Muzeum
27.07.2022

Trzy nagrody dla Muzeum POLIN w XVI edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA"

W tegorocznej XVI edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA" Muzeum POLIN zdobyło aż trzy nagrody. Nagrodzone zostały nasze wystawy, projekty edukacyjne.

W kategorii "Wystawy przygotowane przez większe muzea" otrzymaliśmy drugie miejsce ex aequo za wystawę "Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż".

Wystawę prezentowaliśmy pomiędzy 17 czerwca 2021 a 10 stycznia 2022. Ekspozycję odwiedziło blisko 76 796 osób. Ze realizowanego w ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" programu towarzyszącego wystawie skorzystało w formach stacjonarnej i online 42 000 osób, które wzięły udział w wydarzeniach dla różnych grup zwiedzających, w tym środowisk mniejszościowych i imigranckich czy osób z niepełnosprawnościami. 
Więcej o wystawie >>

W kategorii "Projekt edukacyjny" otrzymaliśmy trzecie miejsce ex aequo za projekt "Muzeum w pudełku".

Jest to nowoczesne narzędzie edukacyjne – minikolekcja muzealna "w pudełku", którą dostarczyliśmy do 100 szkół w całej Polsce, aby w sposób atrakcyjny i aktywny uczyć o elementach kultury i historii polskich Żydów.
Więcej o projekcie >>

W kategorii "Muzea w sieci" otrzymaliśmy trzecie miejsce ex aequo za  projekt pt. "Historie osobiste – cykl filmów oraz konferencja edukacyjna".

"Historie osobiste" to cykl sześciu filmów edukacyjnych poświęconych postaciom ważnym dla historii i kultury polsko-żydowskiej. Filmy przybliżają losy, twórczość i działalność zarówno znanych i obecnych w świadomości uczniów i uczennic postaci, takich jak Julian Tuwim, Bolesław Leśmian, jak i tych mniej rozpoznawalnych (Zuzanna Ginczanka, Rachela Korn czy małżeństwo Żabińskich), których znaczenie dla kultury i historii jest dopiero odkrywane. W każdym odcinku poznajemy dwoje bohaterów, których życiorysy ze sobą korespondują.
Zobacz filmy >>

W dniach 13-20 listopada zorganizowaliśmy konferencję "Moc biografii. Jak korzystać z historii osobistych w edukacji".
Więcej o konferencji >>

Dziękujemy za nagrody dla naszych projektów oraz gratulujemy pozostałym zwycięzcom i wyróżnionym.

Konkurs "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA" ma na celu pobudzenie pracy muzeów poprzez wyłonienie najlepszych placówek muzealnych i wyróżnienie oraz nagrodzenie najciekawszych zdarzeń przez nie opracowanych i realizowanych, promocję muzeów i województwa mazowieckiego. W konkursie mogły wziąć udział muzea, których siedziba znajduje się na terenie województwa mazowieckiego. Więcej o konkursie >>

 

Projekt "Muzeum w pudełku", cykl filmów "Historie osobiste" oraz konferencja "Moc biografii. Jak korzystać z historii osobistych w edukacji" były realizowane w ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe", finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl