Spacer
4.09.2022

W poszukiwaniu lepszego losu. Opowieści żydowskie na ziemiach polskich

Alla Marchenko stoi przed rekonstrukcją synagogi z Gwoźdźca w Muzeum POLIN.
Alla Marchenko, fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na autorskie oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie stałej prezentującej 1000 lat historii Żydów polskich, które poprowadzi Alla Marchenko.

  • 4 września (niedziela), godz. 14.00 – oprowadzanie stacjonarne w j. ukraińskim
  • Liczba miejsc ograniczona
  • Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: [email protected]
  • Jednorazowo można zarezerwować 2 wejściówki
  • Przy rezerwacji wejściówek prosimy o podanie imienia i nazwiska

Spacer "W poszukiwaniu lepszego losu" – to krótki przegląd życia Żydów na ziemiach polskich od dawnych czasów do dni dzisiejszych. W trakcie przeglądu skupimy się na zasadach życia żydowskiego i dynamice przemian społecznych. Na szlaku naszej podróży poznamy ważne postaci i niezwykłe miejsca na terenach współczesnej Polski i Ukrainy. Ciekawostką oprowadzania będzie rozmowa o  chasydyzmie i chasydach – od Międzyboża do Bobowej, a na zakończenie – okazja do dyskusji nad dylematami poszukiwania lepszego losu w naszej rzeczywistości.

Alla Marchenko – urodzona w 1982 roku w Humaniu w Ukrainie. Jest socjolożką, badaczką i wykładowcą. Do 2017 roku pracowała na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki, gdzie wcześniej uzyskała stopień magistra i doktora. Jest doktorantką Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Swój doktorat skupia głównie wokół tematu kulturowej pamięci lokalnej w miasteczkach Polski i Ukrainy, gdzie odbywają się pielgrzymki chasydzkie, a zwłaszcza w Bełzie, Bobowej, Leżajsku i Humaniu. Uczestniczka różnych projektów międzynarodowych, głownie badawczych i edukacyjnych. Mieszka w Polsce od 2017 roku.

 

Ogłoszenie w języku ukraińskim >>

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl