Spacer
18.09.2022

Niedzielne odwiedziny

Alla Marchenko - brunetka w okularach i chustce na szyi - stoi przy ścianie z rysunkiem przedstawiającym miasteczko.
Alla Marchenko, fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na autorskie oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna", które poprowadzi Alla Marchenko.

  • 18 września (niedziela), godz. 14.00 – oprowadzanie stacjonarne w języku ukraińskim
  • Liczba miejsc ograniczona
  • Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: [email protected]
  • Jednorazowo można zarezerwować 2 wejściówki
  • Przy rezerwacji wejściówek prosimy o podanie imienia i nazwiska

Spacer "Niedzielne odwiedziny" jest zaproszeniem do serca domu żydowskiego, czyli do kuchni. Na początku spaceru porozmawiamy o zasadach jedzenia i picia według przypisów prawa żydowskiego, po czym odwiedzimy różne zakątki świata i dowiemy się o daniach typowych i specyficznych. Oprócz tego omówimy cykł roku żydowskiego pod kątem jedzenia, skupiając się na ważnych świętach. Pod koniec odwiedzin nie zabraknie zarówno przepisów pysznych dań na każdy gust, jak i wskazówek miejsc kuchni żydowskiej we współczesnej Warszawie.

Alla Marchenko – urodzona w 1982 roku w Humaniu w Ukrainie. Jest socjolożką, badaczką i wykładowcą. Do 2017 roku pracowała na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki, gdzie wcześniej uzyskała stopień magistra i doktora. Jest doktorantką Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Swój doktorat skupia głównie wokół tematu kulturowej pamięci lokalnej w miasteczkach Polski i Ukrainy, gdzie odbywają się pielgrzymki chasydzkie, a zwłaszcza w Bełzie, Bobowej, Leżajsku i Humaniu. Uczestniczka różnych projektów międzynarodowych, głównie badawczych i edukacyjnych. Mieszka w Polsce od 2017 roku.

 

Ogłoszenie w języku ukraińskim >>

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl