Wystawy
11-22.03.2021

Zakończenie wystawy "Tu Muranów"

Pocztówka z widokiem ul. Nalewki, przed 1914 r. fot. POLONA
Pocztówka z widokiem ul. Nalewki, przed 1914 r. fot. POLONA

Filip Springer, Artur i Zofia Żmijewscy, Roman Gutek oraz Beata Chomątowska będą gościć na wydarzeniach, które POLIN przygotowuje na zakończenie wystawy czasowej „Tu Muranów”.

Na pożegnanie wystawy będziemy mówić o wyjątkowych miejscach i aspektach Muranowa, odwołamy się do przeszłości i symbolicznie zaznaczymy zarys nieistniejących już przedwojennych kamienic. Jednocześnie wybiegniemy myślą w przyszłość. Finisaż odbędzie się w budynku Muzeum, w plenerze oraz w przestrzeni wirtualnej. 

W każdą sobotę zapraszamy na oprowadzania autorskie Beaty Chomątowskiej, współautorki wystawy oraz Kamili Radeckiej-Mikulicz, jej kuratorki. 

Dodatkowo w każdy weekend "Tu Muranów" można zwiedzić z przewodnikiem muzeum.

Filip Springer w swoim wykładzie "Nie-ludzkie miasto” (11 marca, godz. 18.00, kanał YouTube Muzeum POLIN) zastanowi się nad przyszłością życia w mieście, ze szczególnym nawiązaniem do Muranowa. Czy w dobie katastrofy klimatycznej jesteśmy w stanie stworzyć nowy model współistnienia człowieka i przyrody w mieście? Czy potrafimy zatroszczyć się o naszych nie-ludzkich sąsiadów w przestrzeni miejskiej? Jak uprzyjaźnić tę przestrzeń (bo już nie "zhumanizować")?

Podczas warsztatów z Arturem Żmijewskim i Zofią Waślicką-Żmijewską (w sobotę 13 marca), twórcami instalacji plenerowej towarzyszącej wystawie "Tu Muranów", zajrzymy w głąb wielopoziomowej historii Muranowa. Instalacja artystów przedstawia przedmioty codziennego użytku znalezione w czasie wykopalisk podczas budowy Muzeum POLIN, dla których znaleziono odpowiadający im obecny kontekst, włączając je we współczesny świat. Ten gest powtórzymy podczas wspólnego warsztatu, odzyskując dla współczesności leżące pod dzisiejszą muranowską nawierzchnią fundamenty przedwojennych kamienic. W oparciu o przedwojenne mapy, za pomocą efemerycznego materiału - kredy plastycznej - odtworzymy zarysy nieistniejących już budynków. Działanie zostanie przeprowadzone w dwóch muranowskich lokalizacjach, a jego zapis video zostanie opublikowany w internecie.

Kino Muranów – znany punkt na mapie dzielnicy – łączy w sobie powojenne dzieje tej części Warszawy z teraźniejszością. O historii działalności kina, bez którego wielu mieszkańców nie wyobraża sobie współczesnego Muranowa, porozmawiamy z Romanem Gutkiem, właścicielem firmy Gutek Film, do której należy Kino Muranów (13 marca, godz. 18:00, Facebook Muzeum POLIN). Po zakończeniu spotkania przez 24 godziny będzie można aktywować link do filmu "Syn Szawła" na platformie Gutek Film.

Na zakończenie wystawy (w niedzielę 21 marca) dołożymy kolejną warstwę znaczeń – nowe obiekty i opowieści -  do towarzyszącej "Tu Muranów" instalacji społecznej, tworzonej z pamiątek rodzinnych, dokumentów i fotografii przekazanych przez mieszkanki i mieszkańców Muranowa. Instalacja pozostanie z nami na dłużej - przez kolejne miesiące będzie rozwijała się w holu muzeum.

W ostatni weekend wystawy odbędzie się także spacer sensoryczny dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami po Muranowie (21 marca, godz. 11.00)

oraz premiera spacerów on-line po wystawie "Tu Muranów" z dr Oleksandrą Iwaniuk w językach ukraińskim i rosyjskim.

Bezpłatny program do wystawy jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl