Spotkanie

Wokół kultury żydowskiej – cykl spotkań dla seniorów

Uczestniczki i uczestnicy spotkania dla seniorów siedzą przy długim stole i słuchają informacji, które przekazuje stojący tyłem mężczyzna
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Seniorki i seniorów zapraszamy na cykl spotkań edukacyjnych "Wokół kultury żydowskiej", podczas których poznamy najważniejsze święta oraz tradycje żydowskie. Porozmawiamy m.in. o historii świąt, obrzędach oraz typowych przysmakach, które można znaleźć na żydowskim stole. 

  • Spotkania odbywają się we środy w Muzeum POLIN lub online.
  • Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc.
  • Zapisy otwieramy z dwutygodniowym wyprzedzeniem. 


Czym jest Szabat?

Szabat czy Szabas? Kiedy się zaczyna, a kiedy kończy? Na pamiątkę jakiego wydarzenia obchodzone jest święto i jaka jest tajemnica jego celebracji? Jakie czynności poprzedzają szabatowy dzień, a jakich w czasie święta wykonywać nie można? 

Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi na spotkaniu poświęconym Szabatowi. 

Rozmawiając o święcie zajrzymy również do kuchni. Opowiemy, czym pachnie Szabat. Dowiemy się, co zawiera czulent, a także dlaczego chałki są dwie i jakie mają sploty.

 

Muranów - historie alternatywne

Zapraszamy na spotkanie z Maciejem Mahlerem, podczas którego ten znawca architektury przybliży nam tajemniczą i pełną zaskakujących wątków historię osiedla Muranów. Podczas spotkania prowadzący zarysuje historię Dzielnicy Żydowskiej, opowie o micie odbudowy, by wreszcie przybliżyć historie duchów Muranowa. 

Spotkanie jest częścią programu towarzyszącego wystawie czasowej „Tu Muranów”.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl