Wystawy
17-20.06.2021

Otwieramy wystawę Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż

na obrazie widzimy obraz autorstwa Wilhelma Sasnala
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Od 17 czerwca możecie zwiedzać wystawę "Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż" oraz brać udział w wydarzeniach towarzyszących wystawie. Poznajcie nasze propozycje na weekend otwarcia 17-20 czerwca:

Czwartek, 17 czerwca

Piątek, 18 czerwca

 • 15:00 "Rezerwacja" Katarzyny Janowskiej

  Program poświęcony otwarciu wystawy emitowany na profilach facebookowych Muzeum POLIN i Onet.Kultura. 
  Program w języku polskim

Sobota, 19 czerwca

Niedziela, 20 czerwca 

 • 14.30 spacer miejski "Pamięć i zapominanie przeszłości na warszawskim Muranowie"

  Muranów i jego okolice to część Warszawy, w której w ostatnich dziesięcioleciach wznoszono i obalano pomniki, zmieniano nazwy ulic, spierano się o to, jakie postacie oraz wydarzenia zasługują na pamięć. Podczas spaceru przyjrzymy się różnym formom przypominania o przeszłości: monumentom, tablicom pamiątkowym, muralom, drzewom czy ogrodom pamięci. Zastanowimy się nad procesami społecznymi towarzyszącymi zmianom spojrzenia na przeszłość, a także wpływającymi na zmianę sposobów, w jakie mówi się o niej w przestrzeni miejskiej.
   
 • 18:00 Wilhelm Sasnal oprowadza po wystawie "Taki pejzaż"

  Zapraszamy na zwiedzanie wystawy z jej autorem Wilhelmem Sasnalem, który opowie m.in. o kontekście powstania wybranych obrazów, ich znaczeniu i historii.

  Bilety na oprowadzania do zdobycia w konkursach prowadzonych przez Vogue (zaglądajcie do aplikacji Vogue) i na antenie Radio TOK FM. 
   
 • 19:00 pokaz filmu "Słońce, to słońce mnie oślepiło" i dyskusja z jego twórcami: Anką Sasnal i Wilhelmem Sasnalem 

  Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami filmu Anką i Wilhelmem Sasnalami. Rozmowę poprowadzi Maria Beburia z Fundacji Ocalenie. Film będzie pretekstem do refleksji o postrzeganiu obcości i o wykluczeniu. Wydarzenie odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźcy. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Ocalenie.

  Wydarzenie w języku polskim, streaming także na Facebooku Muzeum POLIN. Film „Słońce, to słońce mnie oślepiło” można obejrzeć w serwisie Vimeo (link aktywny jest do godziny 20.30 w dniu wydarzenia). 

  Bezpłatne wejściówki do pobrania  w piątek przez system online (I pula) oraz w kasach muzeum w dniu wydarzenia (II pula).


Co po weekendzie otwarcia? Poznajcie program wydarzeń towarzyszących wystawie "Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż"

Przez cały czas trwania wystawy proponujemy zróżnicowany program wydarzeń, który umożliwi pogłębienie tematów na niej poruszanych oraz spojrzenie na nią z różnych perspektyw. Będziemy mówić o mierzeniu się z ciemnymi kartami historii, trudnej pamięci oraz stosunku do inności czy obcych. Na tytułowy pejzaż spojrzymy w ujęciu krajobrazu jako świadka Zagłady. 

W 80. rocznicę pogromu w Jedwabnem, 10 lipca, pokażemy film Anki i Wilhelma Sasnali "Z daleka widok jest piękny". Po projekcji odbędzie się dyskusja o wymowie filmu w kontekście Jedwabnego, o tym jak radzimy sobie jako społeczeństwo z pamięcią o pogromie i jak temat ten funkcjonuje w kulturze i sztuce. Rozmowę poprowadzi Michał Okoński z Tygodnika Powszechnego. Dzień później odbędzie się dyskusja online "Lato pogromów 1941. Historia, pamięć, rozrachunek", moderowana przez Krzysztofa Persaka. Jej uczestnicy prof. Joanna Michlic (University College London), prof. Saulius Sužiedėlis (Millersville University) i dr Grzegorz Rossoliński-Liebe (Freie Universität Berlin)
– badacze zajmujący się historią Polski, Litwy i Ukrainy, zastanowią się nad charakterystyką pogromów z 1941 r. oraz nad tym, jak współczesne społeczeństwa tych krajów pamiętają oraz dokonują rozrachunku z tymi wydarzeniami.

Rozmowy online z Wilhelmem Sasnalem pozwolą na wsłuchanie się w głos artysty – pytania zadawać mu będą nie tylko dziennikarze i publicyści, ale także zwiedzający wystawę i odbiorcy. Jednocześnie inni artyści, uczestnicy społecznych inicjatyw oraz przedstawiciele mniejszości będą wypracowywać projekty wokół wystawy, tworząc swoiste komentarze do niej. 

Oprócz spacerów po wystawie prowadzonych przez Wilhelma Sasnala oraz kuratora Adama Szymczyka, odbędą się także spacery z autorytetami świata sztuki i kultury, przedstawicielami środowisk mniejszościowych i imigranckich oraz osób z niepełnosprawnościami. Na oprowadzania i spacery miejskie zaproszą także przewodnicy POLIN.

Podczas cykli dyskusji i wykładów poruszymy zagadnienia obrazowania Zagłady przez sztukę współczesną. Zastanowimy się nad pozycją artysty wobec współczesnego świata i społeczeństwa. Wykład Kasi Redzisz z Tate Gallery w Liverpoolu, wygłoszony online w języku angielskim przybliży twórczość Sasnala w kontekście sztuki abstrakcyjnej, w szczególności jej stosunku wobec Holokaustu.

Od września ruszą niedzielne warsztaty dla rodzin oraz zajęcia dla uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) oraz szkół ponadpodstawowych. Powstanie także "Przedprzewodnik" dla rodzin po sztuce współczesnej, w którym postaramy się odpowiedzieć na pytania, jak czytać sztukę? Jak o niej rozmawiać? Jak pytać i czy trzeba odpowiadać?  

Zależy nam na organizacji spotkań zarówno na żywo, w budynku Muzeum, w plenerze, jak i online. Dzięki temu niezależnie od uwarunkowań pandemicznych każdy będzie mógł poznać wystawę, rozwinąć poruszone na niej wątki oraz zadać sobie pytania, do których ekspozycja skłania.

Bezpłatny program do wystawy jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl