starsza kobieta ogląda wystawę "Muzeum na kółkach" prezentowaną w Łazach. Trzyma na rękach niemowlę.
Copyrights
fot. A. Szulc

"Muzeum na kółkach" już po raz ósmy wyruszyło w trasę po Polsce. W 2024 roku odwiedziło 10 miejscowości z województw świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego.

Ostatni punkt na trasie:

"Muzeum na kółkach" to nie tylko wystawa przygotowana przez Muzeum POLIN, przybliżająca historię oraz kulturę polskich Żydów oraz przywracająca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej w odwiedzanej miejscowości. To cały projekt edukacyjny oraz doskonała platforma współpracy z lokalnymi aktywistkami i aktywistami oraz partnerami instytucjonalnymi, którzy realizują własny, ciekawy program wydarzeń, towarzyszący ekspozycji wystawy "Muzeum na kółkach".

W ramach działań lokalnych odbywały się m.in. koncerty, warsztaty, spacery szlakiem lokalnej społeczności żydowskiej, a nawet gry miejskie.

Projekt powstał w 2014 roku z myślą o osobach z mniejszych miejscowości, w każdym wieku, dla których przyjazd do Warszawy oraz udział w wydarzeniach kulturalnych wciąż może być przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym. Więcej o "Muzeum na kółkach" →

Partnerzy lokalni 2024:

Realizacja projektu jest możliwa dzięki środkom Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Logotyp Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych