Dla dzieci

Niedzielne warsztaty rodzinne

Dziewczynka trzyma kartę z alfabetem hebrajskim i wskazuje na jedną z liter. Obok siedzi chłopiec.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Na niedzielnych warsztatach proponujemy aktywności łączące ze sobą elementy zabawy, ruchu, wiedzy i działań twórczych.

Dawne gry i zabawy – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

Ene, due, rabe – dlaczego w dawnych polskich wyliczankach słychać jidysz, czyli język żydowski? W co bawiły się dzieci na warszawskich podwórkach 100 lat temu? W czasie warsztatów wybierzemy się w podróż w czasie, zajrzymy na naszą wystawę i sprawdzimy, jak gra się w klasy, klipę i drejdla. Sami zrobimy także proste zabawki z kawałka sznurka, szmatki i guzika.

Warsztaty są dostosowane w szczególności do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną i ze spektrum autyzmu.

"Halo, halo, tu Muranów" – warsztaty muzyczne dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami (od 7 roku życia)

 • 12 marca, 2 kwietnia, 23 kwietnia, 4 czerwca, godz. 10.00-14.00
 • wstęp bezpłatny, wymagana rezerwacja: [email protected]

Wspólnie stworzymy krótką dźwiękową mapę Muranowa (okolic Muzeum POLIN), dowiemy się, jak w warunkach studyjnych można zrealizować nagranie efektów dźwiękowych, posłuchamy swojego głosu "od drugiej strony" i nauczymy się kilku radiowych sztuczek. Efektem naszej pracy będzie dźwiękowy kolaż zrealizowany przez profesjonalnego reżysera dźwięku! 

Z uwagi na to, że nasze warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem, powtórzymy je w kilku terminach.

Rodzinny Purim

 • 19 marca, godz. 11.00-14.00 (Audytorium)
 • wstęp bezpłatny, wymagana rezerwacja wejściówek: ZAREZERWUJ >>

Purim to radosne święto żydowskie, w czasie którego organizowane są bale przebierańców i przedstawienia teatralne (purim szpil). W tej opowieści o zwycięstwie nad groźnymi Persami główne role odgrywają: piękna królowa Estera i groźny wezyr Haman.

Wyczarujemy razem ten daleki świat. Na warsztatach prowadzonych przez profesjonalnych mimów z Warszawskiego Centrum Pantomimy będziemy uczyć się opowiadać za pomocą ciała, ruchu i gestu, aby wspólnie wziąć udział w finałowym przedstawieniu pantomimy o królowej Esterze, która uratowała swój lud.

Purim. Świąteczna wystawa – warsztaty dla dzieci i opiekunów z Ukrainy

Zapraszamy dzieci z Ukrainy wraz z opiekunami na świąteczne oprowadzania po wystawie stałej Muzeum POLIN i warsztaty prowadzone w j. ukraińskim. Na ekspozycji dowiemy się, jak wyglądają żydowskie święta i jakie towarzyszą im zwyczaje, a podczas warsztatów wspólnie wykonamy pracę plastyczną związaną z poznanymi właśnie świętami. W czasie całego spotkania nie zabraknie również zabaw, gier i świątecznych opowieści.

Muzealny zwierzyniec – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

Zabawimy się w poszukiwanie niesamowitych zwierzaków na naszej wystawie. Obejrzymy kolorowe, pełne fantastycznych stworzeń sklepienie synagogi z Gwoźdźca i spróbujemy rozpoznać poszczególne gatunki. Może uda nam się stworzyć opowieść o każdym z nich? Przy pomocy różnych form plastycznych spróbujemy wyczarować zwierzaki z naszej wyobraźni.

Warsztaty są dostosowane w szczególności do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną i ze spektrum autyzmu.

Pesach w opowieści

 • 2 kwietnia, godz. 11.00-14.00
 • wymagana rezerwacja biletów (od 15 marca)

Czy wiecie, dlaczego na świątecznym stole w czasie Pesach powinny znaleźć się: słona woda, warzywa, dwa rodzaje gorzkich ziół, owoce, jajko, kawałek mięsa oraz maca? Spróbujemy rozwikłać tę zagadkę krok po kroku, wsłuchując się w opowieść o tym, jak dawno, dawno temu Żydzi opuszczali Egipt. Dowiemy się z niej, co wspólnego ma ta podróż z zagadkowymi świątecznymi potrawami. Zapraszamy na warsztaty uważnego słuchania.

Pesach. Świąteczna wystawa – warsztaty dla dzieci i opiekunów z Ukrainy

Zapraszamy dzieci z Ukrainy wraz z opiekunami na świąteczne oprowadzania po wystawie stałej Muzeum POLIN i warsztaty prowadzone w j. ukraińskim. Na wystawie dowiemy się, jak wyglądają żydowskie święta i jakie towarzyszą im zwyczaje, a podczas warsztatów wspólnie wykonamy pracę plastyczną związaną z poznanymi właśnie świętami. W czasie całego spotkania nie zabraknie również zabaw, gier i świątecznych opowieści.

Niezwykły świat książek – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

 • 16 kwietnia, godz. 11:00-14:00
 • wstęp bezpłatny, wymagana rezerwacja: [email protected]

Bajki, wierszyki i opowieści towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat. Podczas warsztatów dzieci zanurzą się w świecie książek – zarówno tych współczesnych, jak i bardzo starych.

Na naszej wystawie poszukamy informacji o tym, jak powstawały pierwsze drukowane książki. Sprawdzimy działanie prasy drukarskiej. Sami spróbujemy trudnej sztuki kaligrafii.

Warsztaty są dostosowane w szczególności do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną, ze spektrum autyzmu.

Elementarz empatii

 • 23 kwietnia, godz. 11.00-14.00
 • wymagana rezerwacja biletów (od 15 marca)

W ramach obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman w Centrum Dialogu w Łodzi została otwarta niezwykła wystawa "Elementarz empatii", której towarzyszy bogaty program edukacyjny. Teraz autorki wystawy odwiedzą króla Maciusia, aby zachęcić dzieci oraz ich bliskich do wspólnej zabawy, refleksji i dialogu wokół tematu empatii.

Na warsztatach będziemy przyglądać się swoim emocjom i wzmacniać zachowania prospołeczne. Wykorzystamy do tego narzędzia opracowane na potrzeby łódzkiej wystawy.

Szawuot. Świąteczna wystawa – warsztaty dla dzieci i opiekunów z Ukrainy

 • 30 kwietnia, godz. 14.00-16.00
 • wstęp bezpłatny, wymagana rezerwacja: [email protected]

Zapraszamy dzieci z Ukrainy wraz z opiekunami na świąteczne oprowadzania po wystawie stałej Muzeum POLIN i warsztaty prowadzone w j. ukraińskim. Na wystawie dowiemy się, jak wyglądają żydowskie święta i jakie towarzyszą im zwyczaje, a podczas warsztatów wspólnie wykonamy pracę plastyczną związaną z poznanym właśnie świętem. W czasie całego spotkania nie zabraknie również zabaw, gier i świątecznych opowieści. 

Warsztaty kulinarne w Pracowni kulinarnej "U Fani"

 • 7 maja, godz. 11.00-14.00
 • wymagana rezerwacja biletów (od 15 kwietnia)

Zapraszamy na pełne smaków i zapachów spotkanie z kulturą żydowską. Wsłuchacie się w harmider dobywający się z kuchni, poczujecie smak cymesu i zapach świeżo przygotowywanych potraw. Wyruszcie z nami w podróż kulinarną w czasie do dawnej żydowskiej Warszawy. Inspiracji do wspólnego gotowania poszukamy w zakładce Ugotuj coś z naszej wystawy online whatscooking.art.

O mincerzach, kupcach i innych zapomnianych zawodach – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

Wybierzemy się w podróż do początków istnienia naszego państwa. Czym wówczas zajmowali się ludzie? Jak żyli? Jak podróżowali? Jakie wykonywali prace? Zajrzymy do warsztatu starego mincerza, który wybijał monety, i sami zaprojektujemy własną walutę. Sprawdzimy, czym handlował kupiec na targu i jakie obowiązki miał rycerz służący swojemu władcy.

Warsztaty są dostosowane w szczególności do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną, ze spektrum autyzmu.

W królestwie Maciusia – warsztaty dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

Król Maciuś Pierwszy oddał dzieciom tron. Podczas warsztatów poszukamy wytwornego tronu na naszej wystawie. Każde dziecko będzie mogło na nim zasiąść i nadać prawo, które będzie obowiązywało w jego rodzinie. Wspólnie posłuchamy opowieści o dziecięcym królu i przygotujemy królewskie stroje i korony, by na koniec w barwnym dworskim korowodzie przemaszerować przez muzeum.

Dzień Dziecka "Zabawa w emocje"

 • 28 maja, od godz. 11.00
 • wstęp bezpłatny, bez wcześniejszej rezerwacji miejsc

W tym roku Dzień Dziecka będzie szczególny. Jego hasłem będzie "Zabawa w emocje". Zaproponujemy Wam 10 zabaw, które wspierają empatię i inteligencję emocjonalną, tak potrzebną dzieciom i dorosłym w lepszym zrozumieniu siebie i różnorodnego świata, który nas otacza. Stworzymy przestrzeń do uważnego i czułego bycia razem.

Piknikowy koszyk – warsztaty kulinarne i poczęstunek na łące  

 • 11 czerwca, godz. 11.00-14.00
 • wymagana rezerwacja biletów (od 15 maja)

Zdrowe przekąski są podstawą każdej dobrej kuchni. W Pracowni kulinarnej "U Fani" poszukamy żydowskich przepisów, które świetnie sprawdzą się na letnim pikniku. Przygotujemy razem dania, a następnie spakujemy do piknikowych koszy i ruszymy na łąkę, gdzie będziemy wspólnie biesiadować.

 

Miejsce edukacji rodzinnej

pomarańczowy napis U króla Maciusia. Miejsce Edukacji Rodzinnej

Darczyńcy

Logo Fundacji Parasol          

Patroni medialni

Logo Gazety Wyborczej      logo warszawskiej Gazety Wyborczej    Logo portalu cojestgrane24.wyborcza.pl             

 logo portalu czaszieci.pl     logo z napisem dziecko w Warszawie

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl