Spotkanie

Wokół kultury żydowskiej – cykl spotkań dla seniorów

Uczestniczki i uczestnicy spotkania dla seniorów siedzą przy długim stole i słuchają informacji, które przekazuje stojący tyłem mężczyzna
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Seniorki i seniorów zapraszamy na cykl spotkań edukacyjnych "Wokół kultury żydowskiej", podczas których poznamy najważniejsze święta oraz tradycje żydowskie. Porozmawiamy m.in. o historii świąt, obrzędach oraz typowych przysmakach, które można znaleźć na żydowskim stole. 

  • Spotkania odbywają się we środy w Muzeum POLIN lub online.
  • Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc.
  • Zapisy otwieramy z dwutygodniowym wyprzedzeniem. 

 

Bat Micwa, Bar Micwa

Według prawa żydowskiego chłopcy po ukończeniu trzynastego roku i jednego dnia stają się pełnoletni. Co zmienia się w ich życiu? Czy wiążą się z tym przywileje, czy także obowiązki? Jak wygląda dla nich ten dzień? Kiedy w dorosłość wkraczają dziewczynki? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas spotkania dotyczącego Bar Micwy i Bat Micwy. Uczestnicy poznają także żydowskie tradycje religijne i zwyczaje związane z osiągnięciem dojrzałości.

 

Kuchnia żydowska

Jedyna w swoim rodzaju, niesamowicie różnorodna. Słodko-kwaśna, pachnąca gałką muszkatołową, cynamonem i wanilią, czosnkiem i cebulą. Rozszyfrujemy co oznacza koszer, gefilte fish czy gęsie pipki. Spróbujemy zapamiętać, do którego święta jest przypisana dana potrawa oraz które dania na stałe zagościły na polskich stołach, a które jeszcze warto poznać?

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl