Spotkanie
15.12.2021 - online

Żydowscy twórcy filmowi

Kadr z filmu Mocny człowiek. Czarno-białe zdjęcie. Mężczyzna podtrzymuje kobietę, chroniąc przed upadkiem/Filmoteka Narodowa
fot. Kadr z filmu "Mocny człowiek", reż. Henryk Szaro

Rodząca się pod koniec XIX wieku nowinka w świecie rozrywki – kinematografia, przyciągnęła do siebie i pozwoliła rozwinąć skrzydła wielu twórcom żydowskiego pochodzenia. Na spotkaniu z cyklu "Wokół kultury żydowskiej" zastanowimy się, dlaczego tak się stało, co było magnesem.  

Kto był uznanym powszechnie autokratą? O którym mawiano, że nie powstrzyma się przed niczym w zwalczaniu konkurencji? Jak nazywała się jedna z pierwszych kobiet w przemyśle filmowym, która okazała się najbardziej dynamiczną z polskich producentów filmowych okresu międzywojnia? Sprawdzimy, kto został nad Wisłą, a kto wyruszył za ocean, by stać się jednym z pionierów Hollywood.

Na zajęcia zapraszamy szczególnie seniorki i seniorów. Spotkanie o żydowskich twórcach filmowych poprowadzi Renata Płotczyk, edukatorka od wielu lat związana z Muzeum POLIN. 

Kontakt w sprawie zajęć "Wokół kultury żydowskiej": [email protected]

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.