Warsztaty
Zgłoszenia do 10.03.2021

Warsztat artystyczny z Arturem Żmijewskim i Zofią Waślicką-Żmijewską

Na obrazie widzimy zdjęcie z wystawy "Tu Muranów"
FOT. M. JAŹWIECKI

W ramach działań na zakończenie wystawy "Tu Muranów" zapraszamy na warsztat artystyczny z Arturem Żmijewskim i Zofią Waślicką-Żmijewską, twórcami instalacji plenerowej towarzyszącej wystawie.

  • 13 marca (sobota)
    • 1 grupa: godz. 11.00
    • 2 grupa: godz. 13.00
  • Zgłoszenia do 10 marca (środa), na e-mail: [email protected]

Instalacja przedstawia przedmioty codziennego użytku znalezione w czasie wykopalisk podczas budowy Muzeum POLIN, dla których znaleziono odpowiadający im obecny kontekst, włączając je we współczesny świat. Ten gest powtórzymy podczas wspólnego warsztatu, odzyskując dla współczesności leżące pod dzisiejszą muranowską nawierzchnią fundamenty przedwojennych kamienic. W oparciu o przedwojenne mapy, za pomocą efemerycznego materiału - kredy plastycznej - odtworzymy w przestrzeni publicznej zarysy nieistniejących już budynków.

Działanie zostanie przeprowadzone w dwóch muranowskich lokalizacjach w pobliżu Muzeum POLIN, a jego zapis video zostanie opublikowany w internecie.

Prowadzenie warsztatu:

Zofia Waślicka-Żmijewska – badaczka pamięci o Zagładzie, producentka wydarzeń kulturalnych, edukatorka. Absolwentka Instytutu Socjologii w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW. Stypendystka rządu francuskiego na doktorat pisany w systemie co-tutelle na Uniwersytecie Warszawskim i Université Paris Ouest Nanterre La Défense. Członkini zespołu kuratorskiego 7. Berlin Biennale, koordynatorka międzynarodowych projektów współorganizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w ramach 70. rocznicy wyzwolenia obozu, trenerka Fundacji Forum Dialogu, edukatorka Muzeum POLIN.

Artur Żmijewski – artysta sztuk wizualnych, reżyser, rzeźbiarz związany z warszawską Fundacją Galerii Foksal i Galerią Petera Kilchmanna w Zurychu. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego, obronił doktorat na Wydziale Sztuki Mediów ASP. W 2005 roku reprezentował Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji, uczestniczył w Documenta 12 w Kassel oraz Documenta 14 w Kassel i Atenach. Kurator 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie. 

Konsultacje kartograficzne: Paweł Weszpiński.


Ze względu na obostrzenia pandemiczne warsztat odbędzie się w kameralnych grupach. Osoby zainteresowane (wraz z krótką informacją nt. motywacji wzięcia udziału w warsztacie oraz wskazaniem preferowanej godziny) prosimy o zgłoszenia na adres: [email protected] do 10 marca. Szczegółowe informacje zostaną przesłane uczestnikom i uczestniczkom drogą mailową.

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl