Niedzielne warsztaty rodzinne

Niedzielne warsztaty rodzinne, w czasie których odkrywamy muzealne przestrzenie, twórczo poznajemy świat sztuki, zdobywamy wiedzę i doświadczenie, a także świetnie się bawimy. Warsztaty rodzinne to doskonały sposób na bycie razem! Zapraszamy Wszystkich, również osoby z niepełnosprawnościami.
Co warto wiedzieć
- Dla kogo: dzieci w wieku 4-10 lat wraz z opiekunami
- Czas trwania: do 120-180 min
- Opiekun bądź opiekunka dziecka bierze czynny udział w zajęciach.
- Zajęcia, w zależność od tematyki, odbywają się w Miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia", na wystawie stałej lub w Pracowni kulinarnej "U Fani".
- Ograniczona liczba miejsc.
- Brak barier architektonicznych.
- Pętla indukcyjna oraz słuchawki wygłuszające znajdują się w Miejscu edukacji rodzinnej.
- W muzeum dostępny jest pokój matki i dziecka oraz pokój wyciszenia.
- Obowiązuje regulamin. Prosimy o zapoznanie się z nim przed zajęciami. Udział w warsztatach jest równoznaczny z jego akceptacją.
- Zachęcamy do zarezerwowania bezpłatnego tłumacza PJM. Rezerwacja na maila [email protected] minimum dwa tygodnie przed wydarzeniem.
TISZ: Mini Chef – stacjonarne warsztaty kulinarne
- 1 października, godz. 11.00-14.00 – warsztaty w j. polskim
- Miejsce: Pracownia kulinarna "U Fani"
- Wstęp bezpłatny, BRAK MIEJSC
Czy wszyscy znamy smak świeżych warzyw zebranych prosto z pola i soczystych, pachnących owoców, zerwanych bezpośrednio z drzewa? Takie smaki towarzyszyły dzieciom dorastającym w izraelskich kibucach – gospodarstwach rolnych, w których wspólnie pracowano. Na warsztatach w naszej muzealnej Pracowni kulinarnej "U Fani" poznamy proste kibucowe potrawy, spróbujemy je odtworzyć, a także ich posmakować.
Wydarzenie organizowane jest w trzech językach (grupa do wyboru) i towarzyszy festiwalowi "TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia".
Król Maciuś na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Młode Horyzonty
- 5 października, godz. 11.45
- Miejsce: Kino Muranów
- Bilety dostępne na stronie festiwalu
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty w tym roku już po raz dziesiąty zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty, który jest kontynuacją Festiwalu Kino Dzieci. Pokazy filmów odbędą się w kinach (30 września-8 października 2023) oraz online (12-29 października 2023). Szczegóły na stronie.
Muzeum POLIN jest stałym partnerem festiwalu. W tym roku szczególnie zapraszamy na premierę filmu "Kajtek Czarodziej" w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz. Kajtek, dwunastoletni chłopiec o wyjątkowo krnąbrnym usposobieniu, wychowuje się z tatą i babcią. Klasowy psotnik pewnego dnia odkrywa w sobie nadnaturalne umiejętności. Niecodzienny talent w połączeniu z niesfornym charakterem chłopca oznaczają spore kłopoty nie tylko dla szkoły, ale i dla całego miasta. Czarodziejskie moce przejmują bowiem kontrolę nad życiem Kajtka. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy o obdarzonego magicznymi zdolnościami chłopca zaczynają rywalizować siły dobra i zła.
Przed seansem zapraszamy na spotkanie z edukatorką Muzeum POLIN.
Mogę zmienić świat – warsztaty rodzinne
- 22 października, godz. 11.00-14.00
- Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia"
- Rezerwacja po potwierdzeniu na e-mail [email protected], dla osób posiadających voucher rozdawany w czasie premiery filmu "Kajtuś Czarodziej" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Młode Horyzonty
Bohaterowie książek Janusza Korczaka chcieli zmieniać świat. Król Maciuś I pragnął zreformować kraj i oddać dzieciom władzę, a Kajtuś Czarodziej wyczarowywał rzeczywistość ze swojej wyobraźni. Czy my mamy moc zmieniania świata? Sprawdzimy to na naszych warsztatach, w czasie których poszukamy śladów Janusza Korczaka na wystawie i poznamy jego niezwykłe życie. Następnie - zainspirowani jego ideami - spróbujemy uczynić drobny gest, który może sprawić, że świat stanie się lepszy. Wspólnie przygotujemy upominki dla zwierząt ze współpracującego z nami schroniska.
Warsztaty towarzyszą Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Młode Horyzonty.
Wędrując po POLIN – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami
- 29 października, godz. 11.00-14.00
- Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia"
- Wstęp bezpłatny, wymagana rezerwacja miejsc: [email protected]
Zapraszamy na warsztaty "wędrowne" w Muzeum POLIN. Niezbędne będą wygodne buty i dobry humor. Wspólnie wybierzemy się na wycieczkę do lasu, gdzie wśród szumu drzew usłyszymy legendę Polin, związaną z przybyciem pierwszych Żydów do Polski. Będziemy podążać ich śladami, poznawać zwyczaje i codzienność. Na koniec odpoczniemy w Miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" i wykonamy pamiątkę z naszej wyprawy, którą zabierzemy do domu.
Wolny jak ptak... – warsztaty rodzinne
- 12 listopada, godz. 11.00-14.00
- Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia"
- Rezerwacja będzie czynna od 9 października
- Koszt biletów: 30 zł za dziecko; za każde kolejne dziecko 15 zł
Co znaczy być wolnym jak ptak? Czym jest dla nas wolność? Porozmawiamy o tym w trakcie warsztatów towarzyszących kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tej rozmowie naszym przewodnikiem będzie Janusz Korczak, który w swoich książkach stawiał dzieciom ważne pytania. Podczas warsztatów uruchomimy wyobraźnię i spróbujemy twórczo oddać smak wolności. Powstaną maski i peleryny, dzięki którym może naprawdę poczujemy się wolni jak ptaki.
Wydarzenie towarzyszące goszczącej w Miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia: wystawie: "Przygody Sindbada Żeglarza", prowadzone przez rysowniczkę Julię Konieczną.
Mali badacze – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami
- 26 listopada, godz. 11.00-14.00
- Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia"
- Wstęp bezpłatny, wymagana rezerwacja miejsc: [email protected]
Skąd wiemy, jak kiedyś wyglądał świat? Czy przedmioty mogą opowiadać historie? Wspólnie wybierzemy się na wystawę i poszukamy rzeczy należących do dawnych podróżników, kupców i królów. Po powrocie z wystawy wcielimy się w role małych badaczy i będziemy poznawać różne przedmioty przy pomocy lup, miarek i wag. Na koniec wykonamy pracę plastyczną, którą zabierzemy ze sobą do domu.
Rodzinna chanuka wielu kultur
- 10 grudnia, godz. 15.00-18.00
- Wstęp bezpłatny
- Szczegółowy program pojawi się w połowie listopada
Drejdlu, kręć się, kręć! Zapraszamy na rodzinną chanukę! Poznamy tradycyjne opowieści o cudzie, który wydarzył się w starożytnych czasach. Będziemy grać w drejdla (tradycyjnego bączka), wspólnie muzykować w różnych językach, a także bawić się na warsztatach, które wprowadzą nas w chanukowe zwyczaje. Naszymi prowadzącymi będą osoby z różnych stron świata, które opowiedzą, jak to radosne święto obchodzone jest w ich krajach.
Minione wydarzenia:
Warsztaty piknikowe w ramach Festiwalu "Muranów leży nam na sercu"
- 9 września, godz. 13.00-15.00
- Miejsce: Muranów, podwórko przy ul. Miłej 22
- Wstęp bezpłatny, bez rezerwacji
Każdy piknik to doskonała okazja do zabawy. Zapraszamy do odkrywania dawnych gier podwórkowych! Czy pamiętacie klipę? Wiecie jak zrobić fruckę? Chcecie zagrać w kamienie? A może znacie inne gry, które sprawiały wam czy innym dzieciom radość? Oprócz gier będzie na Was czekać także specjalne stoisko, przy którym zrobicie własną przypinkę z imieniem zapisanym w różnych językach, rozbrzmiewających dawniej i dziś na Muranowie.
Rosz ha-Szana – warsztaty kulinarne dla osób z niepełnosprawnościami
- 17 września, godz. 11.00-13.00
- Miejsce: Pracownia kulinarna "U Fani", zbiórka przed wejściem głównym muzeum
- Wstęp bezpłatny, wymagana rezerwacja miejsc: [email protected]
Spróbujemy słodyczy Nowego Żydowskiego Roku, a także poznamy zwyczaje związane ze świętem Rosz ha-Szana. Dowiemy się m.in., dlaczego obowiązkowym przysmakiem w ten świąteczny czas jest jabłko w miodzie. W naszej muzealnej Pracowni kulinarnej "U Fani" samodzielnie przygotujemy pieczone owoce z bakaliami i miodem, mus jabłkowy oraz kolorową sałatkę owocową.
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl
Miejsce edukacji rodzinnej
Darczyńcy
Patroni medialni