Koncert

Jing Zhao

Jing Zhao
fot. Yves Dimant

Dzięki swojej muzykalności i wirtuozerii Jing Zhao jest uznawana obecnie za jedną z najświetniejszych artystek klasycznej sceny muzycznej. Najlepsza chińska wiolonczelistka swojego pokolenia, Jing Zhao jest laureatką pierwszej nagrody w prestiżowym konkursie międzynarodowym ARD w Monachium w 2005 roku.

W 2009 otrzymała nagrodę muzyczną Exxon Mobil w Japonii. Wielki Seiji Ozawa wybrał ją jako solistkę, razem ze skrzypkiem Vadimem Repinem i pianistą Langiem Lang, do występu podczas koncertu noworocznego w Chińskim Narodowym Centrum Sztuki. Ozawa również wspierał Jing Zhao w jej wyjeździe do Berlina gdzie studiowała w Akademii Karajana, równocześnie ucząc się prywatnie od mistrzów takich jak Yo-Yo czy Maestro Rostropowicz.

Mścisław Rostropowicz rozpoznał wyjątkowy talent wiolonczelistki i pomógł jej w dostaniu się do klasy znakomitego profesora Davida Geringasa w Hochschule fur Musik Hanns Eisler w Berlinie. Jing Zhao występowała z takiej sławy dyrygentami jak: Seiji Ozawa, Lorin Mazel, Ricardo Muti, Andris Nelsons, Myung-whun Chung, Muhai Chang, Mikhael Pletnev, Yuri Bashmet, Kenichiro Kobayashi, Jean Fournet, Eliahu Inbal i innymi. Koncertowała z wieloma słynnymi orkiestrami: NHK Symphony, New Japan Philharmonic, Beijing Symphony, Bayerische Rundfunk Orchestra, Munich Chamber Orchestra, Berliner Symphony Orchestra, Hong Kong Philharmonic, KBS Philharmonic w Seulu, NDR Symphony Orchestra, Philharmonica della Scala, Sydney Symphony czy Singapore Symphony.

Podczas pobytu w Berlinie JingZhao wyrosła na wirtuozkę muzyki kameralnej, partnerując takim tuzom jak Emmanuel Pahud, Guy Braustein , Daishin Kashimoto, Paul Meyer, Boris Berezovsky, Eric le Sage czy Trevor Pinnock. Odbyła muzyczne tournee po Azji z dyrygentem Myung-whun Chung, podczas którego zostali zaproszeni do wspólnego występu z Jego Wysokością Księciem Japonii Naruhito.

Wybitna pianistka Martha Argerich wybrała Jing Zhao i Dorę Schwartzberg do nagrania wykonania trio Czajkowskiego podczas festiwalu w Lugano, którego Jing stała się regularnym gościem. Występuje też na innych festiwalach, np. na słynnym festiwalu w Jerozolimie, na międzynarodowym festiwalu w Zagrzebiu, na festiwalu muzyki kameralnej w Zagrzebiu, na festiwalu Rolanda Ecke w Bonn, na festiwalu Beppu Marty Argerich, czy na Szalonych Dniach Muzyki (Folles Journess) w Nantes. Została też zaproszona jako Wizytujący Profesor do konserwatorium w Pekinie oraz do Tokyo College of Music.

Jing Zhao nagrała pięć albumów dla japońskiej wytwórni Victor Entertainment. Gra na Montagnana Cello z 1738 roku, wypożyczonej specjalnie dla niej z prywatnej fundacji. Niebawem ukaże się jej nowa płyta rosyjska, nagrana w Londynie z Royal Philharmonic Orchestra, na której znajdzie się koncert na wiolonczelę Szostakowicza. Płyta chińska z dwoma koncertami na wiolonczelę Tana Duna została nagrana w czerwcu 2017 roku z  Royal Philharmonic Orchestra z Londynu pod batutą Maestra Tana Duna we własnej osobie.