Muzeum

Kuchnia dla Ukrainy

Siedem chałek w kolorach flagi Ukrainy - niebieskimi żółtym - ułożone w rozetkę
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele Muzeum POLIN!

Kuchnia, wspólne jedzenie, zasiadanie do stołu, mają wymiar uniwersalny i wręcz metafizyczny. Bez względu na długość i szerokość geograficzną powinna zawsze zbliżać ludzi. Dla żydowskiej tożsamości kultura kulinarna jest bardzo istotnym elementem i umacniania poczucie przynależności do wspólnoty. 

Ale dziś, w obliczu konfliktów i podziałów, gdy miliony ludzi na całym świecie cierpią z braku pożywienia, musimy także zastanowić się nad tym, że jedzenie to nie tylko wspaniałe smaki, przyjemność i wspólne spędzanie czasu. To także podstawowa potrzeba. Po dramatycznej w skutkach inwazji Rosji na Ukrainę problem ten staje się nam niezwykle bliski i palący – w  Polsce, tuż obok nas, znalazły się setki tysięcy uchodźców niepewnych, czy będą mieli co zjeść na obiad. 

Nie możemy pozostać obojętni. W ramach działań wokół wystawy "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" organizujemy wsparcie dla osób przebywających w tymczasowym miejscu noclegowym dla uchodźców z terenów objętych wojną. Specjalnie dla nich restauracja "Warsze" przygotowuje i dostarcza darmowe obiady. Ciepłe dania kuchni żydowskiej dotrą więc bezpośrednio do tych, którzy dzisiaj najbardziej tego potrzebują.

Musimy jednak prosić Państwa o wsparcie. Wesprzeć akcję można w jeden z opisanych niżej sposobów:

  1. Przekazania darowizny przez PayPal, PRZEKAŻ DAROWIZNĘ >>
  2. Przekazując środki na konto Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce:
    PL 87 1240 6247 1111 0000 4975 6324, Bank Pekao SA, ul. Grzybowska 53/57, 00-950 Warszawa z tytułem przelewu "Kuchnia".
  3. Uczestnicząc w zbiórce publicznej "Kuchnia dla Ukrainy". Środki do puszek zbierane będą od 14 marca 2022 roku w kilku specjalnie oznaczonych miejscach w Muzeum POLIN.
  4. Poprzez zakup specjalnej cegiełki o nominale 20 zł, w muzealnej restauracji "Warsze". 

Każde zebrane 20 złotych to jeden dwudaniowy obiad przekazany potrzebującym, przebywającym w tymczasowych miejscach noclegowych w Warszawie.

Dziękujemy za Państwa pomoc!