Wystawy
21.04.2023

Senioralne piątki na wystawie

W wybrane piątki miesiąca spotykamy się z seniorkami i seniorami na wystawie czasowej lub w przestrzeni miejskiej na tematycznych spacerach z przewodnikiem, podczas których poznajemy 1000-letnią historię i kulturę Żydów polskich opowiadaną za każdym razem z nowej, ciekawej perspektywy.

  • 21 kwietnia (piątek), godz. 15.00-16.30, KUP BILET >>
    Biografia getta – spacer miejski z przewodnikiem
  • Zbiórka w holu głównym muzeum przy stanowisku z przewodnikami

W trakcie spaceru oddamy głos odważnym bojowniczkom, które nie bały się stanąć oko w oko z wrogiem, oraz historykowi, dla którego najcenniejszym skarbem były dokumenty, mające umożliwić przyszłym pokoleniom poznanie losów mieszkańców getta. 

Z ich świadectw dowiemy się, jak funkcjonowała warszawska dzielnica zamknięta, jakie warunki w niej panowały i jak z wyzwaniami codziennego życia radzili sobie jej mieszkańcy. Opowiemy, jak różne formy mógł przybierać opór przeciwko Niemcom – od tajnego nauczania i wydawania podziemnej prasy po walkę powstańczą.

Terminy i tematy kolejnych spotkań:

  • 12 maja (piątek), godz. 15.00-16.30
    Wokół nas morze ognia – spacer po wystawie czasowej

W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim przybliżymy historie ludności cywilnej. Ich cichy opór był tak samo ważny jak ten z bronią w ręku. Przez wiele dni pozostali nieuchwytni – zeszli do podziemi i nie podporządkowali się rozkazom Niemców. To o nich, o "nieuchwytnych", opowiada wystawa "Wokół nas morze ognia".

  • 16 czerwca (piątek), godz. 15.00-16.30
    Teatralna Jerozolima – spacer miejski szlakiem żydowskich teatrów w Warszawie

Prześledzimy losy żydowskich teatrów i zespołów teatralnych w Warszawie od początków profesjonalnego teatru żydowskiego z II połowy XVIII wieku aż do września 1939 roku. Opowiemy m.in. o Abrahamie Goldfadenie – ojcu profesjonalnego teatru żydowskiego. Przyjrzymy się również słynnej teatralnej rodzinie Kamińskich – Abrahamowi, Ester Racheli oraz Idzie.

Oprowadzania zostały przygotowane specjalnie z myślą o najstarszych zwiedzających, z uwzględnieniem różnych udogodnień (odpowiednia długość wycieczki, ciekawe tematy i niespieszne tempo zwiedzania, możliwość odpoczynku w razie potrzeby, zestawy słuchawkowe umożliwiające dokładne słyszenie przewodnika również z odległości).

Bilety:

  • osoba powyżej 60 r.ż.: 18 zł
  • dla pozostałych osób: bilet normalny 45 zł, ulgowy 35 zł.

Weryfikacja przysługującej ulgi odbywa się na podstawie dokumentu ze zdjęciem przy wydawaniu zestawów słuchawkowych.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl