Spotkanie

Wokół kultury żydowskiej – cykl spotkań dla seniorów

Uczestniczki i uczestnicy spotkania dla seniorów siedzą przy długim stole i słuchają informacji, które przekazuje stojący tyłem mężczyzna
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Seniorki i seniorów zapraszamy na cykl spotkań edukacyjnych "Wokół kultury żydowskiej", podczas których poznamy najważniejsze święta oraz tradycje żydowskie. Porozmawiamy m.in. o historii świąt, obrzędach oraz typowych przysmakach, które można znaleźć na żydowskim stole. 

  • Spotkania odbywają się we środy w Muzeum POLIN lub online.
  • Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc.
  • Zapisy otwieramy z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
  • Kontakt w sprawie zajęć "Wokół kultury żydowskiej": [email protected]
     

Żonkil, symbol powstania w getcie warszawski

Wiosna roku 1943 była inna w wielu wymiarach. Warszawskie getto po wydarzeniach stycznia tajnie szykowało się na kolejny etap likwidacji. 18 kwietnia trwały przygotowania do nadchodzącego święta Pesach. Przez mur dotarły informacje o planowanej przez Niemców akcji. Świtem 19 kwietnia 1943 niemieckie oddziały wkroczyły do dzielnicy żydowskiej z zamiarem jej ostatecznej likwidacji. Kilkuset słabo uzbrojonych członków ŻOB-u i ŻZW stawiło opór. Ten zryw jest na świecie symbolem walki o godność. Symbolem pamięci o nim jest skromny wiosenny kwiat - żonkil. 

Jak przebiegało powstanie? Jakie były jego etapy, ważniejsze wydarzenia? Przypomnimy przywódców, a także dlaczego to właśnie żonkil pomaga pamiętać tamten czas, tamtych ludzi.

 

Czym jest chasydyzm? 

Hebrajskie słowo „chasid” znaczy pobożny. W wieku XVIII nabiera ono nowego znaczenia. Żyjący na Podolu Izrael ben Eliezer, zwany też Baal Szem Tow oraz Beszt, staje się twórcą i pierwszym przywódcą nowego ruchu. Na czym opierał się Mistrz Dobrego Imienia z Międzyboża? Do czego dążył? Co po sobie zostawił? Czym jest chasydyzm? Jak zmieniał się na przestrzeni wieków i jak prezentuje się współcześnie? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas spotkania z serii „Wokół kultury żydowskiej”. 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl