Koncert
24-26.02.2023

POLIN Music Festival 2023

Kilka przytulonych postaci, na środku kwadrat z napisem Polin Music Festival: 24-26.02.2023.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Pięć koncertów, polskie prawykonania znakomitych utworów i premiery wyjątkowych płyt – po dwóch latach pandemicznej przerwy znów zapraszamy do muzeum na POLIN Music Festival. Na naszej scenie wystąpią m.in. David Krakauer, Michael Guttman, Jing Zhao, Alexey Botvinov, Kwartet Śląski, Bastarda Trio oraz orkiestry: Sinfonia Varsovia i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie.

  • 24-26 lutego (piątek-niedziela) – trzydniowy karnet na wszystkie koncerty (dostępny do 22 lutego): 250 zł, BRAK MIEJSC
  • 24 lutego (piątek), godz. 19.00 – Sinfonia Varsovia, Krakauer, Guttman, Zhao, bilety: 120 zł / 100 zł, BRAK MIEJSC
  • 25 lutego (sobota), godz. 18.00 – Kwartet Śląski, Bastarda Trio (bilet obowiązuje na oba koncerty), bilety: 100 zł / 80 zł, KUP BILET >>
  • 26 lutego (niedziela), godz. 16.00 – Karol Rathaus Ensemble, bilety: 30 zł, KUP BILET >>
  • 26 lutego (niedziela), godz. 18.00 – Odessa Classics@POLIN, bilety: 100 zł / 80 zł, KUP BILET >>

"Jak okiem sięgnąć jedno wielkie morze ognia. Zda się, że przyszedł koniec świata" – zanotował Marian Berland, który ukrywał się w bunkrze na rogu ulic Muranowskiej i Niskiej. Słowa te niezwykle mocno obrazują ogrom cierpień ludności cywilnej podczas powstania w getcie warszawskim, o czym opowiadać będzie nasza najnowsza wystawa czasowa. Ale rezonują one w nas także w innym kontekście.

Po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią ponownie możemy zaprosić słuchaczy do wspólnego doświadczania muzyki podczas POLIN Music Festivalu. Chciałoby się świętować, ale jak to robić, kiedy koncert otwierający nasz festiwal zbiega się z pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a za wschodnią granicą nieustannie mordowani są nasi sąsiedzi? Jak upajać się sztuką, gdy w lasach na polsko-białoruskiej granicy wciąż odnajdywane są ciała szukających schronienia migrantów? Jak wypełnić XI przykazanie, przywołane przed bramą śmierci przez Mariana Turskiego – "Nie bądź obojętny" – gdy kryzys, uzbraja się tylko w kolejne przymiotniki: humanitarny, gospodarczy, klimatyczny… Wokół nas morze ognia, ale mimo to wierzymy, że muzyka może dać nam oparcie, schronienie i inspirację do działania.

Dwa wieczory premier

POLIN Music Festival tradycyjnie otworzy Orkiestra Sinfonia Varsovia, a za pulpitem dyrygenckim stanie Maestra. Tym razem będzie to urodzona na Krymie, a do wybuchu wojny artystycznie związana z Odessą, Margaryta Grynyvetska. Na koncert złożą się trzy polskie premiery: "The Fretless Clarinet" – autobiograficzny koncert klarnetowy jednego z najwybitniejszych klarnecistów w historii muzyki klezmerskiej Davida Krakauera, "Koncert podwójny" Philipa Glassa w wykonaniu doskonale znanej festiwalowej publiczności pary solistów: Jing Zhao (wiolonczela) i Michaela Guttmana (skrzypce) oraz "Miasto Marii" – kompozycja Zoltana Almashiego, dedykowana miastu Mariupol.

Drugi dzień POLIN Music Festivalu będzie wieczorem płytowych premier. Na naszej scenie wystąpi Kwartet Śląski – zespół, na którego grze i wyborach repertuarowych wychowują się kolejne pokolenia entuzjastów muzyki nowej. Kwartet Śląski ma w swoim dorobku blisko 150 prawykonań kwartetów kompozytorów polskich i zagranicznych, rokroczne nominacje do nagród fonograficznych, koncerty w najbardziej renomowanych salach koncertowych i własny festiwal. Zespół, jako drugi w historii fonografii, nagrał wszystkie 17 kwartetów smyczkowych Mieczysława Wajnberga. Ten imponujący siedmiopłytowy box, wydany nakładem CD Accord, właśnie na POLIN Music Festivalu będzie miał swoją koncertową premierę.

Drugim premierowym boxem tego wieczoru będzie trzypłytowe wydawnictwo "Nizozot" tria Bastarda (wyd. Audiocave). W 2020 roku na naszej scenie prezentowaliśmy pierwszą część sagi: muzycznej interpretacji dziedzictwa klanu Modrzyców. Teraz Bastarda powraca, by swoją opowieść rozszerzyć o twórczość chasydzkich dynastii Szapiro i Koźnic. "Nizozot" to muzyczne opowieści o radości i smutku, o brutalnej walce i czystej duchowości, o życiu w pełnym spektrum doznań i emocji. Opowieści, które stanowią niejako istotę chasydyzmu – zawsze oscylującego między oczekiwaniem na koniec świata a radosną, ekstatyczną afirmacją życia.

Muzyczne wspomnienie Karola Rathausa i dźwięki z Krymu

W niedzielę zapraszamy na koncert popołudniowy. O 16.00 muzykę wybitnego polsko-żydowsko-amerykańskiego kompozytora Karola Rathausa przedstawią pianistka i kameralistka Aleksandra Hałat oraz powołany przez nią Karol Rathaus Ensemble. W 2021 roku zespół dokonał światowej premiery fonograficznej dwóch triów fortepianowych Karola Rathausa, które artyści zaprezentują podczas koncertu, wykonując je z rękopisu kompozytora. W ubiegłym roku ukazała się ich druga płyta z premierami utworów kompozytora, a zespół rozszerzony został o kolejnych gości. Wraz z Karol Rathaus Ensemble wystąpią wybitni artyści: wiolonczelista Tomasz Daroch i związany osobistą historią z Karolem Rathausem kurator POLIN Music Festivalu Michael Guttman.

Ostatnie dźwięki tegorocznego festiwalu znów przeniosą nas do Ukrainy. Dwa lata temu, w ramach wirtualnej edycji POLIN Music Festivalu, z Odessy grał dla nas Alexey Botvinov. Ten wybitny pianista jest twórcą festiwalu Odessa Classics. Odkąd wybuchła wojna, Botvinov prowadzi swój festiwal na emigracji: na najważniejszych scenach koncertowych Europy przypomina o tym, że "szcze ne wmerła Ukrajiny". W niedzielny wieczór Odessa Classics zagości na naszej scenie. Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie poprowadzi jej dyrektor artystyczny Michał Klauza. Alexey Botvinov wykona, po raz pierwszy w Polsce, Koncert fortepianowy numer 3 "Ave Maria" Alemdara Karamanova – wybitnego kompozytora związanego z Krymem. Koncert otworzy polskie prawykonanie I Symfonii Paula Ben-Haima. W zamierzeniu kompozytora miała to być pierwsza symfonia dla przyszłego żydowskiego państwa. Program wieczoru dopełni polska premiera "Yiddish Concerto", który specjalnie dla Michaela Guttmana skomponował Laurent Couson.

Organizator:

Logo Muzeum POLIN

Współorganizator:

Logo Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny

Mecenas Sceny Muzycznej Muzeum POLIN:

Logo Jankilevitsch Foundation

Partner:

Logo Ukraińskiego Domu w Warszawie w niebiesko-żółtych kolorach

Program POLIN Music Festival 2023 >>